Бившата барета Алексей Петров е убит, потвърдиха от прокуратурата и МВР на брифинг пред журналисти.
Убийството е станало днес по обед в гориста местност на Витоша над София, където бизнесменът често се е разхождал. Той е прострелян в главата. Точното място на атентата не е известно, журналисти и граждани днес бяха спирани в Драгалевци, на километри от убийството. Все още разследващите нямат данни с какво оръжие е стреляно по жертвата, научи "Сега". Чакат се и резултатите от аутопсията му.
Петров се е движел с жена и трима охранители, които се разпитват като свидетели. Сигналът за стрелбата е подаден в 12.40 ч., потвърдиха от Спешна помощ. Петров е убит на място, пристигналите медици само са констатирали смъртта му. БНР твърди, че Петров е застрелян с пушка, но вероятно оръжието на убийството е автомат. Жената, която се е движела с него, е простреляна в гърдите и краката. Тя е откарана в "Пирогов" в тежко състояние. Не е ясно в какво състояние са тримата охранители, няма данни те да са получили наранявания. Вероятно те са се движили на известно разстояние зад Петров и спътницата му.
В момента се прави оглед на местопроизшествието. Към момента разследващите нямат версии за това кой стои зад убийството. Досъдебното производство се наблюдава от Софийската градска прокуратура. Сформиран е оперативен щаб и целият ресурс на СДВР е мобилизиран, казаха още от МВР. Градският прокурор на София Илияна Кирилова и главният секретар на МВР Петър Тодоров дадоха минимално количество информация по случая.
"48-годишната жена е настанена в противошокова зала и ще бъде въведена в операционната, където ще се извършат ревизионни дейности на нараняването й", съобщи официално "Пирогов". Тя е с рани в областта на гръдния кош, предмишницата и крака. В медикаментозна кома е, интубирана и предстоят още операции, казаха от спешния институт за Нова тв.
"С прискърбие ви съобщаваме, че днес загубихме нашия колега, баща и добър приятел - съоснователя на застрахователна компания "Лев Инс" АД, Алексей Петров. В този толкова тежък момент за семейството и за екипа на компанията ще помолим за уединение, разбиране и търпение от страна на медиите...", съобщиха от "Лев Инс".
Абсолютно неприемливо е през 2023 г. в България да има показни убийства. Нито е приемливо чуждите служби за сигурност да откриват българи - руски шпиони в Обединеното Кралство, докато ние научаваме за пореден път от медиите. Нито безучастно да слушаме за поредните ужасяващи хроники за убийства и насилие. Всичко това говори за нуждата от спешна реформа в сектор сигурност, заяви експремиерът Кирил Петков.
"България загуби ярък визионер, ръководен от грижата за българския бизнес", пишат от Съюза за стопанска инициатива, чийто изпълнителен директор бе Алексей Петров.
Връщането на мутренския модел на управление на Борисов върна и мутренските години. Това написа във фейсбук лидерът на БСП Корнелия Нинова по повод убийството на Алексей Петров. "Цялата държава стана заложник на страха му от възмездие и на алчността на ПП-ДБ за власт и пари. Задкулисието, договорките за сфери на влияние, липсата на правосъдие водят до този резултат: гангстерски убийства посред бял ден. Правосъдна реформа ли? Шенген ли? Всичко, до което се докоснат е катастрофа", пише още Нинова.
Как ще ни приемат в Шенген след тези показни убийства, взривове, безпомощно МВР и въобще безпомощни правоохранителни институции, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов. "Има ли връзка между убийството на Къро, смъртта на единия от братя Галеви и убийството на Алексей Петров?", попита той във фейсбук профила си.
КОЙ БЕШЕ АЛЕКСЕЙ ПЕТРОВ?
Срещу Алексей Петров през годините имаше две покушения, при които той по чудо оцеля. Първия път - на 15 август 2002 г., той бе прострелян на излизане от басейна "Спартак". Петров беше ранен на четири места, но след тежки операции, той остана жив и се върна към нормален живот.
След това покушение бе арестувана групата на бившия командос Бай Добри, наречена от МВР и прокуратурата фабрика за убийства. Това бе отчетено като голям успех от тогавашните главен прокурор Никола Филчев и главен секретар Бойко Борисов. Така и обаче не се стигна до някакви разкрития и осъждане на въпросната група.
Втория път срещу него бе стреляно с гранатомети на 29 октомври 2015 г. в София, като само бронираният му мерцедес го спаси. Тогава той обяви награда от 100 000 долара. Много бързо МВР установи и обвини група от украински граждани. Хванат и осъден на 10 години бе само организаторът на покушението Роман Логвиненко. Считаните за преки извършители на атентата Артьом Темпински и Максим Чорний и до момента не са открити. Логвиненко е пуснат предсрочно от затвора през май тази години, съобщи bTV, като цитира Софийския градски съд.
Алексей Петров бе подсъдим по делото "Октопод", но бе оправдан. По това дело той бе показно арестуван от МВР на 10 февруари 2010 г. заедно с още 13 души. Тогавашният министър Цветан Цветанов обяви, че Петров е тартор на престъпна група, която се занимавала със силово събиране на дългове и рекет, сводничество, разпространение на наркотици, незаконно придобиване на значителни финансови средства, търговия с влияние, пране на пари, укриване на доходи, неплащане на данъци и източване на ДДС. По думите на Петров от онова време, който изобщо не се признава за виновен, при ареста му го карали няколко пъти да ляга и да става, за да станат добре снимките на МВР, които бяха пуснати по онова време от пресцентъра. След 11 години съдебни дела, накрая Петров бе окончателно оправдан.
Той е роден на 23 април 1962 г. в Бабинци, Тетевенско. Завършва милиционерското средно училище в Пазарджик през 1981 г. После е част от Специализирания отряд за борба с тероризма. През годините се твърди, че през октомври 1985 г., тогавашния старшина Петров участва активно в залавянето на терориста Зорге, член на комунистическата ултра лява терористична организация „Баадер Майнхоф", известна с взривове на далекопроводи и предприятия, похищения на политици и банкери. Тогава той получава и награда. След 1990 г. напуска СОБТ и започва бизнес,
Алексей Петров е един от първите съдружници на бившия премиер Бойко Борисов. В зората на демокрацията двамата имат обща фирма. Самият Борисов обяви, че с Петров и Румен Николов-Пашата са направили фирми, за да помогнат на каратето, но дружествата не проработили. Между създателите им се породили такива "антагонистични отношения", че не могли дори да се организират да съберат подписи за закриване на фирмите и чакали това да стане по съдебен ред. Алексей Петров дълги години е треньор на националния отбор по карате.
Преди да стане ясно, че работи за службите, Алексей Петров бе известен със застрахователния си бизнес и като един от лидерите на Съюза на бившите барети. Той е и сред собствениците на плувен комплекс "Спартак". Бил е в управата на застрахователните дружества "Аполо и Болкан", "ЗК Спартак" и "Средец М". "Аполо и Болкан" по-късно се трансформира в ЗК "Левски Спартак", после - в "Лев инс", което от 2005 г. се води собственост на израелски компании. Занимава се с консултантски бизнес и има редица фирми. Председател е на надзорния съвет на холдинг "Спартак". Завършил е УНСС, където бе докторант. Дори стана доцент и доктор в УНСС с дисертацията "Развитие на фирмената сигурност в условията на пазарна икономика". Беше близък с бившия главен прокурор Никола Филчев.
При управлението на тройната коалиция Петров бе осветен като сътрудник на бившата НСС, уредил срещата на тогавашния вътрешен министър Румен Петков със скандалните дупнишки братя Галеви. След това Петров бе назначен за съветник на председателя на ДАНС Петко Сертов, съсредоточи в ръцете си огромна власт и бе смятан за "сивия кардинал" на агенцията. След серия публикации срещу Петров в сайта "Опасните" ДАНС стартира разработката "Галерия", при която бяха подслушвани политици и журналисти.
След като Бойко Борисов стана премиер, Петров си тръгна от агенцията. Няколко месеца след това обаче лично връчи секретна справка, изчезнала от ДАНС, на Бойко Борисов. След това прокуратурата започна досъдебно производство срещу Станишев и Сертов, а Петров бе наречен от премиера Борисов "лоялен гражданин".
Като обвиняем по делото „Октопод“ Петров се опита да заплете интригата, че в атентата срещу него през 2002 г., имал участие и Бойко Борисов, но като отговорен и лоялен гражданин не оповестил тогава версията. Соченият тогава за глава на мафията обясни пред журналисти, че мотивът на Борисов би могъл да бъде тяхната конкуренция в МВР. По това време той е бил основен кандидат за шеф на ГДБОП, докато Борисов е искал да наложи свой човек.
Борисов, който тогава бе премиер в първото правителство на ГЕРБ, веднага парира подмятанията на Трактора: "Ами той за четири години като шеф на ДАНС защо не разкри атентата? Или не сподели с някой? Просто търси сега оправдание". От своя страна Борисов намекна за възможна връзка на Петров с взривяането на колата на тогаашната му приятелка Цетелина Бориславова, извършено през 1997 г.
Алексей Петров е работил в една от най-елитните части на вътрешното министерство - баретите, и е един от лидерите на Съюза на бившите барети. Фактор беше в Съюза за стопанска инициатива. Беше дори в надзорния съвет на Националния осигурителен институт.
Животът на Петров имаше и много сериозна политическа нишка. С неговото име беше свързан политическия проект "Ред, законност и справедливост" (РЗС). Той минаваше за близък и много силен в периода на управление на НДСВ и Тройната коалиция. Имаше данни и за негови връзки със СДС в добрите години за партията.