Медия без
политическа реклама

Новата власт е благосклонна към газовия договор с "Боташ"

Ако се изпълнява, може да носи по-малко щети от опити за неговата промяна, смята премиерът Желязков

07 Февр. 2025
Росен Желязков
Илияна Димитрова
Росен Желязков

13-годишното газово споразумение с турската държавна енергийна компания "Боташ", което предизвика скандали и проблеми след сключването му през 2023 г., вероятно няма да бъде предоговорено. Така поне започна да изглежда след коментар по темата на премиера Росен Желязков на днешния парламентарен контрол.

Предисторията

Договорът беше подписан между българските държавни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" от една страна, и турската "Боташ" от друга, с активното участие на тогавашното служебно правителство на президента Румен Радев. Аргументът, както беше обяснено през 2023 г., беше да се осигури достъп на България до турските терминали за втечнен газ и така да се гарантират газовите доставки до нашата страна след разрива с дотогавашния руски доставчик "Газпром".

В края на същата година парламентът създаде анкетна комисия по искане на БСП, за да проучи твърденията, че с договора се нанасят значителни вреди на държавата. Начело на комисията застана Жечо Станков от ГЕРБ-СДС. По препоръка на комисията през април 2024 г. Народното събрание задължи министъра на енергетиката да предоговори споразумението, от което според депутатите търпим загуби, тъй като плащаме по половин милион долара дневно на "Боташ", за да ни запази място в своите терминали, независимо дали го ползваме или не.

Тогава министър беше Владимир Малинов, който беше и сред държавните служители, подписали договора с "Боташ", в качеството му на бивш директор на "Булгартрансгаз". Докладът на комисията беше пратен на прокуратурата и ДАНС за разследване. През юли 2024 г. Малинов съобщи, че "Булгаргаз" е спряла да плаща на турската компания с обяснението, че не може да си позволи да го прави.

Накъде занапред

Сега темата повдигна на парламентарния контрол депутатът от МЕЧ Красимир Манов. Той напомни на премиера Желязков за решението на парламента да се предоговори споразумението (решението е задължително за правителството – бел.а.), както и че Малинов се върна наскоро в "Булгартрансгаз", а Станков оглави енергийното министерство.

Желязков заяви, че няма да коментира заключенията на анкетната комисия. "Изводите, които са били направени, засягат процеса до момента, не засягат процеса занапред", счита премиерът. Изглежда той не се смята за обвързан с негативните констатации на комисията. Желязков се изказа доста положително за договора. "Той дава много възможности – достъп до цялата газопреносна инфраструктура и възможност за доставки, които към настоящия момент не се използват", обясни Желязков.

Според него трябва да се направи "много внимателен анализ", за да се прецени "дали потенциалът на този договор в бъдеще ще бъде използван". По думите му, това зависи от "геополитически процеси, които вървят в момента". Премиерът не уточни какво има предвид.

Манов контрира, че плащанията на „Булгаргаз“ към турския му партньор са прекратени, а това дава основание на "Боташ" да предяви искане за неустойки, които България няма да е в състояние да плати. В отговор Желязков отново даде да се разбере, че промяната в договора трябва да се преосмисли.

"Ако се изпълнява договорът така, както е сключен, може в определен период от време да носи по-малки щети, отколкото всички опити за неговата промяна или едностранно отмятане от страна на държавата", заяви премиерът. И накрая предупреди, че става въпрос за отношения с оператор на партньорска държава, и затова трябва много да се внимава, за да не се засегнат двустранните връзки.

Остава висящ обаче въпросът с решението на парламента, с което се задължава изпълнителната власт да договори нови условия на споразумението.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Росен Желязков, Боташ