Медия без
политическа реклама

Сеул и корейците през погледа на познавач

10-милионната столица на Южна Корея ще ви зашемети с народ, кухня и неонови светлини

Сеул е известен с нощния си живот и неоновите светлини.
Тодор Мерджанов
Сеул е известен с нощния си живот и неоновите светлини.

Високи технологии, неонови светлини, люта храна, кимчи, филмът "Паразит", кей-поп групата Би Ти Ес (BTS). Това вероятно ще е част от нещата, които ще изникнат в ума ви при споменаването на Южна Корея. Те обаче далеч не изчерпват изненадите на азиатската държава, в която може да се насладите на невероятни природни красоти, богато културно-историческо наследство, кипящ нощен живот, безкрайно разнообразна храна и т.н. Дали ще изберете да се потопите в атмосферата на старата част на столицата Сеул, да се запознаете с обичаите на корейците в най-големия им дворец, да се отдадете на културни развлечения или просто на шопинг, приятните ви преживявания са гарантирани. Пролетта и есента са най-предпочитани сезони за посещение заради приятния климат и красивата растителност, в която се обагря градът. А в момента туристите тъкмо започват да се завръщат в страната след последните 2 г. ковид, т.е. все още може да избегнете огромната върволица от чужди гости. Наш гид е Тодор Мерджанов, който от 6 г. живее в Сеул и с удоволствие разказва за любопитностите на града и хората.

 

Стягайте багажа

Българските граждани могат да посещават Южна Корея без виза за максимум 90 дни. Все пак преди да тръгне на път, всеки трябва да кандидатства за електронно разрешение за пътуване, регистрирайки се в корейската е-система К-ЕТА (Korea Electronic Travel Authorization). От 1 октомври т.г. отпадна изискването за представяне на PCR тест при влизане в страната, но преди да тръгнете, за по-сигурно може да проверите последните изисквания в корейското посолство у нас.

От София до Сеул може да стигнете по няколко начина, като два от най-удобните маршрути са или през Истанбул, или през Доха. Часовата разлика е 6 часа (или 7, понеже там времето не се сменя) и в първия ден от пристигането може и да не сте съвсем в кондиция. Веднъж кацнете ли обаче, моментално ще забравите за дългия път - силните неонови светлини от всяко кафене, "норебанг" (корейската дума за "караоке"), ресторант или модерна бизнес сграда веднага ще ви потопят в екзотичната атмосфера на 10-милионната столица, която впечатлява със смесица от модерност и традиционализъм. А корейците са изключително приветливи и учтиви и ще ви накарат да се чувствате наистина добре дошли. 

 

Добре дошли!

За сметка на самолетните билети, чиято цена момента може да достигне двойни размери от нивото преди пандемията и войната в Украйна - около 1600 щатски долара, възможностите за настаняване на добри цени са големи. През booking.com може да откриете 3- и 4-звездни хотели, които за 6 нощувки предлагат цени от 700 до 1700 лв. Друга платформа, която се използва, е agoda.com, вариант е и airbnb.com, през която може да наемете и традиционна корейска къща. Имайте предвид, че ако изберете корейски стил на спане, това може да означава, че ще спите върху постелки на земята, каквато е била традицията в Южна Корея.

Транспортът в страната е добре уреден и редовен, макар трафикът да е в пъти по-натоварен от София - всичко е дигитализирано и за да разберете как да стигнете от една точка до друга, трябва само да изтеглите съответната апликация на телефона си. В нея са показани всички спирки на метрото и автобусите и ако зададете маршрут, апликацията ще ви покаже откъде най-бързо да се придвижите. Цената на билета за метрото е около 1 долар, като билетът позволява прекачване за определено време. Всички спирки на метрото са на английски, корейски, японски и китайски, като там ще ви упътят и анонси на английски за разлика от автобусите, където уведомяват коя е следващата спирка само на корейски, предупреждава нашият гид.

В Сеул няма как да не усетите мръсния въздух. Но ако посетите страната през пролетта или есента, шансовете за синьо небе са големи. В последната 1-2 г. все пак въздухът там е по-чист - главно заради затварянето на доста предприятия, включително и в Китай, откъдето идва голяма част от замърсяването в Сеул. Липсата на кристален въздух едва ли ще ви навреди за няколко дни, за сметка на това ще се заредите с хубави емоции от досега с екзотичната корейска култура.

 

Започваме обиколката

Ключов туристически обект в Сеул е дворецът "Кьонгбоккунг" (Gyeongbokgung) - най-големият от 5-те двореца в града, чието име означава "Дворецът, благословен от великите небеса". Дори да не обичате да обикаляте по музеи, отделете си няколко часа да го разгледате. Той е забележителен със своята архитектура и красота и е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. В него ще се запознаете с живота, културата и обичаите на Южна Корея от времето на династията Чосон - най-дълго управлявалата (от края на 13 до началото на 20-и век) и последната преди японската окупация. Много от сградите му са разрушени от японците, но са реставрирани. Обърнете внимание на внушителната главна порта, охраняваща главния дворец - това е портата "Гуангхуамун" (Gwanghwamun Gate), многократно възстановявана през годините и превърнала се в нещо като емблема на Сеул. Пред двореца може да отпочинете на големия площад, ремонтиран този август, а защо не и да попаднете на представление, концерт или друга културна проява, разказва Тодор. 

Ако сте променили мнението си за дворците, може да посетите и "Чангдокгунг" (Changdeokgung), известен като Източния дворец, и "Кьонгхигунг" (Gyeongheegung), наричан Западния дворец. Няма да останете безразлични и към експозициите в Националния фолклорен музей, Националния женшен център, музея "Кимчи", посветен на символа на корейската кухня, и др.

Телевизионната кула Намсан, наречена на името на планината, на която се намира (Сеул е заобиколен от невисоки планини от 300 до 850 метра, чудесни за преходи), определено може да бъде следващата спирка от обиколката ви, ако търсите романтика. За да стигнете до планината и кулата, можете да се изкачите пеш или с въжена линия. Гледките от върха на кулата, висока 237 метра, са невероятни. Доста туристи я предпочитат и през нощта, когато цялата кула е осветена. Други пък обичат да поставят "катинари на любовта" по парапетите й.

Около Сеулската кула, която редовно гъмжи от народ, има и други забележителности - например селото "Намсангол Ханок". Въпросната стара част на града е особено привлекателна тъкмо с традиционните си корейски къщи, наречени "ханок". Характерно за тях е, че са под формата на П или Г, като гърбът им винаги гледа към планината. Доста от тях са реставрирани и превърнати или в къщи за гости, или в магазини за сувенири, кафенета и др. Интересно изживяване в тази част би било да се облечете в традиционно корейско облекло "ханбок" - услугата не струва скъпо, или пък да си запишете час за аранжиране на цветя, за правене на кимчи и др. - все преживявания за туристите, с които да се потопят напълно в корейската култура.

Друга кула в Сеул, която е и най-високата сграда в града (556 метра), е построената преди 5 г. Лоте Уърлд (Lotte World Tower), предпочитана от семейства с деца заради увеселителния парк, който е най-големият закрит подобен парк в света. Пазарите са друга атракция, която не бива да изпускате. Пазарът на Мьонгдонг (Myeongdong) например ще ви изуми с разнообразието си от храна, а ще ви предложи избор и на задължителните за почти всеки турист сувенири. Сеул е пълен и с огромни молове с по над 10 етажа и безброй магазини, в които може да намерите познати по света марки.

Ако сте за повече време в Корея, може да отскочите до остров Чеджу - любимо място за корейците през лятото, особено за младоженците. Със самолет пътят до там е 1 час от столицата. Освен с красивите плажове, той е известен с още три неща - много скали, много вятър и много жени. "Жените са основните, които са осигурявали поминъка. И сега там преобладават например жените гмуркачки, които всяка сутрин се гмуркат с водолазни костюми в морето, за да доставят пресни морски дарове", разказва Тодор.

 

Без бакшиши

Не протягайте ръка за поздрав в Корея, съветва Тодор. Хората там не се здрависват като нас - вместо това правят лек поклон. Характерно за корейците е, че са много толерантни хора от гледна точка на личното пространство. Заради гъчканицата по улиците обаче нерядко може да ви се случи да се побутнете с някой преминаващ, без да искате. В такъв случай може да се извините с поклон и да продължите по пътя си. Любопитно за страната е и че там не се дават бакшиши. Ако искате да покажете задоволство от вечерята или обяда, платете сметката си точно.

В обществото има строга йерархия и социално-културни правила. Много от служителите например не си тръгват от работа, ако шефът им е още в офиса, дори да са изпълнили работата си за деня. В Корея се работи здраво, но и се разпуска подобаващо - обичайно за азиатската страна е шефовете да канят веднъж месечно служителите си на ресторант, където да поддържат колективния дух. Напоследък в Корея става модна и т.нар. "единична култура", разказва още Тодор. Много домакинства са едночленни и за тях отиването на заведение излиза по-евтино, отколкото да готвят вкъщи. Затова и макар храненето по принцип да се възприема като групово, все повече заведения започват да преправят ястията специално за един човек.

 

Ммм, люто!

Корейската кухня се слави като една от най-здравословните - неслучайно корейците живеят средно до 83 години. В основата й стоят оризът, супите, нудлите, зеленчуците, месата, морските дарове, както и ферментиралите храни. Корейците неслучайно имат по два хладилника - един за ферментирали храни, които миришат доста, и друг - за обичайните храни. Безспорният символ на Корея е известното по цял свят кимчи - зеле напа, ферментирало в смес от люти чушки с подправки. Сервира се винаги в корейските ресторанти като добавка към менюто, заедно с още поне 3-4 вида други корейски туршии и разядки ("банчан"), които освен това са безплатни, дори да си поискате повторно.

Корейската кухня е много ароматна - при приготвянето на ястия се използват чесън, джинджифил, соев сос, сусамово масло и... лют червен пипер. Внимание - храната е много вкусна, но и доста люта. Обикновено може да си изберете степента на лютост на ястието - например от 1 до 3, като дори най-ниската степен може да ви се стори леко люта, ако въобще не сте свикнали с този тип храна. Типично за Корея е и в ресторанта да ви сервират месо, което да си изпечете сам - на въглища или електрически грил. Но в страната се консумира и доста сурово месо - например говеждо, както и сурова риба (тяхното суши, или "хуе", често представлява именно сурова риба и морски деликатеси). "Не бива да се учудвате, ако ви сервират суров октопод, който още мърда в чинията ви", казва Тодор. Той препоръчва да опитате още бибимбап (бъркан ориз със зеленчуци и добавки), булгоги (мариновано свинско в смес от соев сос), корейско пържено пиле, корейски солени палачинки "чон" (jeon).

 

Нощен живот

Сеул е известен и с 24-часовия си нестихващ живот. Нищо тук не спи - когато и да излезете, ще намерите отворени заведения и кафенета. Вероятно заради това и кафенета тук работят поне до полунощ, а хората традиционно пият кафе както сутрин, така и на обяд и вечер. Още една изненада - вместо горещо еспресо, корейците предпочитат студено американо. Силно развита е и нощната култура - почти сигурно е, че ще попаднете на някое представление, излезете ли навън в тъмната част на денонощието. При големи празници като Хелоуин обаче е най-добре да избягвате големите струпвания на хора - страната още дълго ще се лекува след трагедията в Итеуон, при която над 150 млади хора бяха смачкани в навалицата.

 

Корейската козметика

В Корея козметиката е на особена почит - и млади, и стари се грижат усърдно за кожата на лицето си, включително мъжете. За тамошната култура не е никак странно да видите млад мъж, който се маже два пъти на ден с крем, или пък ходи редовно на хидратиращи козметични процедури. Корейската козметика е известна по цял свят и неслучайно в страната има безброй магазини за грижа за кожата, пред които е обичайно да се вият дълги опашки. Ако си търсите крем, шопинг кварталът "Мьонгдонг" е точно за вас.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Сеул, Южна Корея, туризъм

Още по темата