На 35 години Стойка Кръстева стана най-възрастният олимпийски шампион по бокс на игрите в Токио 2020. В тандем с треньора си Борислав Георгиев тя стигна до титлата с майсторска и умна игра, подхождайки с отделно внимание и специална тактика към всяка от петте си противнички. И в крайна сметка стана първата ни боксьорка с медал от олимпийски игри при жените и едва петият български шампион в този спорт след Георги Костадинов, Петър Лесов, Ивайло Маринов и Даниел Петров.
Сега всички говорят за Златната Стойка от Добрич, не секват посрещанията, хвалебствията, похвалите, речите, наградите. А беше време, когато българската федерация по бокс бе зачеркнала Кръстева. Самата тя два пъти се отказва от активния спорт, но два пъти подновяваше боксовата си кариера, за да постигне най-сетне своята олимпийска мечта.
Тази вече 22-годишна кариера започва в родния Добрич. От малка
бъдещата шампионка мечтае да стане лекар,
но съдбата е отредила за нея друго поприще. Всичко започва през 1999 г.
"Като дете обичах да играя футбол с момчетата. Но като бях 7-и клас, всички момчета се записаха да тренират бокс. Понеже не можех да играя футбол сама, реших да отида с тях в залата по бокс, да ги гледам. Един ден в училище ме потърси треньорът Стефан Петков и ме агитира да опитам. Така започнах да тренирам. С всяка следваща тренировка ми ставаше все по-интересно. По това време се занимавах с народни танци и тренирах по два пъти седмично. За да имам повече време за тренировки, се преместих в спортно училище", разказва за първите си стъпки Стойка Петрова, каквато е моминската ѝ фамилия.
Тя не успява да участва на първото си състезание, защото през 1999 г. е само на 14 и не я допускат. Приема много емоционално този отказ и плаче горчиво, но трябва да изчака година. Така, на 20 април 2000 г., Стойка се качва на ринга на турнир в София. Толкова е притеснена, че не помни почти нищо от двубоя, само накрая разбира, че е отказала съперничката си. И това я стимулира да тренира още по-здраво.
А тези здрави тренировки постепенно дават своите резултати. Стойка започва да печели една след друга титлите от държавното първенство (в днешно време те вече са 15 - при девойките и при жените), не закъсняват и успехите на международни турнири. През 2011 г. тя печели и първия си медал от голям шампионат - бронзов на европейското първенство в Ротердам.
Но този медал идва, след като боксьорката вече веднъж се е отказала от спорта. Месеци преди първенството тогавашният президент на боксовата федерация Марин Димитров задържа за известно време средствата за подготовка и Стойка Петрова се оказва без пари.
"Нямах средства да се издържам, беше ми адски тежко. Имало е дни, в които не съм имала какво да сложа в устата си.
Наложи се да започна работа в една пицария, за да се издържам
Нямаше как да ходя по лагери и състезания, защото нямах никакво свободно време. Следвах в НСА - първа специалност "треньор" и втора "учител". Чудя се на себе си как съм издържала - случвало се е да изкарвам смени по 36 часа", спомня си Стойка.
Тогава обаче именно треньорът ѝ в Русе, където тя вече се е преместила - Павел Сяров, успява да я убеди да се завърне в елитния спорт. Той я издирва в пицарията, успява и да намери необходимите средства за живот на Стойка и тя се връща към тренировките, за да спечели медала от Ротердам. Медал, който ѝ носи централизирано финансиране от спортното министерство.
Следва и дебютът на женския бокс на олимпийски игри, при който Стойка е единствената ни представителка на ринга в Лондон `12. На старта тя побеждава новозеландката Фернандес с 23:11 т. (тогава точкуването е по друга система), но в подножието на медалите - на 1/4-финал, е спряна от бъдещата шампионка Никола Адамс (Вбр) - 7:16 т.
Петрова обаче тепърва започва похода към големите успехи. На европейското първенство в Румъния през 2014 г. тя взима реванш от Адамс, като става единствената боксьорка, която побеждава британката, откакто тя е спечелила олимпийското злато. А след това печели и първата си европейска титла и въобще първа за женския ни бокс.
Следва и първият ѝ финал на световно първенство. През май 2016 г., в казахстанската столица Астана, Петрова стига до двубоя за титлата, но съперничка ѝ е представителката на домакините Дина Жоламан. Изходът, за съжаление, е предвидим - 3:0 гласа от предварително "подкованите" съдии и титла (една от общо 4-те) за Казахстан.
Някъде по това време обаче
Стойка Петрова се сблъсква и с интригите
Наближават игрите в Рио`16, а олимпийските категории при жените са само три - 51, 60 и 75 кг. Няколко години преди това се е появила Станимира Петрова, която идва от таекуондото и през 2014-а е станала световна шампионка в кат. 54 кг. За всички е ясно, че в кат. 51 кг в Рио де Жанейро ще участва една от двете.
Процесите протичат общо взето тихомълком, но напрежението се трупа. За да избие през септември - месец след Рио`16, където участва Станимира и отпада още след първия си двубой.
Стойка Петрова и Павел Сяров дадоха пресконференция, на която обвиниха боксовата федерация, че умишлено е възпрепятствала участието ѝ на олимпийските игри. Стойка разказа, че през декември 2015 г. е била избрана единствена от България да участва в предолимпийски турнир в Бразилия, но БФБ не я е допуснала до участие.
Имало скандали и нагласен жребий за турнирите "Странджа" и "Балкан" и накрая федерацията е организирала спаринг между нея и Станимира въпреки разликата в килограмите между двете. При това двубоят, който трябва да определи коя да е олимпийската ни представителка, се провел при закрити врата, с охрана, не са били допуснати да гледат състезатели и треньори.
"Някой се притеснява от нещо ли, не знам? Има запис в БФБ на въпросния спаринг, аз също разполагам с този запис. Смятам, че дори и обикновеният човек, който не разбира от бокс, би видял кой е победител в тази среща", каза тогава Петрова.
А Сяров добави: "Преди спаринга са събрани всички съдии и им е обяснено, че Станимира ще бъде посланик на България, на света, в женския бокс. И да го имат предвид по време на съдийството на мача. Някои хора си го признаха лично пред мен."
"Обвиниха ме, че съм се фръцкала и да съм се била доказвала на ринга. Смятам, че точно това правя. През тези 17 години не смятам, че се фръцкам, а смятам, че показвам качествен бокс. За тия 17 години мисля, че достойно съм защитавала флага на България и по никакъв начин не съм възпрепятствала представянето и доброто име на българския отбор. А в крайна сметка на мен дори не ми се даде шанс да играя на която и да е от квалификациите за олимпийските игри", добави с горчивина Стойка Петрова.
Въпреки огромното разочарование тя продължава да тренира и две години по-късно постига нови големи успехи. През юни 2018 г., вече на 32 години, тя печели втората си европейска титла - от първенството в София.
А на церемонията по награждаване, още
докато е на почетната стълбичка, Стойка получава годежен пръстен
и предложение за брак от своя приятел Борил Кръстев под овациите на публиката по трибуните. "Това е човекът, който цял живот съм търсила, така че му казвам "Да", изрича европейската шампионка.
През ноември 2018-а тя стига и до втория си световен финал. Но и първенството в Ню Делхи не носи така мечтаното злато - този път Петрова отстъпва пред тайванската боксьорка Ю-тин Лин и за втори път е световна вицешампионка.
Месец по-късно, на церемонията "Спортист на годината", след като получава наградата си като №5 в България през 2018 г., Стойка обявява, че се отказва от активния бокс. За втори път...
Започва като треньор в "Локомотив" (Сф), а на 21 юли 2019-а тя и Борил вдигат сватба в автентичен български стил, облечени в народни носии. И така боксьорката става г-жа Кръстева.
Само няколко месеца по-късно Стойка решава отново да се върне на ринга и дори е предвидена в националния отбор за световното първенство през октомври в Улан-Уде (Рус). Но заради дългото ѝ отсъствие федерацията не е подавала регулярно нейното местоположение, за да бъде на разположение за взимане на проби от служители на световната антидопингова агенция (WADA). И точно WADA не разрешава участието ѝ на световното.
И това разочарование е преглътнато, а Стойка Кръстева продължава да се подготвя за голямата цел - олимпийските игри в Токио 2020, където категориите в женския бокс са нараснали до пет (51, 57, 60, 69 и 75 кг) и има място и за нея (кат. 51 кг), и за Станимира Петрова (кат. 57 кг). За да стигне до олимпийския квалификационен турнир, Стойка първо печели държавната титла на първенството през февруари 2020 г.
Квалификацията започва в Лондон през март 2020 г. и Стойка, като наскоро завърнала се на ринга, не е сред поставените в схемата. Трябва да започне от предварителния кръг, където се справя убедително с 5:0 реферски гласа срещу гъркинята Катерини Куцогеоргипуло. На 1/4-финала е отстранена и французойката Уасила Лхадири. И... тук всичко приключва - COVID пандемията прекратява турнира в Лондон, малко по-късно и игрите в Токио са отложени с година.
Настъпва период на неизвестност, но
този път Стойка Кръстева не се отказва
Тя е амбицирана да преследва докрай олимпийската си мечта. След завръщането от Лондон е поставена под 14-дневна домашна карантина и новият ѝ треньор Борислав Георгиев пренася голяма част от уредите в дома ѝ, за да не спре подготовката. Стойка опразва половината си апартамент, че да може да тренира в една стая и да поддържа форма, защото в онзи момент въобще не се знае кога ще продължи квалификационният турнир.
Това става чак през юни тази година - вече в Париж. Там българката трябва да спечели само още една среща, за да се класира за Токио 2020. Съперничка в тази битка ѝ е европейската шампионка Наталия Солуянова (Рус) и българката я побеждава убедително с 5:0. Това означава квота за второ олимпийско участие и след постигнатата цел Стойка допуска загуба с 0:5 от туркинята Бусе Наз Чакъроглу, която печели квалификационния турнир.
Нататък историята е известна - труден старт в токийския храм на сумото "Кокугикан" срещу виетнамката Нгуен с 3:2, след това убедително отстраняване на Вирджиния Фукс (САЩ) с 5:0, на китайката Юан Чан (4:1) и на представителката на домакините Цукими Намики (5:0). За да дойде сладкият реванш срещу поставената под №1 в схема Чакъроглу - истинска тактическа боксова лекция, пълно съдийско единодушие и олимпийска титла.
Сега вече Стойка Кръстева наистина може да се откаже от бокса - за трети и последен път. Тя вече записа със златни букви името си в българската спортна история и ще остане като първата българска боксьорка със златен медал от олимпийски игри.