Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пратил имейл, че няма да управлява с "ДПС-Ново начало", АПС, МЕЧ и "Възраждане". Това стана ясно на брифинг на герберите, след като днес ПП-ДБ свикаха срещи с парламентарните групи, чиято цел бе да се намери решение за отпушване на работата на парламента, защото отново се стигна до ситуацията изборът на председател на НС да бъде блокиран.
"Колегата Асен Василев каза, че моят подпис не струвал колкото лист хартия, така че поканата за преговори я пращаме на мейла", каза Борисов.
Борисов за пореден път каза, че вижда възможна бъдеща коалиция с ПП-ДБ, ИТН и БСП. Но в същото време ГЕРБ отказаха да отговорят на поканата на ПП-ДБ за този следобед.
Утре ГЕРБ-СДС стартира разговори за обсъждане на съвместни политически действия в рамките на 51-ото Народно събрание. Противно на очакването, че герберите трябваше да се срещнат първо с ПП-ДБ, разговорите започват с представители на БСП в 8:30 часа. В 9:30 часа ще бъде срещата с "Има такъв народ", съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ.
Разговорите ще се проведат в Народното събрание. В по-предишния парламент Борисов отказваше да преговаря с БСП с оправданието, че конгрес на ГЕРБ решил никога да не се преговаря със социалистите. Любопитно е, че от страна на ГЕРБ-СДС срещите ще се водят от лидера на партията заедно с Рая Назарян, Томислав Дончев и Росен Желязков.
Сега Борисов обясни защо преговорите започват с по-малките партии: "В зависимост от това, което се договорим (с ИТН и БСП - бел. ред.), или не се договорим, след това ще процедираме и разговор с колегите от ПП и ДБ. Оставяме ги последни, защото те много ясно са си сложили червените линии". Тъй като днес ПП-ДБ разговаряха с партията на Доган, пътьом Борисов се заяде, че "вече си обяснявам и случилото се на "Росенец". Тогава си мислехме, че е пунта мара, ама сега виждам, че нещо не е така както изглежда - явно не е било дебаркиране, а приятелско гости. Сега заменят просто колегата Пеевски с колегата Доган".
Борисов подчерта, че ако бъде постигнато мнозинство, е възможно да се обсъди смяна на поста за председател на Народното събрание. И отново потвърди, че ще е номинацията за премиер с първия мандат, "защото това е единственият начин в едно управленско тяло да има ясно изразена политическа отговорност". В краткия си брифинг направи и бърз преглед на международното положение: "Видяхте в Германия канцлера Шолц и нашата братска партия Християндемократичния съюз се договориха за избори в средата на февруари в Германия. Там се очаква истинска политическа битка с тези, това са добри новини за ГЕРБ. Най-големият натиск, който имахме зад Океана, вече се избистри (с избирането на Доналд Тръмп за президент). Ще се стигне до мирни преговори за териториалните претенции между Русия и Украйна".
Добро начало
В писмото, с което Борисов се отказва от управление с Пеевски, МЕЧ, "Възраждане" и групата депутати около Ахмед Доган от "Алианс за права и свободи", ПП-ДБ видяха едно ''добро начало". Те дълго увещаваха герберския лидер да подпише декларацията за т.нар. "санитарен кордон" около лидера на "ДПС-Ново начало".
ПП-ДБ не смятат да отстъпват от позицията си, че без подкрепа за законодателна програма няма да има и подкрепа за мнозинство.
Срещи
Днес ПП-ДБ разговаряха с МЕЧ, ИТН и верните на Ахмед Доган депутати от "Алианс за права и свободи". Това са партиите, които подкрепиха декларацията на ПП-ДБ за т.нар. санитарен кордон около лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. На срещата партията на Кирил Петков и Асен Василев представи и приоритетите си в евентуално управление.
Разговорите започнаха с партия МЕЧ и с лидера ѝ Радостин Василев. Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков отново повтори, че е недопустимо да си затваряме очите за масовото купуване на гласове от страна на "ДПС-Ново начало". "Такъв корпоративен вот няма как да бъде подминат. Пристъпваме към реална подкрепа на декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски", заяви Петков.
Другият председател на ПП-ДБ Асен Василев пък обясни, че идеята на срещата е да се обсъди предложената в декларацията законодателна част. „Да чуем дали вие имате предложения за законодателни инициативи в първите три месеца на този парламент, преди да може да се говори за председател. Трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимента тези неща да бъдат свършени", каза той.
Съгласия, но и разминавания
С подкрепата на ИТН, МЕЧ и АПС партията на Кирил Петков и Асен Василев има общо 86 депутати за т.нар. санитарен кордон. Това обаче не е достатъчно, за да се сформира мнозинство.
"Уж определяме Борисов и Пеевски като неприемливи, а в същото време не можем да направим мнозинство срещу тези хора", заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той каза, че няма да се стигне до отпушване на системата, ако не се направи обща тема между либералните партии.
До голяма степен и разговорите с ИТН се въртяха около едни и същи теми. Зам.-шефът на партията Тошко Йорданов отново каза, че ИТН няма да води разговори с "ДПС-Ново начало". И пак предложи вчерашното компромисно решение за председател на парламента - най-възрастният депутат в момента, който е и народен представител от ИТН Силви Кирилов, да бъде председател на НС до момента, в който се сформира мнозинство. "Независимо дали се сформира мнозинство, или не – по това, което се разберем като законодателни инициативи, ние ще работим", отбеляза Тошко Йорданов.
Хората на Слави Трифонов отбелязаха още, че за тях е важно ограничаването на правомощията на главния прокурор, както и да се работи за това да има по-бързо правосъдие. ИТН искат облекчение и в закона за референдумите. ОТ ПП-ДБ посочиха, че по антикорупционната тема имат почти пълно съгласие. Двете формации се обединяват и около въпроса с премахването на мъртвите души от избирателните списъци. Реално това бе условието на ИТН, за да подкрепят декларацията срещу Пеевски.
Кръгът депутати около Ахмед Доган от "Алианс за права и свободи" също подкрепиха декларацията на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Пеевски и ще подкрепят техния пакет от антикорупционно законодателство.