Медия без
политическа реклама

48% от българите харесват чалга

Почитателите на рокмузиката са едва 14%, а 71% не ходят по концерти

17 Авг. 2019
Pixabay

Народната музика се слуша от 26% от българите, на второ място е попфолк/чалга - 21%, следвана от поп-музика с 19% и рок - 14%. Това показва проучване на "Тренд" за музикалните предпочитания на българите.

То отчита, че младите, на възраст 18-29 г., в най-голям дял слушат попфолк/чалга. С увеличаването на възрастта намаляват вкусовите предпочитания към този жанр и се увеличават спрямо народната музика и поп музиката. В малките населени места и селата хората предпочитат народната музика и попфолка, а живеещите в София и областните градове - поп и рок. 8% е делът на българите, които слушат естрада.

Близо половината (48%) от анкетираните българи обаче посочват, че харесват попфолк/чалга музиката, докато 41% - не. Тук отново се наблюдава, че младите симпатизират в по-голям дял на този жанр за сметка на по-възрастните. Две трети от живеещите в селата харесват попфолка, а в столицата този дял е 44%.

43% от българите слушат музика всеки ден, а 27% няколко пъти в седмицата. Младите в най-големи дялове слушат музика всеки ден и с увеличаване на възрастта намалява делът на тези, които слушат ежедневно. Хората, които слушат музика веднъж седмично са 5%, няколко пъти месечно - 6%, а по-рядко - 7%. Други 5% от българите слушат музика само по поводи и тържества, докато 9% посочват, че не слушат музика.

Най-често българите слушат музика вкъщи - 56%, 21% - в колата си, а 7% посочват, че в ресторанти, кафета, барове, клубове, дискотеки слушат музика най-често. 

Радиото и телевизията са основните източници, от които българинът слуша музика - 35% от радио и 31% от телевизия. 11% слушат музика през телефона си, като това се отнася най-вече за младите между 18 и 29 г., които основно слушат през мобилното си устройство.

71% посочват, че не ходят на концерти. Живеещите в София са най-голям дял от ходещите на концерти, за сметка на живеещите в областни градове, малки населени места и села. Това, в голяма степен се дължи на факта, че в София хората имат повече опции и възможности да посещават концерти, отчита агенцията.

За малко над половината от българите (56%), когато слушат музика водещото е мелодията, ритъмът, инструментът, докато за една трета водещи са съответно текстът, смисълът, посланията. Прави впечатление, че само за хората над 70 години е по-важен смисълът и текста, отколкото мелодията и ритъма.

Българските изпълнители са по-често слушани от чуждестранни такива. Малко повече от половината анкетирани (56%) слушат най-често български изпълнители, докато 28% - чуждестранни. По-възрастните хора повече слушат български изпълнители, докато по-младите са разполовени в избора си на изпълнители.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

поп-фолк, чалга, музика

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?