Медия без
политическа реклама

Бедстващите села търсят доброволци и техника за тоновете кал

Водата по улиците в наводнените места започна да се оттича и вече може да се работи

04 Септ. 2022Обновена
EPA/BGNES

Тонове вода, тиня и довлечени дървета и коренища ще се опитат да разчистят днес жители и доброволци в бедстващите след наводненията населени места. 6 населени места в Карловско бедстват след като река Стряма преля и скъса диги на отделни места. Ситуацията в района започва да се нормализира, но работата по възстановяване тепърва предстои. След оттеглянето на водата ще започне и укрепване на дигите. Има спешна нужда от доброволци и техника, разказват кметовете. 

Властите призоваха жителите на пострадалите села в Карловско да не пият чешмяна вода. Това апелира областният управител на Пловдив Ангел Стоев на брифинг в село Каравелово, предаде Нова. Той увери, че проби ще се взимат възможно най-често.

"Натиснал съм още от вчера ръководството на ВиК-Пловдив да работи активно особено в този район, тъй като тук има проблеми с водоснабдяването", каза Ангел Стоев.

На брифинга присъстваха още земеделският министър Явор Гечев, представители на Регионалната здравна инспекция, на Агенцията за безопасност на храните, главният инженер на "Напоителни системи" Пловдив, бригаден генерал Деян Дешков, областният директор на МВР.

Най-засегнати са общините Карлово, Калояново и Марица. Възстановен е мостът между селата Богдан и Московец, възстановен е и малкият мост на Каравелово, по който вече могат да минават пешеходци и коли.

В рамките на следващата седмица между селата Войнягово и Дъбене ще бъде направен мост с бетонови тръби и отгоре ще бъде натрупана земна маса. Хората от тези две села имат и обиколен път, по който да минат до възстановяването на съоръжението.

В кметството на Слатина са настанени 65 души, в кметството на Каравелово са настанени 15, в болницата в Карлово има 6 души. Голяма част от евакуираните са отишли при роднини.

Тежка е ситуацията в село Трилистник, където водата заля 120 къщи, предаде БНТ. Водата по улиците в ранните часове започна да се оттича, но нивото й все още не е достатъчно ниско, за да може да започне активна работа. "Имаме още къщи, които имат вода, и в момента не можем да правим отводняването. Водата продължава да приижда, макар и малко. За мен е радостно, че има младежи, има доброволци, които идват и искат да помогнат на пук на тези, които не искат да помогнат - "Басейнова дирекция", "Напоителни системи", органите, които не знаят, че отговарят за реката", коментира за БНР кметът на Трилистник Мирчо Петров. Масово къщите са затънали в тиня до половина и хората ще трябва да изпомпат огромно количество вода. Цялата нощ в селото са дежурили полицаи и пожарникари, към 10 часа вечерта е евакуиран човек, успял да се качи на покрива и да сигнализира. Известна е и причината за заливането на Трилистник – скъсана дига в района на Калековец, която от години е била проблемна.

Апокалиптични са и гледките в Богдан и Каравелово след оттеглянето на водата. До късно вечерта вчера е продължила подготовката на временния мост между Богдан и Московец, за да се осигури транспортна връзка с откъснатите от бедствието, съобщи БНР. Електроснабдяването още не е възстановено. "Нямаме хора, които са без храна, без подслон и без медицинска помощ. От тук нататък ни чака описване на щетите, кандидатстване пред Междуведомствена комисия и много работа заедно с кметовете и с населението, както и с доброволци, които ще се отзоват. Хората сами няма да се справят. Помощ трябва и за обществените сгради“, коментира кметът на Карлово Емил Кабаиванов.

По места вече са пристигнали доброволци. Такива са се отзовали в Каравелово, където под кал са останали целите първи етажи на къщите. Повечето от доброволците са от самото село, от незасегната му част. "Местните няма да се справят, очакваме хора и от други населени места. Нощта премина с много напрежение. Хората почти не спят. Водата все още тече покрай къщите им. Има тиня над 2 метра. На хората в откъснатите райони караме вода, храна, но те са почти на предела на силите си. Очакват подкрепа и то от държавата и очакваме да получат финансова помощ. Има хора, които току-що си бяха закупили дърва. Дали са хиляди левове за дърва, които вече не знаем къде са, някъде из река Стряма. Коли, животни, мебели", разказа кметът на Каравелово Славка Червенкова. 

Със заповед на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова в с. "Слатина" са пратени екипи на Доброволното формирование на Столична община. Шест доброволци вече са на терен и ще помагат на пострадалите от наводнението, съобщават от Столична община. Доброволчески екипи има сформирани и от Пловдив и Казанзлък. "Хората са доста отчаяни. Първият етаж е неизползваем. Не знам дали днес ще можем да изчистим това. Всичко е щета", разказа доброволец. Хората призоваха и за помощ от специализирана техника, която да извозва неизползваемите вещи и дървета. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата