Медия без
политическа реклама

КАРИЕРА

Да изпееш един световен хит, ако ще и на корейски език

10 години след явлението "Гангнам стайл" изпълнителят Сай още не може да повтори успеха си

02 Септ. 2022
Видеоклипът, който зарази света с динамичния си ритъм.
Стопкадър от видеоклипа на песента
Видеоклипът, който зарази света с динамичния си ритъм.

Преди десет години южнокорейският певец, рапър, автор на песни и продуцент Сай - известен в родината си, но непознат по света, се превърна в глобален феномен със своя "Гангнам стайл". Днес той се радва на живота, гордее се с "най-големия си трофей" и се чувства щастлив и свободен от натиска да повтори безпрецедентния си успех.

Връщайки лентата десет години, 2012 г. остава в историята със събития като поредните президентски избори в САЩ, Тридесетите летни олимпийски игри, предполагаемото откриване на Хигс бозона, успешното кацане на Марс след старателна подготовка на скъпия роботизиран геолог "Кюриосити". 

На фона на тези паметни събития се откроява

неочаквано явление -

южнокорейският рапър и певец Сай, който накара света да подскача на въображаем кон под звуците на завладяващия му хит "Гангнам стайл". 

До средата на 2012 г. Пак Дже-сан с творческия псевдоним Сай е познат само в родната си Република Корея. Известност му носи дебютният му албум, издаден през 2001 г. През годините рапърът си изгражда образа на "лошо момче". Един от албумите му дори е забранен за малолетни в родината му.

Всичко обаче се променя през лятото на 2012 г., когато Сай издава сингъла "Гангнам стайл" от шестия си албум. Месец по-късно зарибяващото парче вече гони световни постижения по популярност и гледаемост. На 21 декември 2021 г. клипът към него става първият, преминал границата от 1 милиард гледания в платформата за видеосподеляне Ютюб.

Какво превърна усмихнатия Сай с лъскавите костюмчета и характерните му слънчеви очила в глобален феномен? Най-кратък отговор на този въпрос тогава даде музикалният критик Бил Ламб: "Гангнам стайл" предизвика усмивки и неподправено забавление по света за рекордно кратко време". 

Фактите говореха сами -

завладяващият хит на Сай оглави музикалните класации в над 30 страни, сред които Австралия, Канада, Германия, Франция, Италия, Испания и Великобритания, и отприщи в интернет вълна от кавъри, пародии, масови изпълнения на танца. Вълната не подмина никого - от китайския дисидент Ай Вейвей и родения в Индия британски скулптор Аниш Капур до папагали и роботи. Еуфорията от енергичната песен завладя даже тогавашния генерален секретар на ООН Бан Ги-мун, който отстъпи на Сай титлата най-известен южнокореец в света. 

Макар в мрежата бързо да се нароиха клипове за обучение в стъпките на "Гангнам стайл", куп знаменитости получиха възможността да ги усвоят директно от първоизточника. Освен на Бан Ги-мун Сай показа как се язди въображаем кон на Елън де Дженерис, Бритни Спиърс, Мелани Браун, Мадона, Хю Джакман и дори на тогавашните пилоти от отбора на "Ред Бул" във Формула 1 Себастиан Фетел и Марк Уебър. 

Със завладяващия си хит Сай бе гост на редица популярни шоупрограми, наградни церемонии, фестивали. 

Колкото и да се радваше светът на "Гангнам стайл", самият Сай няколко месеца по-късно сподели, че собственият му хит е започнал да му омръзва. "Понякога, ако трябва да съм честен, се чувствам изморен и ми писва от "Гангнам стайл", тъй като се сблъсквам с десетки желания да го изпълнявам и да показвам танца. Демонстрирах го на толкова много хора, толкова много пъти...Все пак това, което съм, се дължи на него, така че ще продължа да го изпълнявам", заяви Сай.

Изпълнителят постигна още нещо феноменално - проби на преобладаващо англоезичната световна сцена с песен на родния си език. 

Успехът на "Гангнам стайл" бе нож с две остриета -

със славата за Сай дойде и натискът да направи друг голям хит. Изпълнителят веднъж описа това като един от най-трудните периоди в живота си.

"Нещата ставаха все по-тежки и по-трудни, защото от мен започнаха да очакват всеки път да правя такава силна песен", сподели Сай в свое скорошно интервю от офиса на компанията си в Гангнам - шикозния сеулски квартал, който осмива в парчето. "Бях изключително зависим от песента. Това обаче беше преди десет години, така че в момента се чувствам наистина свободен", допълни той.

"Гангнам стайл" промени не само кариерата на Сай, но и музикалната индустрия, демонстрирайки как изпълнител, който не се представя на доминиращ език като английския, може да достигне до международна аудитория чрез интернет. Хитовото парче доведе и до  промяна в начина на съставяне на музикалните класации, като накара "Билборд" да отчита гледанията и стриймовете в Ютюб.

"Кей-поп (корейските) изпълнителите са много популярни в Ютюб, имат много гледания", казва 44-годишният изпълнител.
 
След планетарния успех на "Гангнам стайл" Сай издава  три албума.

Последният, Psy 9th , беше пуснат на музикалния пазар през април от "Пи Нейшън" - звукозаписната компания и агенцията за артисти, която той основа през 2019 г.

Сай настоява, че все още има какво да даде, като разделя времето си между собствената си музика и концерти и работата с изпълнители на "Пи Нейшън". 

За Сай "Гангнам стайл" остава огромен източник на гордост. "Това е най-големият и велик трофей в живота ми. Когато правя шоу, той е най-силното ми оръжие", казва изпълнителят.

Щастлив го прави и фактът, че младите фенове в публиката знаят думите на песни, които са издадени, преди много от тях да се родят. "Тези дни си казвам: "Уау, ти си много популярен. Хората те обичат! Изключително съм щастлив като артист. Днес съм по-щастлив от всякога".  

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Гангнам стайл, Сай