Седем служители на "Спешна помощ" са дали положителни тестове за коронавирус и са поставени под домашна карантина. Това съобщи на извънреден брифинг шефът на службата д-р Георги Гелев. Той уточни, че всичките седмина са в добро състояние, никой от тях "няма средна и тежка клинична картина".
От общо 940 служители на "Спешна помощ" към момента са изследвани 101. Положителните проби са установени в петък, след като станало ясно, че лекарка, завърнала се от Австрия, има COVID-19. Установени като носител на вируса са общо двама лекари, един фелдшер и четири медицински сестри.
"Заразата е виртуална и предполагаема, не конкретна - поясни д-р Гелев. - Очакват се потвърдителните резултати от тестовете. За едно дежурство адресите са между 250 и 270, за 24 часа това прави около 500 адреса. След като един екип посещава около 10-12 адреса няма как да се знае откъде е заразата. Тя не е станала днес, а е станала в предходни дни, а днес са регистрирани оплакванията."
Директорът разкри, че предстои изследването на абсолютно всички служители на "Спешна помощ".
"Обадих се на няколко фирми, които продават бързите тестове. - разкри д-р Гелев. - Вече съм поръчал 1000 бързи теста, които ще дойдат утре. Всички работещи, в това число и аз, ще се изследваме с бързия тест. Онова, което направихме в петък - изследвахме ги с PCR. Имаме седем положителни проби и всички останали отрицателни. В момента разговарям с две болници - ВМА и "Софиямед", където да бъдат изследвани всички служители на центъра с PCR. Бързият тест е доста по-ненадежден, но и много по-евтин. Този PCR е доста скъп. Не знам точно колко, чувам различни неща - 120 лева, 90 лева... Цените са различни. Всички, които дадат положителен резултат на бързия тест, тръгват за една от двете болници."
Началникът на "Спешна помощ" добави, че предпазните гащеризони, налични към момента, няма да стигнат за още дълго.
"Към момента имаме 1200 еднократни гащеризона. Имаме около 200 за многократна. Поръчал съм 1000 за многократна употреба. Те идват директно от фабриката при нас. В близките 3-4 дни еднократните ще ни стигнат, хайде до седмица. Но ако ме питате дали ще са достатъчно за три-четири месеца, колкото се очаква да отмине тази криза, не са достатъчни", заяви д-р Гелев.
В същото време зачестяват сигналите, че на медицински и немедицински персонал, който е бил контактен със заразени с коронавирус пациенти, се отказват тестове за COVID-19. "Сега" получи информация за такъв проблем с част от персонала в реанимацията на МБАЛ "Благоевград". Сигнал със сходно съдържание внесе тези дни в прокурурата и БОЕЦ.
"Взеха ни гърлен секрет. После ни информираха, че ще ни бъдат направени бързи тестове, но това беше отменено. Притесняваме се, хората се страхуват от нас, а и трябва да продължим да работим", разказаха пред "Сега" служители на болницата в Благоевград. Обяснението е, че не се налагат тестове, ако няма симптоми. Това не е първият случай на отказани тестове в МБАЛ "Благоевград" - роднините на починалите в болницата майка и дъщеря трябваше да заплатят сами два бързи и два PCR теста.
Сходен сигнал за отказани тестове на персонал от общинската болница във Видин прати тези дни до прокуратурата и сдружение БОЕЦ. В него се твърди, че в отделението по пулмология е бил приет болен от вируса пациент и четирима медици, които са били контактни с него без достатъчно ниво на защита, са се заразили и са настанени в отделението като пациенти. На тях и на още 16 медици от отделението и спешна помощ са взети проби като контактни и са изпратени до лабораторията в София на 2 април. Ден по-късно е получен отказ за изследването им, твърди в сигнала БОЕЦ.
Министерство на здравеопазването ще разпореди проверка на сигнала за Благоевград, коментираха от институцията пред "Сега". От екипа на Кирил Ананиев уточниха, че водеща институтция по сигнала за Видин е прокуратурата. По информация на "Сега" в МБАЛ Благоевград междувременно са предприети мерки и контактният персонал ще бъде тестван. Медицинският персонал е силно рисков - заразените до момента са 30 души, като 22 - по време на работа.
Сигналите идват на фона на постепенно изоставане на България по дял на тестваните лица на 1 млн. души население. На днешния си брифинг началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че до миналата седмица България е била на ниво 1200 тестване на 1 млн. души население, в момента е на около 2200 на 1 млн. души население.
"С тези показатели сме някъде по средата, има държави като Латвия и Словения, където делът на тестването е 8000-9000 души на 1 млн.", коментира ген. Мутафчийски. Той обяви, че за София в момента във ВМА и в националната лаборатория има налични 11 400 теста, които са в запас, заедно с комплектите за екстракция на РНК. България в момента чака 670 000 теста, главно от Европейската комисия. Вчера министерството на здравеопазването обяви, че до момента във всички лаборатории у нас са направени общо 15 899 теста за COVID-19.
Също днес стана ясно, че в Бургас има остър дефицит на тестове за коронавирус. По време на заседанието на Общинския кризисен щаб кметът Димитър Николов е уведомил министерството на здравеопазването, че генетичните PCR тестове и антигенните и антителни за COVID-19 вече са на привършване и областният град разполага със запаси само за два дни.
До момента регистрираните случаи на коронавирус в областта са 24, като 8 от заразените са настанени в болница. Двама от четиримата пациенти в инфекциозното отделение в Бургас вече са в много добро състояние и ако пробите им се окажат отрицателни, ще бъдат изписани.