От втори път премиерът Бойко Борисов се яви в Народното събрание, за да отчете какво е свършило правителството до момента във въведеното извънредно положение в страната от 13 март, но в общи линии разказа известни вече на обществото факти. Пред депутатите той обяви, че в страната има 60 000 теста за изследване на населението от коронавируса, а по-късно на изпроводяк обяви пред журналисти, че "в момента юристите работят по закон, с който да се премахне извънредното положение, но мерките със заповеди на здравния министър да останат легитимни". Не уточни обаче кога реално ще отпадне извънредното положение.
Иначе дебатът в пленарна зала основно беше между Борисов и представителите на БСП, която внесе и предложението за изслушването му. Депутатите от ГЕРБ, както и коалиционните им партньори от "Обединени патриоти", демонстративно не задаваха въпроси. Управляващите смятат, че изслушването на Борисов е "пиар акция" на левицата, която цели да си вдигне рейтинга и да покаже, че все пак съществува. Социалистите пък отвърнаха, че правителството изобщо няма план за излизане от безпрецедентната криза и че действа на принципа "проба-грешка". Другата афишираща се за опозиционна сила - ДПС, похвали властта, че за момента се справя добре със ситуацията и че трябва да се мисли за по-конкретни мерки за минимизиране на щетите от икономическата и социалната криза.
ПЪРВЕНСТВО
В типичния си стил Борисов заяви, че България е на първо място по най-малък брой заболели лица в ЕС, което е индикатор колко навременни са били мерките. "Започнахме да се организираме, да правим учения, но никой от нас не можеше да предвиди какъв ще е мащабът на пандемията от коронавируса", посочи той. После даде и пример с реорганизацията на икономиката ни - шивашката индустрия, която да произвежда защитни облекла, маски, шлемове и др., за да бъдат предпазени медиците, действащи на първа линия.
Мерките ни са съобразени изцяло с препоръките на СЗО, затова и създадохме националния кризисен щаб, допълни премиерът. "Мерките са ни много точни и добре прецизирани. На практика имаме най-либералните мерки в държавата - нито строителството, нито магазините, нито движението, са спирани, смята той. По думите му това, което правителството е предприело по време на извънредното положение, "няма аналог в другите държави".
По отношение на прословутата мярка "60 на 40" Борисов отчете, че откакто тя работи средно да ден има намаление на регистрираните в бюрата за безработица с 400 души, а за две седмици - от 7 хил. души, регистрирали се на ден, сега се регистрират по 2 хил. души.
В отговор на депутата от БСП Драгомир Стойнев дали властта има икономически план за излизане от кризата, Борисов обяви, че има много сектори, които работят - селското стопанство, строителството, IT секторът и пр. Между 7 000 и 10 000 работници запазват работните си места. Големият проблем ще е туризмът тази година, призна премиерът. "Целта е максимално бързо да отива парата при тези, които се нуждаят. Много по-богати държави от нас обещават, говорят, но много малко са приложили мерките спрямо фирмите...", допълни той. "Искате изваждаме и раздаваме парите. Можете да предлагате всичко за всички, наведнъж", обърна се той към левицата, като обяви, че "малко й завижда", защото са в опозиция.
Нигяр Джафер от ДПС пък заяви, че овладяването на подобна криза ще е продължителен процес. Затова строга система от тестване може да насочи към добри противоепидемични мерки, посочи тя. България е на едно от последните места по тестване за коронавируса, обяви Джафер, която по професия е лекар. Готова ли е държавата да обезпечи финансово и логистично масовото тестване на населението, попита депутатът.
"Към момента имаме 60 000 теста", отговори Борисов. В Гърция има над 200 починали, въпреки масовото тестване, даде пример той. Според него получим ли от ЕС 1 млн. теста, които чакаме вече втори месец, държавата изобщо не би се поколебала да стартира масово изследване на българите.
По думите на Борисов към момента все още не е теглен кредит и за пореден път повтори, че 10-те млрд. лв., които бяха гласувани от НС, са, за да не изпаднем във финансов колапс. "Ако някъде имаше план, който да гарантира икономическото развитие, щяхме да го препишем", посочи той.
БЕЗ ПЛАН
Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че новината от днешното изслушване е, че правителството "няма план за излизане от кризата и абдикирахте държавата". "Действате на парче и на базата на това произвеждате хаотични решения", допълни Нинова. Етикетът на вашето поведение е кредити за всички - бизнес и граждани, смята тя. И се обърна към Борисов с думите "Дотук работихте по метода проба-грешка" и обяви, че ако управляващите нямат план за излизане от кризата, БСП ще им предложи.
Сред предложенията на соцпартията са възстановяване на икономиката чрез помощ за производство и спешни реформи. Нинова посъветва Борисов да разучи какво е направила Япония след Втората световна война - целево кредитиране на най-добрите сектори. Тя обяви още, че за да се увеличи потреблението, трябва да се увеличат доходите. БСП настоява и за реформа в здравеопазването.
Корнелия Нинова обяви, че една вечер към 22 часа Борисов я е поканил да се включи в работата на щаба, но по думите й това не е нормално. Тя каза, че мястото е парламента. Накрая заключи, че изявлението на Бойко Борисов звучало така: "Аз сега да спася себе си и правителството, пък после се оправяйте".
ИЗЦЕПКИ
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки обяви от трибуната, че заради лични амбиции БСП се опитвала да превърне парламента в зрелище и си играят на партизани. "НС става заложник на вътрешно-партийни битки на БСП, допълни той. И се обърна към Борисов с думите защо "силен човек като него - физически и психически, угажда на прищевките на един политически лидер - Корнелия Нинова". Марешки се зарече, че повече групата му няма да участва в подобен парламентарен фарс.