„Пропусната е възможност да бъде работено много продължително именно от ДАНС. Те не могат да бъдат структура, която само да предава сигнали към прокуратурата”. Това каза Тихомир Стойчев, експерт по сигурността и бивш директор на ЦСБОП по Нова тв. В ефира на „Здравей, България” той коментира случая с 16-годишното момче от Пловдив, за което прокуратурата твърди, че било заловено да приготвя самоделна тръбна бомба, след като прегърнало идеологията на ислямизма чрез интернет. Според бившият шеф на антимафиотите, службите е трябвало да са активни, да влязат дълбоко в случая, да го използват за проучване, за реализация, но вместо това всичко е станало публично.
По думите на Стойчев, не се знае как детето ще се идентифицира от тук нататък – дали няма да приеме, че е предадено от родител и да възникне задълбочаващ се вътрешно семеен конфликт, заради непредпазливо действие, което представлявало опит за съдебна репресия на границата между малолетие и непълнолетие.
„Нямаме подходяща семейна образователна среда за младите хора. Интернет не може да бъде абсолютно защитено пространство”, заяви от своя страна Георги Апостолов от Център за безопасен интернет. Той разказа за случай на британска журналистка, направила експеримент, при който слага бурка и се снима на фона на килим с арабски мотиви, при което на 15-тата минута с нея се свърза вербуващ на ИДИЛ.
„Моделът на вербовка е един и същ. Те виждат интерес – когато някое от децата започне да проявява интерес в големите социални мрежи. В някакъв момент към него се прикачва съответния член на групировката и го прехвърля към анонимизираща програма”, добави Апостолов.
Преди месец е започнала работата с 16-годишният ученик, задържан за подготовка на атентат в Пловдив. Това пък съобщи в БТВ психологът Иван Тричков, който първи е работил с младежа.
Инициативата е била от майката на момчето. "Тя е забелязала затварянето на сина си, вглъбяването в комуникацията само в телефона. Тогава е видяла и кореспонденцията на чужд език в Телеграм", разказа Тричков. Той посочи, че вербовчикът е подхождал стъпка по стъпка. Тричков обаче отказа да коментира дали той е от Ислямска държава. Психологът е работил с детето преди да се намесят ДАНС.
Тричков посочи, че е имало промяна и в режима на храненето, но той не е бил съществен. По-сериозно е отделянето от семейната среда, свързано с намалена комуникация. Тези, които вербуват хора действат на принципа първо на невинна комуникация, впоследствие хвърлят стръвта, каза психологът
"Връзката най-вероятно е била съвсем случайна, когато детето е влязло в чата и към него се е закачил вербовчикът. Има две защити в психиката на момчето, съвест и съзнание, които продължават да са в сила на момчето. То е интелигентно, с приятни занимания, в момента се връща към нормалния начин на живот, посочи психологът. На етапа на който е бил вербовката, момчето не е било готово да извърши терористичен акт", категоричен е Тричков. Той припомни, че в подобна възраст хората търсят герои и вероятно тези хора са се представили така.
34% от последователите на "Ислямска държава" ползват чат канала Телеграм за обмяна на информация. Тази мрежа е създадена от руски предприемач, като дори имаше спор дали Русия контролира въпросния канал, което в крайна сметка беше отречено. Това коментира пред БНТ Любомир Тулев - експерт по киберсигурност, във връзка със случая, при който 16-годишен ученик от Пловдив бе арестуван преди дни заради контакт с терористичната групировка.
"Намира се уязвима жертва, най-често тийнейджър, който не се разбира с околните и търси упование в интернет. Втората стъпка е да се покаже на това дете, че то не може да бъде разбрано от никой друг и след това, започва да бъде принуждавано да прави различни неща", каза той.
"Влизайки в стаята, ако детето много бързо затвори браузър в компютъра или затвори телефона си и го остави настрани, това са индикации, които родителите трябва да забележат. Ролята на родителите се изразява в говорене, възпитание", допълни експертът.