Парламентарната група на ПП-ДБ, подкрепена от БСП, поиска оставката на председателя на Народното събрание Росен Желязков. Искане за предсрочното му освобождаване, зад което застават депутатите от двете политически сили, беше внесено днес следобеда в деловодството на парламента. Желязков е депутат от ГЕРБ-СДС, но беше избран на поста миналата година с подкрепата на ПП-ДБ и ДПС.
"Показваме червен картон на ГЕРБ за работата в последните 3 месеца", обяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков на извънреден брифинг по темата вечерта.
За да бъде прието искането, за него трябва да гласуват повече от половината от присъстващите депутати. По-рано през деня "Възраждане" също обяви, че иска предсрочната смяна на председателя на Народното събрание. Общо трите парламентарни групи - на ПП-ДБ, БСП и "Възраждане", имат 120 депутати. Очаква се подкрепа от страна на ИТН, която се афишира като опозиционна партия. Партията на Слави Трифонов разполага с 11 депутати. Остава да видим дали всички тези формации, които взаимно не се харесват, биха работили заедно за свалянето на Желязков.
Кирил Петков отказа директно да коментира дали ПП-ДБ и БСП ще търсят подкрепата на националистите, а само каза, че в пленарната зала ще се види как ще гласува всяка една партия. "Ако всички партии, които са поискали оставката на Желязков, гласуват за тази оставка, той няма да бъде председател на парламента утре", посочи съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
Според парламентарния правилник предложението за предсрочно освобождаване на председателя се поставя на гласуване на първото заседание след деня на постъпването му. Това означава, че ще разберем дали Желязков остава на поста си още утре, четвъртък. Правилникът му позволява първо да бъде изслушан преди гласуването.
МОТИВИТЕ
"Председателят на Народното събрание злоупотребява с власт и правомощия, и работи в интерес на политическия блок ГЕРБ- ДПС", твърдят вносителите. По-конкретно в мотивите им се посочва ролята на Желязков в свалянето на управителя на НЗОК Станимир Михайлов, който ПП-ДБ бяха издигнали на поста. Докато в парламента обсъждаха подадената от Михайлов оставка, той внезапно я оттегли. Желязков отказа да позволи на Михайлов да обоснове оттеглянето на оставката си и така разгневи десните.
Вносителите обвиняват Желязков, също така, че злоупотребява с правото си да предлага промени в програмата на парламента. Тук отново ПП-ДБ се хващат за казуса с бившия управител на НЗОК - гласуването на неговата оставка беше внезапно предложено от Желязков, без да бъде предварително обсъдено на председателския съвет на парламента, където се определя програмата.
Председателят на парламента е обвинен също, че е отказал да уважи искане да се почете паметта на жертвите на арменския геноцид, както и че е извършил нарушения при провеждането на парламентарния контрол.