Медия без
политическа реклама

Борисов обеща пари за разкопките на Солницата край Провадия

03 Окт. 2019
Министерски съвет

Правителството ще осигури допълнително финансиране за довършването на археологическите проучвания на селищната могила Провадия - Солницата, обеща министър-председателят Бойко Борисов, който посети "Праисторическия солодобивен център Провадия-Солницата", съобщи правителствената пресслужба.

Това е единственото находище на каменна сол в България като почти в центъра на солното огледало се издига праисторическа селищна могила, а върху нея - тракийска надгробна могила. "Златно време е, нека хората работят. Направете разчетите, парите не трябва да ви спират, ще ги заложим в бюджета за догодина", заяви Борисов пред археолозите.

По думите му обектът е уникален. "Имаме стена на 6700 години и като уточним, че Китайската стена е с 4000 години по-млада, това буди внимание и привлича туристи", отбеляза Борисов. Според него предложеният от археолозите музей на солта може да бъде разположен на територията на праисторическия обект.

Комплексният праисторически обект представлява останките на най-стария солодобивен център в Европа (5500 - 4200 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически град на нашия континент (4700-4200 г. пр. Хр.), пише в прессъобщението. Състои се от укрепено с каменни стени селище, производствен солодобивен комплекс, ритуално поле и некрополи. Заема площ от около 200 дка.

"Това е центърът на европейската цивилизация, не трябва да се подценяваме. В Европа няма нищо по-старо от това селище", каза ръководителят на научния екип, който извършва археологическите разкопки на обекта - проф. Васил Николов. Той, заедно с екип от около 60 души започва работа над селищната могила през 2005 г.

"Много съм доволен от археолозите, действаме с всички сили", обобщи Борисов и изтъкна важността на археологическите проучвания, които се извършват на много места в България.

Той възложи на министъра на културата Боил Банов заедно с министъра на образованието Красимир Вълчев да обмислят възможността за обучението на реставратори, след като Николов го информира, че има недостиг на такива специалисти.

Министерството на културата е дало 40 хил. лв. през 2018 г. и близо 47 хил. лв през 2019 г. за изграждане на защитно покритие над каменните останки. Няколко поредни сезона министерството финансира и теренните археологически проучвания на обекта като отделените суми за изминалата година бяха 20 хил. лв., а за 2019 г. са 30 хил лв.

Последвайте ни и в google news бутон