Френското правителство работи по здравен сovid паспорт, съобщи неговият говорител Габриел Атал след днешното заседание на кабинета. Миналия месец президентът Еманюел Макрон заяви, че ваксинационните паспорти биха дискриминирали по-младите хора, които все още нямат право на ваксинация. "Ройтерс" твърди обаче, че той подкрепя „здравния паспорт“. Документът ще включва информация дали човек има антитела или е с отрицателен резултат от тест, за да посещава ресторанти или други обществени места.
Здравната система в най-големите градове в Бразилия е пред колапс заради нарастване на случаите на коронавирус, според доклад на института Fiocruz в страната, предава БГНЕС. Базираният в Рио де Жанейро институт съобщи, че над 80% от леглата в интензивните отделения са заети в столиците на 25 от 27-те щата на Бразилия.
Вчера страната стигна нов дневен рекорд - 1 772 смъртни случая. От самото начало на пандемията Бразилия е регистрирала над 266 000 смъртни случая и 11 милиона заразени. В доклада се говори за "претоварване и дори срив на здравните системи".
"Борбата срещу Covid-19 беше загубена през 2020 г. и няма ни най-малък шанс да се обърне това трагично обстоятелство през първата половина на 2021 г.", каза епидемиологът от Fiocruz Жесем Орелана, цитиран от АФП. ''Най-доброто, което можем да направим, е да се надяваме на чудото на масовата ваксинация или радикална промяна в управлението на пандемията”, добави той.
Досега над осем милиона души са получили първата си ваксинационна доза, което представлява малко над 4% от населението, а президентът Жаир Болсонаро продължава да отрича сериозността на заразата.
Чили изпревари Израел като страната в света, ваксинираща най-много хора срещу Covid-19 на 100 жители, предаде ДПА.
Съгласно новите данни в Чили са поставяни средно 1,08 дози дневно на 100 жители през последните седем дни, докато за Израел показателят е 1,03 дози.
Общо в страната с население 18 милиона души поне по една доза ваксина е поставена на 4 176 094 граждани от началото на кампанията през декември или на над 21 процента от населението.
Чили, наред с Мексико и Коста Рика, е сред латиноамериканските държави, които първи започнаха да ваксинират населението си и рано договориха закупуване на ваксини. В резултат страната успя да си гарантира 35 милиона дози, 10 милиона от които вече са пристигнали. Повечето са на китайската компания „Синовак“. Въпреки ваксинационната кампания Чили все още отчита високи нива на разпространение на коронавируса с над 5000 нови случая дневно за няколко последователни дни.
Броят на случаите на коронавирус през миналата седмица надвишава данните за предходните седем дни с 2%, а броят на смъртните случаи е намалял с 6%, съобщи Световната здравна организация (СЗО).
"В световен мащаб в около половината от страните броят на новите случаи е намалял, докато в другата половина е регистриран скок", заявиха от СЗО. Според епидемиологичния бюлетин от 1 до 7 март в света са регистрирани 2 734 381 заразени и 60 323 смъртни случая.
Увеличението на заболеваемостта през последната седмица е особено забележимо в Африка (с 10%) и Източното Средиземноморие (с 10%), както и в Европа (с 4%). Смъртността се е увеличила в Източното Средиземноморие (с 9%), но е намаляла във всички останали региони.
Отварянето на магазините за нехранителни стоки в Берлин и няколко други градове в Германия е факт след 3-месечен локдаун в зависимост от епидемичната обстановка в страната. Но сега клиентите трябва предварително да запишат час, за да направят покупките си. Новата концепция click & meet е продължение на добре познатия в страната начин на пазаруване click & collect, наложен заради коронакризата. Досега хората можеха да пазаруват онлайн от различни търговци и след това да вземат поръчките си на място.
Новата алтернатива на онлайн пазаруването е позволена в районите, където 7-дневната честота на новозаразените е под 100 души. Ако честотата се повиши значително, магазините трябва да затворят отново, а ако падне под 50, ще има допълнително отпускане на мерките. Освободени от новата наредба са магазините за цветя и книжарниците. Пазаруването там вече е разрешено без предварителна уговорка. Регламентът за пазаруване в супермаркети и магазини за стоки за ежедневна употреба остава в сила, като при тях също няма изискване за предварително уговорен час.
Тези, които се възползват от метода click & meet, се радват на няколко предимства: От една страна, пазаруването с предварителна уговорка предлага възможност да пробват и тестват дрехи и други стоки, както обикновено преди покупката, а от друга страна, поради малкия брой клиенти, търговският персонал може да им отдели внимание и да даде изчерпателен съвет.
Часът за пазаруване трябва да бъде уговорен предварително онлайн или по телефона със съответния магазин. На клиента се отделя определен интервал от време, който трябва стриктно да се спазва. В определеното време клиентът може да остане в магазина и да пазарува както обикновено.
Използващите click & meet, трябва да оставят своите данни за контакт в съответния магазин, така че да бъде гарантирана възможността за проследяване на всякакви вериги от инфекции, които могат да възникнат. Трябва да се предостави следната информация: име и фамилия, телефонен номер и пълен адрес или имейл адрес.