Искате ли да полетите? Не вярвате, че е възможно? А да видите как масата пред вас лети? Приказно е човек да получи роза, поникнала само от повея на ветрило, нали? Всичко това, а и още куп чудеса, показва в мегаспектаклите си магьосникът Йордан Янев - Зайн. Той се влюбва още като дете в магическото изкуство, на изучаването на което посвещава вече над 15 г. от живота си. От родния Бургас до далечен Китай Зайн следва своята мечта - да потапя хората в шеметния свят на илюзиите и загадъчния ментализъм, или както сам казва - "в света на фантазията и чудесата", населяван от плуващи във въздуха момичета, разрязани на две хора, разкрити тайни мисли, изчезващи предмети, преобличащи се за секунди артисти и др.
Зайн израства в докторско семейство - майка му е стоматолог, баща му - лекар. Тъкмо двамата обаче го въвеждат в света на изкуството - първо водейки го на куклен театър, който завладява съзнанието на Зайн най-вече с това, което е зад завесите. Показан фокус от баща му - топче, което изчезва и се появява във ваза, както и книгите за Хари Потър, набелязват пътя на бъдещия фокусник. А срещата му с магьосника Гаги в Несебър, който го мотивира всяка година да спестява пари, за да може през лятото да си купи от него фокуси, се оказва решаваща. Зайн започва да търси информация в интернет, купува лекции и книги от световноизвестни илюзионисти. "Исках да стана магьосник като Хари Потър, най-близо до това беше фокусникът", казва той.
Първоначално показвал номерата си на детски рождени дни. На 14 г. за първи път получил пари за фокусите си. Когато навършва пълнолетие, започва да се изявява по фирмени партита. Родителите му бързо превъзмогват първоначалния шок от това, че синът им няма да ги наследи в професията, и му помагат да организира в Бургас Национален фестивал на изкуствата. "Събрахме над 230 артисти, фестивалът бе 2 дни на открито и закрито, входът бе безплатен за всички, направихме дори жарава за нестинари в центъра на Бургас", спомня си Зайн. Тогава го забелязват хора от Слънчев бряг, където той започва да прави все по-големи шоута за българи и чужденци.
Усилията и талантът му не остават незабелязани и в Китай. "Работих в хотела с най-голямото казино в света "Винийшън" за 6 месеца. Беше ми обаче много тъжно за България и като се върнах, си казах, че повече никога няма да отида там", казва Зайн. Съдбата обаче си знае работата - след 3 г. той се връща на азиатска земя, където година и половина забавлява туристите в Китай и Макао, изнасяйки над 2000 представления. "Тогава вече бях подготвен психически, имах и цел - да събера достатъчно капитал, за да си купя повече реквизит и да направя турне из България", казва той.
А турнето му, за което хвърля всичките си спестявания и което преминава пред пълни зали в 9 града у нас, е под мотото: "Вълшебствата на Зайн: Остани в България - промени България". "Силно вярвам, че вместо да се тюхкаме, можем да започнем да се променяме отвътре навън. Радвам се и че вдъхнових много хора да се върнат в страната", казва фокусникът. Той е доволен и че след турнето, което е първото след много години у нас, негови колеги също се престрашават и започват да правят по-мащабни представления. За шоуто, за което използва 3 тона реквизит и което се оказва най-мащабното правено досега от единствен илюзионист на Балканите, Зайн е награден с купата "Сенко", както и с приза "Илюзионист на годината за 2019 г.". През 2020 г. получава статуетката на Гилдията на вариететните артисти и е предложен за номинация "Икар" за представлението си "Магията на Зайн".
"Харесва ми конкуренцията. В нашата работа ако един фокусник се провали, хората смятат, че всички фокусници са слаби, затова колкото по-добри колеги имам, толкова по-добре", казва Зайн. Потвърждение на думите му е и онлайн курсът, който е организирал за 20 млади кандидат-фокусници. Илюзионистът не се притеснява да разкрива тайната на част от магиите си и в своя ютуб канал.
Всичките си спектакли той измисля сам - от дрехите, с които ще се яви пред публиката, до музиката, хореографията и фокусите, които смята да покаже. Това не изглежда никак учудващо за човек, който на практика се е самоизградил - с четене, мислене, експериментиране. Както и под влиянието на изключителни родни и чужди магьосници. Особено харесва стила на Дейвид Копърфийлд, който разказва истории, докато прави илюзии. Възхищава се и на англичанина Дерен Браун, занимаващ се с ментализъм, по чиито стъпки българинът също се увлича. Който е бил на представленията му, знае, че Зайн умее да чете мисли, да предсказва лотарийни числа и др. "Неотдавна бях в радио "Фреш", дадох на водещите запечатан плик. Когато им казах да го отворят, вътре в него беше предсказано какво ще пише във вестниците във въпросния ден. Всичко е документирано", спомня си магьосникът. В YouTube пък е познавал числа, тайно намислени от различни хора, които дори не е виждал. "Успеваемостта ми бе 90%", радва се той.
Сред известните му фокуси е този с летящата маса, подарен му от неговите родители, който той е доразвил. Комбинирал го е с "Дървото на живота" - репродукция на илюзията на Робер Худен от 14-и век, която притежават само 5 души в света. При този номер от храстите на сцената изникват истински рози, а светлината от тях кара масата да полети. Зайн се гордее и с фокуса, при който жена от публиката лети, заобиколена от 7 души под нея, които да видят, че нищо не я вдига.
"Немалко хора смятат, че фокусите са само за деца, а нас възприемат като клоуни. Когато обаче разберат какво точно представлява магическото изкуство, което е сред най-древните, нещата се променят", казва Зайн. По думите му в древността магьосниците са били сред съветниците на кралете и този занаят се е използвал за управление на масите, а сега предназначението му е съвсем друго - целта на това "изкуство на удивлението" е да разтоварва и забавлява хората, както и нещо още по-важно - да ги връща в радостта и вярата от детските им години. "През комунизма магическото изкуство бе достъпно предимно за елита, сега интересът към него започва да се възвръща, дори повече от очакваното", казва още той.
Пандемията отменя 16 спектакъла на Зайн, планирани за 2020 г: "Трудно е, но успяваме да творим. А сега, благодарение на Национален фонд "Култура", ми предстоят 4 нови турнета - в Хасково, Пловдив, Бургас и София, съответно на 16, 18, 23 и 29-30 септември. "Те ще са под мотото "Чудесата на Зайн", а гост-изпълнител ще е последният ученик на Астор - Джулиано.