В края на май 1708 г. испанският галеон "Сан Хосе" потегля от Панама към родината. На борда му има огромно съкровище - трюмовете са пълни с над 200 тона злато, сребро, монети, изумруди и др., събрано от колониите в Карибския басейн. Крал Филип V разчита на тези ресурси, за да финансира Войната за испанското наследство. На 8 юни обаче "Сан Хосе" се натъква на вражески британски кораби. В разгара на сражението избухва пожар и след часове корабът поема последния си път - към морското дъно, завличайки 600-те души екипаж и съкровището. Испанският галеон и несметните му богатства се превръщат в легенда, която не спира да интригува археолози и иманяри.
През 2015 г. правителството на Колумбия сензационно съобщава, че галеонът е открит. "Това съкровище е
най-ценното, откривано някога в човешката история",
ликува тогавашният президент на Колумбия Хуан Мануел Сантос. Но голямата дълбочина затруднява и бави проучвателните работи. Едва на 27 ноември 2018 г. "роботизираната подводница REMUS 6000 на базирания в САЩ Океанографски институт "Уудс Хол", се доближава до кораба и успява да направи снимки на останките, вкл. и от уникалните бронзови оръдия с гравирани делфини. Част от подводните фотоси бяха показани едва преди дни. На тях се виждат монети, накити, порцеланови съдове, керамика и др. артефакти. Виждат се също носът на галеона и части от корпуса му, обрасли с водорасли и раковини.
Властите в Богота пазят в тайна местонахождението, но се смята, че "Сан Хосе" лежи на дъното на около 40 км от пристанищния град Картахена де Индиас. Твърди се, че товарът му по днешни цени струва между 1 и 2 млрд. долара. Всичко още е на фаза проучване и оценките за стойността на съкровището са доста условни - находките и съдбата им са забулени в секретност, а изваждането им ще е изключително трудна и скъпа операция.
Чие е съкровището?
За това се водят спорове вече много години. Колумбия смята, че има всички права, тъй като "Сан Хосе" е открит в нейни води. Но претенции има и Испания - все пак круширалият кораб е бил част от нейния флот. Индианците от боливийското племе кхара-кхара също смятат, че част от съкровището им принадлежи, тъй като идва от недрата на техните земи и е добивано от техните прадеди (в Боливия се намира най-голямата сребърна мина в света).
Властите в Богота спорят и с частни компании, които дори се опитват да докажат в съдилища и арбитражи, че им се полага дял от ценните находки, лежащи на дъното. Американската компания Sea Search Armada (SSA) твърди, че е локализирала кораба още в началото на 80-те години на миналия век и като първооткривател имат право на 50% процента от активите. SSA наистина са имали споразумение с бившия президент на Колумбия Хуан Мануел Сантос за подялба на съкровищата, потвърждава Върховният съд в Богота. Но американската компания не успява да докаже, че е първооткривател, защото посочените от нея координати не съвпадат с истинското местоположение на галеона.
Възниква и друг спор - с Maritime Archeology Consultants (MAC), които искат 45% дял, тъй са получили концесия и са участвали в успешните издирвателни работи. Съдът се произнася, че въпросните 45% се отнасят не за всичко открито, а само за маловажните активи - всичко ценно на "Сан Хосе" е част от националното културно-историческо наследство на Боливия и не подлежи на "делба". Спорът стига до щатски съд - частната компания завежда дело за 17 млрд. долара, като настоява, че Колумбия й дължи колосалната сума за разходи по организиране на подводните експедиции и заради неизпълнение на договора... Но искът е отхвърлен като несъстоятелен.
Властите в Богота имат планове да направят
музей в Картахена,
в който да изложат съкровищата и други експонати от останките на кораба легенда. И не само от него - близо до "Сан Хосе" водолазите се натъкнали на още два потънали кораба, както и на други 13 обекта, които тепърва ще бъдат проучвани. Смята се, че на морското дъно наоколо има стотици древни и стари плавателни съдове, които също чакат да бъдат открити.