Медия без
политическа реклама

Борисов поиска коалиционен кабинет с превес на ГЕРБ

Министрите са много по-малко важни от т.нар. перманентна власт, отвърна му Кирил Петков

27 Февр. 2024Обновена
Повече в такива сглобки - недоизказани, неорганизирани, няма да участваме, закани се герберският водач.
Илияна Димитрова
Повече в такива сглобки - недоизказани, неорганизирани, няма да участваме, закани се герберският водач.

ГЕРБ няма да приеме меморандума, представен от ПП-ДБ, а вместо това ще поиска да се подпише коалиционно споразумение за общо управление през следващите 3 години. Проект на такова споразумение ще бъде изготвен в рамките на следващите 10 дни. Това обяви водачът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг след среща между партийното ръководство и парламентарната група. Според него креслата в следващия кабинет трябва да се разпределят според броя на депутатите на ГЕРБ и ПП-ДБ. Това очевидно означава превес на неговата партия, която е с по-голяма парламентарна група.

От ПП-ДБ отказаха да коментират идеята, но настояха герберите да побързат с проекта, така че двете политически сили да го обсъдят още този уикенд.

Какво предлага Борисов

По думите му, споразумението в голямата си част ще повтаря текстовете на меморандума. Той успокоително напомни думите на съпредседателя на ПП-ДБ Христо Иванов, че управляващите имат време до април да договорят ротацията на властта. Но предупреди, че при провал на преговорите ще се отиде на варианта с предсрочни парламентарни избори. Според Борисов няма вариант, при който ГЕРБ да създаде мнозинство с други партии като БСП и "Възраждане".

"Ние, понеже сме отговорна партия, повече в такива сглобки - недоизказани, неорганизирани, няма да участваме. В рамките на десетина дни ние изготвяме едно коалиционно споразумение, което започва от мандата, през Министерски съвет - защото ние се явяваме на избори не за регулатори", обясни замисъла си Борисов.

Той даде да се разбере, че няма намерение да се съобрази с настояването на десницата да се запази настоящият кабинет с минимални промени. Според Борисов правителството след ротацията трябва да бъде "пропорционално, с еднакво носене на отговорност, с право на вето и нов преглед на министрите". Единственото министерство, за което отсега беше категоричен, че няма да отстъпи, е външното. Даже директно се закани, че упорството на ПП-ДБ да имат това ведомство, може да доведе до предсрочни избори.

Постовете трябва да се разпределят "на базата на електоралната тежест", смята той. Това автоматично означава, че според него ГЕРБ трябва да получи над половината кресла в кабинета, тъй като има повече депутати от ПП-ДБ.

Още докато вървят преговорите, обяви Борисов, ще започне изборът на новите членове на регулаторните органи, за които е големият спор между ГЕРБ и ПП-ДБ. По плана на герберския водач органите ще се подменят така - най-напред тези, които се избират с обикновено мнозинство от 121 гласа, а след това тези, които се нуждаят от минимум 160 гласа. За втората категория ще бъдат нужни гласовете на ДПС. За ролята на движението Борисов не спомена абсолютно нищо - само се оплака, че след раздора между ПП-ДБ и ДПС неговите депутати трябвало повече да стоят в пленарната зала, защото мнозинството иначе не се получавало. Той обаче уточни, че първа ще бъде подменена Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

За командировките и бронетранспортьорите

Още в началото на изявлението си герберският водач не скри раздразнението, което изпитва от министрите на ПП-ДБ. Той презрително ги обяви за "кабинет на външните работи", тъй като членовете му прекалено често пътували в чужбина. Даже изчете справка с дните, прекарани от тях в командировка: министърът на иновациите Милена Стойчева – 46 нощувки; земеделският министър Кирил Вътев – 24; енергийният министър Румен Радев – 24; екоминистърът Юлиян Попов – 42; социалният министър Иванка Шалапатова – 30; министърът на туризма Зарица Динкова – над 50.

"А тук нашите - дали с перки се бихме, дали плажове цапаха", оплете се Борисов. И се закани, че ще има още разкрития по темата, дори за ползвания от министрите кетъринг, тъй като ГЕРБ пуснала искане за обществена информация.

Той специално се фокусира върху зачестилите визити на членове на кабинета в Киев, което според него идва от желание за "самохвалство и самоизтъкване". Борисов ядосано подчерта, че докато десните се хвалят, че помагат на Украйна, повечето от обещаната от България военна помощ не е достигнала воюващата страна. Конкретно напомни за подарените на Украйна бронетранспортьори, които още не са напуснали страната ни; за обещани дозорни машини, също недоставени; за неизпратени зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети; за ангажимент да обучаваме по 4 роти украински войници годишно, който е неизпълнен. "Каква оценка на министър Тагарев? От Версай ми маха, да ме поздравява! ... Когато ние сме били във Версай, той не знам къде е бил! Това вече е нахално!", ядно каза Борисов.

Неколкократно спомена с едва прикрит гняв медиите, които, както обясни, правели разследвания за джипа, с който навремето кръстосваше страната като премиер, но не отбелязвали автомобилите на сегашните министри.

Кой управлява държавата - според Кирил Петков

Малко след брифинга на Борисов, ПП-ДБ също събраха медиите. Причината беше, че депутатите на десницата се бяха срещнали с Тодор Тагарев, за да обсъдят работата му. За разлика от герберския водач, те бяха останали много доволни от военния министър. "Аз съм му много благодарен, защото разбрахме, че през последните 9 месеца много е направено", вдъхновено обяви пред журналистите съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. А герберите посъветва също да поговорят с Тагарев, преди да правят оценки.

Петков отказа да коментира по същество предложението на Борисов. Но настоя проектът на споразумение да бъде изготвен по-бързо от десет дни, така че да бъде обсъден от управляващите още предстоящия уикенд. Той за пореден път подчерта колко важни са смените на регулаторите, като даже обяви, че "регулаторите са за 5 години, а министрите са за следващите месеци". Накрая се впусна в задъхана реч, от която се разбра, че според него държавата не се управлява нито от депутатите, нито от министрите, а от това, което нарече "перманентна власт":

"Тази държава, ако се управляваше само от министри, щяхме да сме процъфтели. Тази държава се управлява от служби, които са нереформирани; от регулатори, които са нереформирани; от Висшия съдебен съвет, които, като натиснеш "enter", всички гласуват с един глас. Министрите са много по-малко важни от т.нар. перманентна власт. Всички български граждани знаят, че 30 години гласуват за някакви хора в парламента, някакви министри, и животът им не се променя. Защото точно тази перманентна власт управлява. Кой е гласувал за главен прокурор Сарафов? Аз не съм гласувал! Не съм гласувал за шефката на КЗК да бъде майката на един депутат! (Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков - бел.а.) Не съм гласувал за службите, които не могат да открият едни шпиони като хората! Не съм гласувал – но те определят моя живот! Нека не си играем на театър!"

Последвайте ни и в google news бутон