Трима върховни съдии искат тълкувателно решение да отговори на въпроса допустимо ли е и при какви условия да бъде допусната юридическа промяна на пола при установена транссексуалност. Досега Върховният касационен съд има противоречива практика по темата. Съдиите Албена Бонева, Боян Цонев и Любка Андонова искат тълкувателно решение, след като при тях стига казус на роден като мъж, който иска да бъдат променени данните му за гражданско състояние в акта за раждане и там да бъде посочен женски пол. Човекът настоява и за промяна на собственото, бащиното и фамилното му имена, така че да съответстват на женски пол. В актовете на съдилищата той фигурира с инициалите К. М. Х., разказва lex.bg.
К. М. Х. подава молбата си до общината в Стара Загора, но тя я отхвърля. След това и районният, и окръжният съд в града не разрешават юридически да промени пола си.
Пред първите две инстанции са разпитани свидетели, които са разказали, че макар и роден с мъжки полови белези, К. М. Х. винаги се е чувствал жена, такива са били и външният му вид и поведение. Още от най-ранна възраст играел с кукли, нямал интерес към играчките, смятани за момчешки, а през пубертета започнал да си прави дамски прически, да се гримира, да носи дамски дрехи, да извършва дейности, типични за жени и да усеща полово влечение към мъже. От показанията става ясно, че това е носело много неприятности на К.М.Х. – трудно си намирал работа, поради очевидното несъответствие между външния му вид и отразеното в официалните документи за самоличност. В момента живеел в Италия и имал постоянен приятел.
По делото има психиатрична и психологическа експертиза. Според вещите лица при К.М.Х. е налице транссексуалност – желае да бъде възприеман като принадлежащ към противоположния пол и се чувства дискомфортно от собствения си анатомичен пол. В заключенията си те са посочили, че транссексуалността възниква в етапа на вътреутробното полово диференциране на плода. Транссексуалността не подлежи на медикаментозно и психотерапевтично повлияване и като състояние е необратима“, твърдят още експертите.
Те са установили, че К.М.Х. не само се възприема и изглежда като жена, но и се е интегрирал в обществото като такава. Освен това се е подложил на хормонална терапия, за да промени вторичните си полови белези.
Съдилищата в Стара Загора обаче приемат, че това не е достатъчно, за да бъде вписан роденият като мъж в регистрите на населението като жена. Те изтъкват, че полът, който се отбелязва в акта за раждане, е биологична, а не социална категория и следователно не е въпрос на личен избор. Долните инстанции смятат, че юридическа промяна на пола може да има само при грешка, или при вече извършена операция за смяна на пола.