"Голямо добро да правиш, не ти трябва голям антураж, малко хора добри да набавиш и някакъв малък гараж. И тези няколко души, когато пък вложат сърце, ентусиазъм от тях ще подпуши, планина ще преместят с ръце! И дори ако някой им каже: "Не може това да се случи!" Гората.бг ще му покаже: "Нека ни гледа и само се учи!". И заедно тръгнат ли Хора, да правят добро за света, получават подкрепа, опора, от Живота за свойта мечта!".
В тези няколко стиха 38-годишният Никола Рахнев е събрал философията на живота си - да прави добри неща, в които намира смисъл, колкото и да са трудни те. Никола е създател на Гората.бг (gorata.bg). С армия доброволци зад гърба си инициативата вече има има 1.6 млн. засадени дръвчета, над 140 събития, 300 хиляди последователи и т.н. Как и защо започва начинанието, чиято цел е "по-добра планета за децата ни и по-добри деца за планетата ни"?
Благодарим за идеята, елате догодина...
Като повечето големи идеи, и тази възниква случайно. След като през 2009 г. напуска по идеологически причини работата си като директор на голяма търговска фирма, Никола се оказва сам с цялото време на света - като работохолик почти изпада в безтегловност. Няколко месеца по-късно тв репортаж за влиянието на социалните мрежи привлича вниманието му заедно със статия за мащаба на рекламите у нас.
Всички събития се навързват в неочаквана комбинация и в съзнанието на младия природолюбител се оформя идеята да засади с доброволци 1000 дръвчета, надявайки се на финансиране от различни фирми. "Не се получи. Писах на 20-30 фирми, но отговорите бяха уклончиви: "Благодарим ви за идеята", "Нямаме допълнителен бюджет за това", "Може би догодина", разказва Никола.
Спънките обаче само го мотивират още повече да последва желанието си. През април 2013 г. заедно с хиляди българи, гласували онлайн, успяват да спечелят 5 хиляди евро в конкурс на фондация и заедно с още няколко хиляди, добавени от него, и стотици доброволци Никола засажда първата си гора - в с. Златуша, Софийско. Така грижата за белите дробове на планетата ни се превръща в основно негово занимание, заемащо поне половината от дните му. "18-20 часа работя, всеки ден, 364 дни в годината, повечето време за Гората.бг, 4-6 часа спя", признава той.
От дръвче до цяла гора
Засаждането на дървета, макар и на думи приветствано от всички, се оказва сложна задача. Докато намери законовата форма, под която да става това, Никола минава през дълги комуникации с общини, природни паркове, горски стопанства. Първата трудност е намирането на терен за залесяване. Човек не може да засади дърво където си пожелае - нужно е специално място, а доста общини не намират в обхвата си свободни парцели за целта. Природните паркове също се оказват неособено заинтересовани от идеите на младия оптимист, както и горските стопанства. Налага се той лично да обикаля и да убеждава служителите в смисъла на мисията си. "Всичко е трудно, преди да стане лесно", казва бодро Никола и с тази максима лека-полека пробива бюрократичната стена. С годините Гората.бг започва да работи все по-лесно с професионалистите от горските стопанства и общините, а с голяма част от тях и отлично.
Осигуряването на дръвчета се оказва малко по-лесната задача. "Първите години работихме в по-малки мащаби, купувах с лични средства, а и немалко количества получавахме от държавата. У нас имаме над 100 горски разсадника, тези разсадници произвеждат повече, за да се презастраховат", разказва Никола. Често получават от този излишък или пък негодни за горско залесяване фиданки - когато един бор например не бъде засаден до 3 г. и надхвърли даден размер, се смята, че той не се прихваща добре в гората, затова се бракува и унищожава. "За нас обаче и тези дръвчета са добре дошли, защото ги даваме на хора и на общини, които с повече грижи ги спасяват", обяснява Никола.
От Гората.бг винаги помагат на хората с пълни указания как се засажда дръвче. Но не по-малко важни са и разясненията защо се прави всичко това. Дърветата не просто ни дават кислород и поемат въглеродния диоксид, но вършат и други чудеса - подхранват и запазват почвите чрез кореновата си система, задържат влагата в земята и балансират водните потоци, пазят сянка и запазват хладна земята под себе си, намалявайки затоплянето на повърхността на земята, осигуряват дом и храна на животните. "Обикновено в такива събития засаждаме между 1000 и 5000 дръвчета в зависимост от размера им, твърдостта на почвата и т.н. Максимумът ни е 12 000 дръвчета на ден", радва се Никола.
Засаждаме промяна
Виждайки огромното желание у хората и в контекста на глобалните проблеми със замърсяването, ерозията, климатичните промени, недостига на вода и т.н., през 2015 г. Никола решава да си постави по-голяма цел - 1 млн. дръвчета, посадени с доброволци до 2020 г., която, разбира се, се осъществява. "20 уикенда по 20 хиляди дръвчета нямаше да са достатъчни. Трябваше да разширим дейностите си. Затова се насочихме към децата", разказва той, воден от разбирането, че въвлечем ли се в нещо, то става част от нас.
И тук първоначално ентусиазмът му удря на камък - нито едно училище не откликва на поканата да вземе дръвче. Затова той обръща подхода - организира състезание за най-хубава снимка, в което първите 100 най-хубави снимки ще получат по 100 плодни дръвчета. "За наша изненада се явиха над 400 участници. Всички получиха по 100 дръвчета, разбира се", казва Никола, който вярва, че децата следва да се учат не със съвети, а с личен пример. "Ние засаждаме дръвчета, но засаждаме и бъдеще, и промяна, ново разбиране, че ние самите може да бъдем промяната. Кой, ако не децата ни ще изградят бъдещия свят?", пита той. Към момента докоснатите детски сърца са над 160 000, а учебните заведения, получили безплатно дръвчета - над 1000.
След децата идва ред на пчеларите. Със своите доброволци Никола прави 4 кампании, в които раздават близо 300 хиляди медоносни дръвчета. Акцията е трудна, времеемка и доста фрагментирана - един пчелар иска 2 дръвчета, друг - 5, трети - 12, но пък доста вдъхновяваща. После следват общините - от всички 265 общини, на които е писал с предложение да им дари общо 100 хил. дръвчета с единственото условие те да ги засадят, откликват над 60 общини, които заявяват 80 хиляди дръвчета. "Оказа се, че малки общини като Смядово, Георги Дамяново и много други нямат в бюджетите си пари за озеленяване. А с нашата инициатива успяха да облагородят паркове, да направят градинки, алеи, крайградски гори", казва Никола. Подобна акция предстои и този март, този път част от нещо още по-голямо.
Големите мащаби не пречат и всеки индивидуален ентусиаст да получи дръвче. Записаните във фейсбук групата Гората.бг знаят, че появи ли се съобщение от рода на "Подаряваме 14 000 дръвчета слива - жълта афъзка", бройките изчезват за нула време. Десетки хиляди семейства са получили дръвчета по този начин, а от Гората.бг уверяват, че цялата пролет ще има още такива възможности.
"Рекордът ни е над 2000 записани човека за 9 минути", казва Никола, който освен че праща дръвчета по куриер, непрестанно пътува из страната на акции, на които раздава лично фиданки. От миналата есен до пролетта на 2022 г. например тече акция по подаряване на над 250 000 плодни и паркови дървета в 20 града у нас. Всяка събота и/или неделя от Гората.бг пристигат с 10-15 хил. дръвчета в определен град и раздават без записване на всички желаещи.
Ябълки за мечките, вода за Перник
За първи път тази година Гората.бг ще дари дръвчета и на горските ни стопанства - планирани са 100 хиляди бройки и вече потвърдени 60 000 - горски плодни дръвчета - диви череши, сливи, ябълки, дюли и др. Идеята идва от последните случаи на мечки, слизащи от горите в Стара планина и Родопите надолу в селата в търсене на прехрана. След разговор с експерт по мечките Никола прави акция и със събраните средства купува 14 тона ябълки и 6 тона царевица за четириногите. Логистиката се оказва по-скъпа от самата продукция, но "Транспрес" осигурява безплатен транспорт, а горските стопанства качват храната на дърветата, за да не бъдат изядени от други диви животни.
Видно е, че ентусиазмът на Никола не се побира само в залесяването. В неговите акции са дарени 100 хиляди литра вода на Перник по време на водната криза, компютри за "Пирогов", чаршафи за детски болници, 250 хил. маски за старчески домове и болници, хиляди литри дезинфектанти и т.н.
Чиста инициатива
До 2016 г. даренията за инициативата са малко и освен получаваните от държавата, Никола осигурява част от дръвчетата с лични средства. Постепенно даренията се увеличили - както от отделни хора, така и от големи фирми. Сред най-големите дарители се оказали служителите на "Гугъл". Те били увлечени от свой колега - българин, който посетил събитие, организирано от Гората.бг, и предал нататък идеята. Самата инициатива Гората.бг няма нито един служител, нито офис, нито дори служебен автомобил. 100% от даренията отиват за закупуване на дръвчета, а немалкото разходи за транспорт, логистика, опаковане и т.н. покрива самият Никола. Но така инициативата остава чиста.
Още 1.4 милиона дръвчета
Следващата цел на Никола е 3 млн. дръвчета до 2025 г. За целта ще стартира кампания "Зелени стотинки", като за всеки 50 стотинки от Гората.бг гарантират, че ще засаждат минимум по едно дърво. И нещо съвсем ново - тази пролет може да се организира Месец на гората, в който да се засадят половин милион дървета в цяла България, от които над 250 000 плодни.
Отговорността
"Всяко нещо иска своите жертви. Аз не ходя по заведения, не се срещам на кафе с приятели, не ходя дълго по почивки. Но това е моят избор и се радвам, че давам такъв пример на децата си", казва Никола. Той признава, че неведнъж е бил на прага да се откаже. "Понякога ми е тежко и си казвам, че след този сезон ще намаля темпото. Като си почина 4-5 дни обаче, пак започвам с плановете. Когато дойдат големите резултати и подкрепата от общността, човек вижда, че може и повече и че трябва да продължи. Това е голяма отговорност, как да не продължавам, след като го правя с желание, виждам смисъла и мога да направя още много?", пита усмихнато Никола.