Бебе на 11 месеца е починало след менингококова инфекция в София, потвърди здравното министерство. На 25 март ведомството е уведомено от директора на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков за случай на 11-месечно бебе със съмнение за фулминантно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност. Случаят е завършил летално въпреки предприетите спешни реанимационни действия в пълен обем. Има установен случай на менингококова инфекция и при дете на 13 г., което е в тежко състояние.
Агенция "Медицински надзор" извършва проверка в лечебното заведение. За случаите са информирани и РЗИ-София и РЗИ-София област, които своевременно са провели епидемиологични проучвания. Вчера в МЗ е проведена и оперативна среща с регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести за обсъждане на възможности за потвърждаване и типизиране на изпратени материали при съмнение за заболяването, както и за разширяване на възможностите за диагностика чрез PCR в страната.
Инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира с есенно-зимна сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната, обясняват от здравното министерство. Според сайта на европейския портал за ваксиниране симптомите често включват:
- повишена температура
- силно главоболие
- скованост на врата
- гадене и повръщане
- чувствителност към светлина
- объркване или променено умствено състояние
- обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск)
- учестено дишане
- студени ръце и крака
Важно е да се отбележи, че не всички лица с менингококова болест проявяват всички тези симптоми.
Заболяването се причинява от различни групи менингококи, които могат да причинят тежки заболявания като менингит (възпаление на мембраните, обграждащи главния и гръбначния мозък) и отравяне на кръвта (септицемия). "Менингококовата болест може да прогресира бързо и да стане животозастрашаваща, ако не се лекува своевременно", пише на сайта на европейския портал за ваксиниране.
Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа - "Нименрикс". Съществува ваксина и срещу менингококи от група В - "Бексеро", но към момента тя не е налична в страната и обикновено човек трябва да си я набави от Гърция. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане.
"От началото на настоящата година в страната са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. През предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11", съобщи здравното министерство. Всички настоящи случаи са проучени, като се касае за лица от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. Четири от заболелите са деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист. В ЕС/ЕИП средно всяка година се съобщават около 3000 случая, въпреки че по време на пандемията този брой е намалял. От тях заболяването е смъртоносно при около 10% от случаите.
Редица специалисти коментираха случая в социалните мрежи. Ето какво пише д-р Аспарух Илиев от Университета в Берн, известен специалист в тази област. Ето още от неговия пост във "Фейсбук":
Накратко, менингококите предизвикват огнищни инфекции - т.е. те се носят и могат да доведат до мозъчно възпаление обикновено в детски колективи като класове, детски градини и пр. В този смисъл контактните на болните деца трябва да бъдат изследвани, карантинирани и при нужда да получат антибиотична терапия за елиминиране на носителството.
Рискът за отделни хора извън директно свързаните с болните деца е малък. Така че без паника. Симптомите на менингит са тежко главоболие, температура, гадене, повръщане, силна скованост на врата, при бебета често летаргичност и понякога гърчове. При менингококите може да има и кожни кръвоизливи.
Повече за вноса на липсващата у нас ваксина "Бексеро" от Гърция - от детския лекар д-р Александър Атанасов:
Прилагаме и полезна информация от специализирания сайт на МЗ за ваксините "Плюс мен".
Как се разпространява заболяването?
Източник на инфекцията са болните лица и здравите носители. Заразяването се осъществява по въздушно-капков път, като това става при отделяне на микрокапки (аерозол), съдържащи болестотворните бактерии. Обикновено заразяването става при кихане, кашляне. Възприемчивостта е ниска, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст. Заболяванията са с подчертана есенно-зимна и пролетна сезонност.
Какви са симптомите?
Менингококовите инфекции протичат с катарално възпаление на назофаринкса – най-често хрема и зачервено гърло. Бактериите обаче могат да преминат в кръвообращението, като по този начин чрез кръвта имат възможност да достигнат до всеки орган от тялото, където се развива възпалителен процес (инвазивна инфекция).
Менингит и менингококов сепсис са най-честите изяви на инвазивната менингококова инфекция. Състоянието на пациента се влошава внезапно с висока температура, силно главоболие и повръщане. При възрастни лица може да се проявят с повръщане, фотофобия и нарушено съзнание. При менингококовия сепсис се появава внезапно обрив по тялото и крайниците. При тежко протичане на менингококовия сепсис се наблюдават усложнения като синдрома на Waterhouse-Friderichsen, както и висок леталитет.
Кога трябва да се ваксинираме?
Имунизация срещу менингококови инфекции се препоръчва при лица заминаващи за страни, намиращи се в т. нар. „менингитен пояс” в Африка или страни, за които има данни за настояща или предишна епидемична активност, както и такива, в които има изискване за имунизация с менингококова ваксина - например за студенти, на които предстои обучение. В Мека, Саудитска Арабия, по време на годишното поклонничество, заминаващите трябва да притежават свидетелство за имунизация срещу менингококов менингит, издадено преди не повече от 3 години и не по-малко от 10 дни преди пристигането в Саудитска Арабия.
Имунизация се препоръчва и при възникване на епидемични взривове, причинени от менингококи от серогрупа А, С, W-135 или Y.
Какви ваксини са налични у нас?
В България се прилага конюгираната ваксината Nimenrix (Листовка).
Тя е показана за защита на възрастни, юноши и деца на възраст от 6 седмици срещу инвазивни менингококови заболявания, причинявани от четири групи бактерии Neisseria meningitidis (групи A, C, W-135 и Y). Ваксината не предпазва от инфекции с други групи Neisseria meningitidis.
Инвазивно заболяване означава, че бактериите се разпространяват в организма и причиняват сериозни инфекции като менингит (инфекция на обвивките на главния и на гръбначния мозък) и септицемия (отравяне на кръвта).
При кърмачета на възраст от 6 седмици до 6 месеца се препоръчват две дози Nimenrix (първата доза е на възраст от 6 седмици, втората доза — 2 месеца след това). При кърмачета на възраст над 6 месеца, юноши и възрастни следва да се приложи една доза Nimenrix.
Кои са най-честите нежелани реакции?
Най-честите нежелани реакции са загуба на апетит, раздразнителност, сънливост, главоболие, повишена температура, подуване, болка и зачервяване на мястото на инжектиране, и умора.