И днес здравният министър проф. Костадин Ангелов не пропусна да изброи крехките положителни тенденции в разпространението на COVID-19 у нас, но изказванията му бяха подчертано по-предпазливи в сравнение с предишните дни. Отварянето на детските градини и ясли от понеделник вече не изглежда толкова сигурно, а министърът призова да не се отказваме от мерките по средата на пътя.
Остават ни 10 дни до 21 декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за който говорихме при въвеждането на мерките, коментира Ангелов. "Не се готвим да отворим детските градини. Към момента данните не ни водят в тази посока, остават още 4 дни от седмицата, когато имаме достатъчно данни, които да ни мотивират да вземем това решение, ние ще го вземем", каза той. Преди два дни обещанието му бе друго. "Ако тази седмица първите положителни тенденции за укротяване на разпространението на COVID-19 се запазят, от понеделник детските градини и яслите ще отворят. Ако в четвъртък вечерта данните показват ясна тенденция, в петък ще има заповед за яслите и детските градини", каза на 8 декември министърът.
На повторен въпрос за повече яснота, Ангелов уточни, че не може да даде категорични отговори. "Истината е, че към момента няма достатъчно данни, които да ни дадат основание да го направим. Ако към края на седмицата данните покажат намаление на смъртността и заболяемостта, ние ще вземем това решение. Решението не е политическо, ние ще слушаме това, което ни кажат експертите", каза министърът. За предсрочно отваряне на детските градини и яслите настоява единствено премиерът Бойко Борисов. Кметът Фандъкова побърза да заяви готовност да изпълни повелята му в София, но и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, и зам.-кметът в столицата Тодор Чобанов се обявиха срещу това.
52% от леглата за пациенти с неусложнени форми на COVID-19 са заети, интензивните легла са заети на 42%, обяви министърът. Прави впечатление високият процент на заетост на болничните легла в Ямбол - 98%, и в Шумен - 85%, като в Шумен имаме известна надежда, тъй като започва лек спад, каза Ангелов. Висока заетост има и в областите Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Сливен и Разград. Министърът съобщи и данни за разпространението на коронавируса сред медицинските работници. Активните случаи на COVID-19 сред тях са 3590, от които 3362 са на домашно лечение, 228 са в болница, а 27 - в интензивни отделения.
В момента нямаме област със заболяемост над 1000 на 100 0000 души население, отбеляза здравният министър. Критичният праг за въвеждане на по-строги ограничения обаче бе 600 на 100 000. Въпреки че вчера софийските болници се похвалиха, че натискът върху системата намалява, днес министърът призна, че на "източния фронт" - Варна и Бургас, големите болници продължават да са под огромно напрежение.
"Виждате какво става в цяла Европа - дават се едни обещания, но този вирус опровергава всяко едно твърдение. Голяма част от лекарите казваха, че лятото ще убие този вирус. Имаше колеги, които казваха, че това е респираторен вирус и той ще замре във времето. Всички сбъркахме, затова аз се предпазвам от категорични мнения. Следим всяка една тенденция, всяко едно число и тук, и в Европа", каза Ангелов. "Ситуацията е много динамична, тя изисква едно надлъгване с вируса, така че да го победим с разума и интелекта на учените и у нас, и в целия свят", добави той.
По отношение на високата смъртност, Ангелов обясни, че всеки случай на починал млад пациент му се докладва лично и се анализира. "Имахме много призиви към пациентите, единият беше да не се самолекуват. Но ние имаме и много съпътстващи заболявания", коментира той. Министърът съобщи, че е разпоредил спешни проверки на няколко случая от последните дни. Той отново смята, че основната причина е късно потърсената медицинска помощ. Недоверието в системата е много голямо, никой български гражданин не е виновен за това, каза Ангелов. Снимката на починал пациент, зарязан на стълбите е от варненската болница "Св. Анна", съобщи министърът. Той заяви, че няма да толерира подобно отношение към пациентите. По случая има проверка и Ангелов е убеден, че ще има наказани.
Какви са данните за разпространението на COVID-19 у нас и къде сме ние в сравнение с Европа