Медия без
политическа реклама

ПП-ДБ предлагат 6 месеца затваряне за заведения с пушене

Депутатите искат и завишаване на глобите

Pixabay

Депутати от ПП-ДБ предлагат драстични наказания за заведения, които нарушават забраните за употреба на тютюневи и други изделия за пушене на закрито. В проект с промени в закона за здравето те са включили 6-месечно затваряне на обектите, в които бъде установено нарушение на забраната. През това време на видно място трябва да бъде поставена табела, в която е обявено защо е затворено заведението. Същите наказания се предлагат и за нарушаване на забраната за райски газ и за продажба на алкохол на деца.

Вносителите разширяват и кръга от институции, които ще имат право да налагат тези наказания. Сега контролът е възложен на регионалните здравни инспекции, които тотално се провалят с него - както е известно, у нас се пуши масово в затворени помещения, но засечените нарушения са нищожен брой. Сега Васил Пандов, Александър Симидчиев, Лена Бориславова и др. предлагат затваряне на обекти да може да извършват директорът на РЗИ, директорът на областната дирекция по безопасност на храните, директорът на областната дирекция на МВР и даже кметът на общината.

Контролът е основният проблем пред иначе усиленото законотворчество в тази област напоследък - забраните валят, но спазването им не се е придвижило и на сантиметър. Неотдавна например бе забранена изцяло продажбата на райски газ на физически лица, но учениците така и не разбраха. Подобна е ситуацията с вейпове, никотинови паучове, електронни цигари и т.н.

В законопроекта се предвижда и завишаване на съществуващите глоби. Индивидуалната глоба за нарушаване на забраните, която сега е от 300 до 500 лв. трябва да се увеличи на 500-1000 лв., а тази за обектите, допуснали пушене, да се увеличи от 1000 до 1500 на 2000 до 3000 лв. Предлагат се и поредните текстове за забрана на вейпове и пр. на деца.

Предвидената в закона санкция за системно нарушаване на забраната ще оказва възпиращо и възпитаващо въздействие и ще мотивира собствениците за недопускане на употребата на посочените изделия в стопанисваните от тях обекти, смятат вносителите. От реакциите на бранша обаче не личи, че възпитаващо действие е възможно.

Асоциациите на хотелиерите и ресторантьорите изригнаха, че "това е пореден удар срещу трудолюбивите хора от туристическия и ресторантьорския бранш, които години наред оцеляват въпреки хаоса, липсата на стабилна икономическа политика и постоянните ви опити за репресивни рестрикции". "Никой не спори, че здравето е важно. Но здравето на икономиката, на обществения морал и на човешкото достойнство също са важни. Решенията трябва да се търсят с диалог, с експертност, с гъвкавост – не с натиск, забрани и репресии", пишат още те. В изявлението им няма коментар за масовото нарушаване на съществуващите закони. В закона за здравето например, неизвестно за никого, има забрана не просто на тютюнопушене на закрито, но и на открито - около детски площадки, пред детски градини и училища и пр. В практиката детските площадки и тротоарите пред училища и градини са превърнати в пушални от родители, очакващи децата си.

В мотивите си депутатите споменават и няколко добре известни факта. България е на първо място в Европа по смъртност от употреба на тютюневи изделия. България е на първо място в Европа и по тютюнопушене сред децата на 11 и 15 години. Според данни на СЗО, 9% от 11-годишните пушат. Момичетата на 15 години, които пушат, са много повече от момчетата. Пушат 38% от момичетата, при 26% от момчетата. България е на първо място в ЕС и по дял на пушачите сред населението - 40%, при среден процент за ЕС от 25-26%.

Сред вносителите има и пулмолози, поради което в мотивите отново се обръща внимание на масовите заблуди, че наргилето например е безвредно. Потребителят на водна лула (наргиле) вдишва токсични вещества, които се срещат и при стандартните цигари, но при наргилето въглените, чрез които се разпалва сместа, засилват вредите за здравето, пишат те. Допълнителен фактор е и многократното всмукване от лулата - то може да трае средно около 45 минути, докато при цигарата е около 5 минути. Експозицията на организма на токсичната смес е много по-голяма от експозицията при пушене на цигара - до няколко десетки пъти повече.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата