Медия без
политическа реклама

ПЕРИПЕТИИ

"Туитър" срещу Илон Мъск - почти като Деп срещу Хърд

Социалната платформа и милиардерът се оплетоха в дела и контрадела

20 Авг. 2022
Да го купя ли, или да не го купя?!
ЕПА/БГНЕС
Да го купя ли, или да не го купя?!

Известните факти са оскъдни - милиардерът Илон Мъск първо щеше да купува "Туитър", а после вече не искаше. "Туитър" заведе дело срещу него, за да го принуди да купи компанията, Мъск пък заведе дело срещу "Туитър". Това не е развод, а нещо като брак насила - според редица прогнози собственикът на "Тесла" няма голям шанс да се откачи от сделката, защото предварителният договор е железен. Но въпреки това процесът обещава да доближи дъното, до което паднаха Джони Деп и Амбър Хърд в тяхната съдебна сага.

Последно "Туитър" изпрати призовки на целия социален кръг (или както те самите се наричат "екосистемата около Илон Мъск") на бизнесмена, за да чуе от приятелите му в съда какви ги е говорил за сделката пред тях. "Това вече е една гигантска риболовна експедиция за тормоз", заяви Джо Лонсдейл (ИТ предприемач и инвеститор). Къде - естествено, в "Туитър". Другарите на Мъск ще бъдат разпитани дали той е споменавал пред тях, че се отказва от покупката далеч преди да го каже официално. Също призовани в съда са и няколко банки, които помагат на Мъск да финансира сделката, която е за 44 млрд. долара.

 

Защо Мъск вече не иска "Туитър"?

Според официалната версия на самия Мъск компанията е укрила от него информация за броя на спам ботовете - или фалшивите профили, в платформата. "Туитър" обаче смята, че Мъск се измъква от сделката, защото и неговите акции, и тези на "Туитър" падат от април. Отвъд това всякакви хора спорят публично дали въобще бизнесменът е искал сериозно да купува "Туитър".

От туитовете на самия Мъск трудно може да се разбере какво иска той - да купи "Туитър", за да се разправи с ботовете, или да не го купува, защото има много ботове. Компанията например цитира есемеси между шефовете в "Туитър" и Мъск. В един от тях човекът от "Туитър" например пита: "Да разчистим ли системата от ботове?". И Мъск отговаря: "Не още; изчакайте да стане частна компания (каквото беше неговото намерение), защото тогава ще изглежда по-добре".

 

"Удивителен и странен иск"

 

Не че "Туитър" е в по-ясна позиция от Мъск. В него бизнесменът е описан като нечестен и несериозен двуличник, какъвто никой не би пожелал за компанията си. В същото време този нечестен бизнесмен е подписал документ, с който предлага да плати сериозна цена на акционерите, поради което бордът на "Туитър" е задължен да осигури сделката, която на този етап не само Мъск, но и служителите на "Туитър" не желаят. "Мразя те, вземи ме!" - все едно да предложиш брак с тези думи, описва ситуацията "Атлантик". И допълва сравнението - това е капитализъм, но под формата на романтична комедия.

 

Туитването - гарантирано

 

Поверителността на първоначалния договор при такива сделки е нещо задължително. Илон Мъск обаче си е издействал гаранции, че правото му да пише в "Туитър" е гарантирано. Той само няма право да уронва престижа на компанията и на нейните служители. Втората клауза беше публично и многократно нарушена от Мъск по най-различни начини - подигравки, критики и пр. И "Туитър" няма нужда да търси доказателство за прегрешението извън собствената си платформа.

 

И един силен коз

Илон Мъск има и един силен коз в аргументите си да се откаже от сделката, и той е, че "Туитър" вече не функционира нормално. Компанията е уволнила много хора, включително една трета от групата за привличане на ценни кадри. Неколцина висши служители са напуснали.

Такъв аргумент би могъл да има успех в съда. Проф. Брайън Куин от Бостън Колидж дава пример със скорошен случай на сделка за придобиване на верига луксозни хотели. Купувачът подписва с веригата непосредствено преди пандемията. Но идва март 2020 г. и инвестицията в хотели вече не изглежда никак добра. Купувачът обявява, че се оттегля от сделката, тъй като хотелската верига е преустановила резервациите - в хотелите просто няма хора. И съдът отрежда: да, ковид е ужасно нещо, но хотелската верига има задължение да работи по нормален начин. А ако престане да приема резервации, то е променила естеството на работата. Така че купувачът е в правото си да се оттегли.

"Туитър" обаче също има силен коз по тази линия - всички съкращения са съгласувани с Мъск и той обикновено е казвал, че няма нищо против или че не го интересува. Нещо повече, на една среща коментира, че тъй като разходите надвишават приходите, няма да се противи на намаляването на служителите.

 

Как ще приключи всичко това?

Най-вероятно "Туитър" ще иска да приключи сделката, защото най-доброто за акционерите е те да получат по 54 долара на акция, колкото даваше Мъск, преди да се разкандърдиса. Ако не стане с 54, то и 50 долара е твърде добра цена. Мъск обаче може да каже 36 долара и това вече ще е прекалено малко, коментира проф. Куин пред "Атлантик".

Може обаче да стане и друго - "Туитър" да каже: ти не искаш да ни купуваш, но и ние не искаме. В момента "Туитър" се търгува по 35 долара на акция. Тъй че може да предложи на Мъск - дай ни 20 долара на акция и можеш да се отървеш от нас. Ето това вече е истинско начало на преговори, казва проф. Куин. Той е категоричен за едно - ако съдът в Делауеър, където ще се гледа делото, постанови, че Мъск трябва да купи "Туитър", то мърдане няма да има. И "Туитър" ще бъде на Илон Мъск.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Туитър, Илън Мъск