Не Пламен Орешарски, а БСП и ДПС имаха мандата по време на фалита на КТБ, обяви премиерът Бойко Борисов в "Шоуто на Слави". Затова и те трябвало да носят отговорността, каза той на въпрос как по негово време банката имала 3 млрд.лв, после вече забогятяла до 5 млрд.лв, благодарение на вкараните по негово време държавни пари в банката, а накрая тя фалирала. Той на няколко пъти се дистанцира за случилото се с въпросната кредитна институция като все повтаряше, че мандатоносителите на правителството на Орешарски били отговорни.
По време на моето управление КТБ беше стабилна банка и затова искаме да влезем в еврозоната - тя е гарант, че такова нещо не може да стане, неочаквано обвърза двете теми министър-председателят. "Всички банки растяха тогава. И ние държахме много твърд контрол и поетапно намалявахме парите. И не е редно да се говори за Орешарски - той не е изкупителната жертва". "Той да им опира пешкира на мандата. По време на моето управление КТБ беше стабилна банка и затова искаме толкова много да влезе в еврозоната - тя е гарант, че никога не може да се получи такова нещо. Затова това ни е основна цел, а другите не го харесват", повтори отново премиерът като постоянно обясняваше, че той нямал нищо общо с фалита.
Сега предстои да дойде главният прокурор при вас, питайте него какво се прави около "Юлен", отговори Борисов на въпрос какво се върши по повод разкритията на "Бивол", че кипърец стоял в основата на офшорна компания, свързана със случая. Сигурен съм, че той ще бъде убедитетелен пред вас, каза Борисов.
На въпрос колко данъци плаща "Лукойл" Борисов отговори, че трябвало фирмата да си каже и й препоръча да си го посочи на сайта. На въпрос дали е вярно, че тя декларира 7 години загуба, той отговори, че трябвало да си каже фирмата. На въпрос дали има монопол на горивата, той обяви, че това означавало да се обвини за такова нещо големите западни компания, а за това трябвало да се внимава. Веднага след това Борисов обяви, че е подписал писмени декларации преди участието си в тв предаването да не участва в рекламиране.
Той обаче натърти, че нямало никакви проблеми веригите бензиностанции да си купуват от рафинерии в Гърции, Румъния, Сърбия. Защо не го правят, като е скъпо у нас, обяви той.
Премиерът на няколко пъти категорично се разграничаваше от "Лукойл", като обясняваше, че не той е приватизирал Нефтохима в Бургас. Накрая обясни, че Иван Костов го е продал. Така остана впечатлението, че в крайна сметка бившия премиер е виновен за сегашните високи цени на бензина и за положението на петролния пазар с действията си от преди 20 години.
Борисов обяви, че е готов да предложи намаляване на държавната субсидия за политическите партии. Според Борисов този ход крие рискове, особено за финансирането на малките политически формации. „Ако направим такава ниска субсидия от 1 лев, парламентът и политическите партии ще попаднат веднага в ръцете на богатите хора. Защото това е единственият начин партиите да имат своя политически живот, семинари, обучения. (…) Ще се откажем от субсидията, защото 1 лв. е никаква субсидия на практика. Когато вкараме партиите в такъв режим, когато дойдат избори, партиите ще тръгват през бизнеса, да не говорим, че имаше кампании, които се финансират от социално слаби излезе така от Сметната палата, но това е друга тема. Ставаме зависими от олигарсите, трябва ли да го направим, не съм сигурен", обяви премиерът, като изобщо не стана ясно какво точно има предвид той.
"Това е дебат, който може да се проведе пак в обществото, две са мненията. Има риск, голям при това от този ход, но аз мога да поема ангажимент и ще го предложа. Ще го предложа. Но всеки от нас, политик, водещ или всеки останал трябва да знае пред какви рискове и да можем да отговорим на следващия въпрос – какво би станало в другата ситуация.
Дали няма да ни излезе това спестяване много по-скъпо след това. Предпазвам политическите партии, особено по-малките. Дойдат ли избори всички тръгват да почват с какво ще помогнеш или искат да помогнат, по-лошото. Ама те като ти „помогнат”, след това идва и си поставя условията. Затова според мен субсидията не е голяма, но пак казвам, щом така е решено, ще го предложа, да видим какво ще стане”, обеща той.
На въпрос дали ГЕРБ има 20 млн.лв по сметка от субсидия, той обясни, че постоянно партията дарявала. Накрая пък обясни, че добрия стопани си пази пари, за времето, в което няма да има толкова гласуващи за партията.
Борисов обясни, че ГЕРБ била за машинно гласуване, но категорично срещу електронно и причаната била киберпрестъпността. Той заяви, че навсякъде по света всички се страхували от намеса в електронното гласуване. Така било в САЩ, Германия, цяла Западна Европа, Естония, навсякъде.
Голямо оплитане имаше около въпросите и отговорите за външния дълг на България, за БВП и за съотношенията между тях. На въпрос дали е вярно, че по време на БСП държавния дълг е бил 10 млрд.лв, а сега вече бил 26 млрд.лв Борисов показа добра предварителна подготовка и извади готов лист с данни от левия си вътрешен джоб. Той обяви, че съотношението между дълга и БВП е рязко намалял по времето на ГЕРБ и сега бил под 20 на сто. Веднага след това започна сравнение дали 26 млрд.лв са 20 на сто или не. След като не се стигна до някакъв общ отговор, Борисов обясни, че за 4 години ГЕРБ събрал 10 млрд.лв приходи повече от БСП. Така приходите били с 40 на сто повече, а 30 на сто бил по-голям БВП. Слави Трифонов продължи да го пита дали дълга е 26 млрд.лв все пак, но Борисов контрира, че той явно гледа постоянно сайта на БСП. Накрая двамата не успяха да стигнат до това дали нещата са по-добре или пък по-зле. Но пък Борисов обеща дълга да стане 17 на сто в края на мандата.
Българските данъкоплатци са си купили два нови реактора – да ги изхвърлим в Дунава или да ги ползваме. Това заяви още премиерът Бойко Борисов в „Шоуто на Слави“ по бТВ в отговор на въпрос защо проектът „Белене“ е бил подновен, след като през годините не веднъж министър-председателят е казвал, че заради проекта страната ни ще бъде ощетена с милиарди, което ще попречи доходите да се вдигнат по-бързо.
„Съдът определи България да пати около 1,2 млрд лв с лихви от около 300 хил. лева на ден, без да може да се обжалва“, обясни той. „Как да не го прекратим, след като беше така направен договорът без теми, да не се връщаме толкова назад. Съдът каза - тези два реактора Русия незабавно трябва да ги достави на България, а България е длъжна да плати. Руснаците ги докараха и седят два реактора на брега Дунава“, коментира Борисов.
„Българските данъкоплатци са си купили два реактора. Стоят на брега на Дунава. Да ги хвърлим реката? Стоят завити с найлон, така ли да стоят? Общо данъкоплатците са дали 3 млрд. лева Или да ги използваме?“, поясни той. Борисов заяви, че строежът на АЕЦ „Белене“ е бил спрян, защото е трябвало да бъдат изкарани 20 млрд. лева „Сега търсим инвеститори. Говорихме с премиерите от Балканите – Сърбия, Черна гора, Македония, да стане това Балкански проект и те да влязат с миноритарен дял, за да сглобим проект“, каза още той и добави, че очаква отговор. Имало разговори и с Иран, но те престанали след американските санкции срещу тази държава.
Не искам да се меся в частни сделки. Това, което българските институции направиха, категорично без моя намеса - спряха тази сделка, това пък Борисов обяви в отговор на въпрос Гинка Върбакова ли ще бъде купувачът на активите на ЧЕЗ в България.. „Пак се връщаме на това през кои години се продадоха ЕРП-тата и защо се продадоха“, посочи премиерът. Попитан не трябва ли държавата да участва в сделката, както правителството заяви по-рано, Бойко Борисов коментира: „Веднага следва въпросът защо държавата да не участва и в другите две дружества. Тогава започваме да изкупуваме за милиони нещо, което преди нас са продали - защо? Къде е отговорността на тези, които са ги продали?".
Свободата на медиите в много държави е свързана с управляващите, а при нас е точно обратното - автоцензурата е на самите журналисти, нападна медиите министър-председателят. Попитан защо ГЕРБ подкрепи медийния закон на Пеевски, а не предложи собствен законопроект, който да отговаря на европейските критерии, Борисов отговори, че този закон е бил подкрепен от всички парламентарни групи. "И не вярвам към закона някой да има претенции, защото той изсветлява собствеността на медиите. Не случайно казах на вицепремиера Екатерина Захариева да покани евркомисаря, който отговаря за това, да се направи широка кръгла маса и да изясним тази тема. Защото ако медиите на Пеевски имат 5% дял - той има "Телеграф", "Монитор" и един спортен вестник, всички останали са на други собственици. И какво стана модерно в България - всеки олигарх или политическа партия си прави медия. И в един момент, ако бъде разследван за нещо, казва: "Вие ме разследвате заради медията". А други медии атакуват прокуратурата. А всички заедно атакуват правителството", посочи Борисов и заяви, че няма нищо лошо в изсветляването на медиите.
"И на Вас например никой нищо не ви е казал, а сте правили шаржове с мен, правили сте ме на маймуна, какво ли не сте ме правили. Някой някога да ви е критикувал? А когато други бяха премиери, ви завираха в дупките. Тогава нямаше ЕС и доклада на ЕК. А такъв добър доклад досега не е имало - три от шестте неща паднаха - особено в борбата с организираната престъпност", посочи премиерът.
Попитан как ще коментира това, че медиите са много внимателни откакто той е на власт и затова България е паднала в класациите по свобода на месиите, Борисов отговори, че това не е вярно. "Аз само заради една ехидна усмивка на депутат - Антон Тодоров в Нова телевизия, го накарах да си подаде оставката. Заради ехидна усмивка. Свободата на медиите обикновено и в много държави е свързана с управляващите. А при нас е точно обратното - автоцензурата е на самите журналисти от самите медии. Има медии, на които всеки ден аз съм на карикатура, всеки един анализът за мен е отвратителен. Не е честно това, което някой прави със собствените си медии, след това да го приписват на нас", коментира Борисов.
Взимането на оставките им, това тримата да не са министри, е понасяне на политическа отговорност. Това каза премиерът Бойко Борисов за оставките на бившите министри Ивайло Московски, Николай Нанков и Валентин Радев заради тежката катастрофа край Своге „Скърбим и съжаляваме за загиналите“, заяви той. „Връщането на Николай Нанков като зам.-министър в МРРБ го обяснявам с това, че следващата година едно от най-важните неща е тол системата. Тя ще донесе приходи в бюджета“, посочи Бойко Борисов. „Върнах Николай Нанков като експерт, защото се занимаваше с тол системата и трябва да я довършат“, допълни той. „Да се върнеш като зам.-министър също е политическа отговорност. А Ивайло Московски и Валентин Радев се върнаха като депутати, защото такъв е законът“, обяви премиерът. „Срещнах много мощна съпротива на партията и на коалиционния ни партньор, защото тримата са доказани експерти и нямаха вина“, посочи Борисов и уточни, че съпротива е имало и за оставка на депутата от ПГ на ГЕРБ Делян Добрев. „Не винаги един партиен лидер може да надделее, когато партията застане зад някого“, коментира премиерът. „Не съм лидер, който да надделее, защото е демокрация. Преди години партията беше една, сега е друга“, каза още той.
На въпрос удовлетворен ли е Борисов от избора на главен прокурор в лицето на Сотир Цацаров, премиерът заяви, че отказа да даде отговор и поясни, че не той отговаря за това и уточни, че изборът е на ВСС.
В края на разговора Борисов даде да се разбере, че му е било добре и си поиска още няколко пъти да го поканят, че имал още много неща да говори.
В четвъртък предстои в "Шоуто на Слави" на въпроси да отгаваря главният прокурор Сотир Цацаров.
Цялото интеврю може да бъде гледано на