Медия без
политическа реклама

Авиокомпании обмислят въвеждане на ваксинационен паспорт

Германия затегна мерките срещу вируса

26 Ноем. 2020Обновена
Pixabay

Авиокомпаниите се приспособяват към пандемията с политики за задължителни маски за лице, социална дистанция между пътниците и отрицателен PCR тест. Някои авиокомпании вече обмислят да пускат на борда на самолетите си само пътници, които са ваксинирани срещу заразата.

Австралийската авиокомпания Qantas обяви, че ще изисква документ за ваксинация от своите пътници. Изпълнителният директор на авиокомпанията Алън Джойс каза, че е провел разговори с колегите си от други авиокомпании по света за възможността за т.нар. "ваксинационен паспорт" за пътниците на международните полети. Ще се търси начин за електронно удостоверяване, че човек си е направил нужната ваксина. 

 Южна Корея обмисля да въведе същото правило. Джил Чун, говорител на Корейските авиолинии, каза, че съществува реална възможност авиокомпаниите да изискват от пътниците си документ, че са ваксинирани, за да отменят карантината за новопристигащите от чужбина.

Германия взе решение да затегне правилата срещу разпространението на коронавирус след седемчасова онлайн дискусия. Те ще важат през декември, предава ''Дойче Веле''.

Носенето на маски става задължително в училищата; социалните контакти трябва да се сведат до петима души от две домакинства. По този начин на коледните празници е възможно да се съберат до десетима души. Премиерите на 16-те провинции помолиха хората да се изолират преди и след семейни събирания. Не е препоръчително да се пътува из страната поне до 10 декември.

Затягането на правилата стана в същия ден, в който Германия отбеляза най-голям брой починали от коронавирус - 410 души в сряда.

Страната поиска ски курортите в ЕС да останат затворени до януари, предаде dir.bg. За тази цел канцлерът Ангела Меркел започна преговори с европейските лидери. Към идеята се присъедини и Джузепе Конте. Премиерът на Италия, където ски сезонът беше отложен, също поиска единно европейско решение. Австрия се противопостави на подобна мярка, тъй като ще са необходими ресурси за компенсации заради затворения сезон.

Европейският съюз поиска да се ускори процесът на производство на жизненоважни лекарства без да е необходимо съгласието на притежателите на патенти, става ясно от документ, насочен към заобикаляне на защитата на правата на интелектуална собственост при извънредни ситуации, предава БГНЕС.

''Европейската комисия вижда необходимостта да гарантира, че съществуват ефективни системи за получаване на задължителни лицензи, които ще се използват в краен случай и защитна мрежа, когато всички други опити за интелектуална собственост се провалят“, се казва в документа.  Идеята има за цел да засили защитата на европейските компании срещу чуждестранни участници. През първите месеци на пандемията законодатели и активисти призоваха ЕС да използва правилата на Световната търговска организация, за да получи достъп до потенциални коронавирусни ваксини и лекарства, произведени предимно извън Европа. Досега Европейската комисия отказваше да се възползва от това и сключи сделки с фармацевтични компании за предоставяне на ваксини и лекарства. 

В сряда турският министър на здравеопазването Фахретин Коча за първи път назова броя на положителните тестове -  28 352, предаде БГНЕС, позовавайки се на турски медии.  До този момент министърът съобщаваше в Туитър само броя на новозаразените, които се лекуват в болници. Така например данните от вторник вечерта бяха за 7381 нови инфекции, от които 4543 тежко болни. През септември стана ясно, че от началото на пандемията властите в страната са премълчавали реалния брой на положителни тестове за Covid-19, което означава, че новозаразените са много повече от официално обявявания от правителството брой.

Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу съобщи, че в понеделник в Истанбул са починали 186 души. Малко преди това здравното министерство беше обявило, че в цялата страна починалите от коронавирус на този ден са 139.

Още по темата