Росен Желязков - избраникът на ГЕРБ-СДС за министър-председател, получи днес проучвателен мандат за правителство от президента Румен Радев. Желязков веднага обяви, че мандатът е изпълнен, като представи пред държавния глава вече известния списък с министри, съгласуван между политическите сили, които подкрепят неговия проектокабинет - ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Президентът обяви, че още днес ще издаде и изпрати указ в Народното събрание, с който предлага на депутатите да одобрят проектокабинета "Желязков".
Правителството ще се ползва и с гласовете на парламентарната група на ДПС-ДПС, с които зад него застават общо 126 депутати. Това е достатъчно, за да бъде одобрен на гласуването утре. Днес следобеда хората на Доган взеха решение - от името на своето Централно оперативно бюро, че официално подкрепят проектокабинета.
Пред държавния глава Желязков накратко разказа историята на консултациите и преговорите, провеждани през последните 2 месеца. Той напомни, че те започнаха с участието на ДБ, които обаче в крайна сметка няма да участват в бъдещото управление заради несъгласието на герберите с формулата на ДБ за "равноотдалечен премиер". Желязков посочи, че такъв премиер не би имал "политически гръб" и съответно няма да може да носи политическа отговорност.
После преговорите продължиха с БСП и ИТН, като кандидат-премиерът направи уговорката, че с тези политически сили ГЕРБ-СДС има "сериозни политически и идеологически различия", но в името на създаването на правителство са направени "необходимите компромиси". "Направихме необходимите компромиси, защото в политиката умението да правиш компромис е по-ценно от това да се прави политическа сделка. Големият компромис, който направихме, е, че аз съм на това място, а не нашият лидер г-н Бойко Борисов, който съвсем естествено щеше да бъде носителят на онази политическа отговорност, която обществото познава в управлението през неговите три мандата", отдаде почит Желязков на своя партиен водач.
Желязков посочи, че за управленската формула е потърсена подкрепата и на ДПС-ДПС за широко парламентарно мнозинство и това по думите му "изразява изкуството на политически възможното, не не максимално желаното, а на онова, което дава възможност страната да има правителство, което да се захване с тежките проблеми". До месец кандидат-премиерът обещава с партньорите му да предоставят управленска и законодателна програма.
Накрая Желязков протегна ръка за примирие на Радев - заяви, че неговото правителство ще търси "широко съгласие и институционално партньорство", включително с президента.
След разговор при закрити врата с Радев, Желязков даде брифинг за журналистите. "Имаме подписано споразумение между ГЕРБ-СДС, ИТН и БСП. Това е коалицията, а в рамките на парламентарното мнозинство ще разчитаме на ДПС-ДПС", обясни Желязков. По думите му, ДПС-ДПС не участва в коалицията, а се явява "асоциирана" към нея политическа сила, което е намерило отражение в приложение към коалиционното споразумение. Кандидат-премиерът допълни, че коалицията няма да бъде "гръмоотвод" на конфликта в ДПС, както и че асоциирането на формацията на Ахмед Доган засяга и ангажиментът, който БСП и ИТН са поели, когато са подписали декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски. А фактът, че коалиционното споразумение е подписано в тайна, кандидат-премиерът обясни така: "Ние не сме по формата, а по съдържанието."
Желязков коментира и някои от предложените министри. Той определи като спекулации твърденията, че земеделският министър Георги Тахов е обвързан с Делян Пеевски, а за кандидатурата на бившия дипломат Даниел Митов за шеф на МВР Желязков заяви, че той ще бъде в политическото ръководство на силовото ведомство.
Съставът на проектокабинета "Желязков"
В окончателния състав на проектокабинета има малко промени. Вицепремиер от името на ИТН ще бъде Гроздан Караджов, който ще е и министър на транспорта и съобщенията. Така ИТН ще има 4-ма души в правителството, като и четиримата ще са министри. БСП ще има също 4 министри, но 5 имена в кабинета, тъй като Атанас Зафиров ще е вицепремиер без портфейл. Затова Министерски съвет ще се състои от министър-председател, трима заместник министър-председатели и 19 министри.
Министър-председател – Росен Димитров Желязков
Заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа - Томислав Пейков Дончев
Заместник министър-председател - Атанас Зафиров Зафиров
Заместник министър-председател и министър на транспорта и съобщенията - Гроздан Спасов Караджов
Министър на финансите – Теменужка Петрова Петкова
Министър на вътрешните работи – Даниел Павлов Митов
Министър на външните работи – Георг Даниелов Георгиев
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Валентинов Иванов
Министър на труда и социалната политика – Борислав Гуцанов Гуцанов
Министър на отбраната – Атанас Димитров Запрянов
Министър на правосъдието – Георги Валентинов Георгиев
Министър на образованието и науката – Красимир Георгиев Вълчев
Министър на здравеопазването – Силви Кирилов Петров
Министър на културата – Мариан Стоянов Бачев
Министър на земеделието и храните – Георги Щерев Тахов
Министър на околната среда и водите – Манол Трифонов Генов
Министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Спасов Караджов
Министър на икономиката и индустрията – Петър Володиев Дилов
Министър на иновациите и растежа – Томислав Пейков Дончев
Министър на енергетиката – Жечо Дончев Станков
Министър на електронното управление – Валентин Атанасов Мундров
Министър на туризма – Мирослав Ласло Боршош
Министър на младежта и спорта – Иван Максимов Пешев