Ново общо правителство с ПП-ДБ, както и с още две формации, в което ГЕРБ да доминира – това е, което герберският лидер Бойко Борисов очаква и желае след изборите на 9 юни. Той огласи позицията си на предизборна сбирка на партийния актив във Велико Търново.
За отбелязване е, че Борисов за пореден път замълча за ролята на ДПС в бъдещото управление. А тя се очертава да бъде значителна – предвид на силното му взаимодействие със съпредседателя на движението Делян Пеевски. Именно това стана повод десните да се откажат от кабинета "Денков-Габриел". А наскоро съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев заяви, че Борисов и Пеевски имат съвместен план, според който първият ще се пенсионира от политиката като президент, а вторият ще получи премиерския пост.
"Един журналист ме пита – ще правите ли пак с тях (с ПП-ДБ – бел.а.). Ще правим, но те ще ни подкрепят, ние ще сме водещите. Ако искаме да е стабилно, в това правителство трябва да влязат още поне две партии. Дали ще е експертно – макар че тази дума не ми харесва, дали ще е техническо, дали ще е подкрепено, все нещо трябва да измислим след изборите, защото наесен трябва да имаме нов бюджет и да дадем на българите някаква светлина", обясни Борисов днес пред съпартийците си. И ултимативно се обърна към ПП-ДБ, че дължат на ГЕРБ ротация на властта - както неговата партия подкрепяла 9 месеца кабинет с мандата на десните, така те сега трябва да направят същото за правителство с мандат на ГЕРБ.
Кои са другите две партии, които според него трябва да намерят място в управлението, той не спомена. Но добави категорично: "ГЕРБ този път няма нито как да се скрием зад правителство като на професор Габровски (неуспешният проект за кабинет на ГЕРБ от края на 2022 г. - бел.а.), нито има как да подкрепим втория или третия. Хората искат ние да сме доминиращата сила в управлението."
Диалог с Христо
Борисов самичък си проведе разговор на трибуната с неприсъстващия съпредседател на ПП-ДБ Христо Иванов. Той цитира думи на Иванов на предизборно събитие на десните, че ГЕРБ най-вероятно ще спечели изборите и ще направи правителство с ДПС, но това ще бъде много нестабилно.
"Браво, Христо, точно така, абсолютно си прав. Ама това значи нестабилна България, нестабилен партньор на Балканите и в Европа. Незабележима, неважна за никого, Христо. То щяло да падне. Да, ще падне. Тогава какво ще правиш, Христо? Ще има нови избори, може да спечелиш ти. Но без нас какво ще правиш, Христо? Пак ще е нестабилно, Христо!", говореше Борисов, като гласът му непрекъснато се покачваше всеки път, когато споменеше името на десния политик.
Горанов се завръща
В събитието се включи бившият финансов министър на Борисов Владислав Горанов. Той изчезна от общественото внимание, след като в началото на 2023 г. американската държава го санкционира по закона "Магнитски". Така Горанов се нареди в един и същи списък с Делян Пеевски и с бизнесмена Васил Божков. Напоследък обаче отново публично се появява на герберски мероприятия, включително на представянето на управленската програма на партията в началото на тази седмица. За кратко се носеха слухове, че дори ще оглави кандидатска листа за Народното събрание, но това не се случи. Самият Горанов обясни, че причината да не се кандидатира е "лошата оценка" по "Магнитски".
Герберите обаче това не ги притеснява. Днес Горанов излезе на трибуната и говори, при това точно преди партийния вожд. Бившият министър обвини ПП-ДБ, че "страдат от доста морални дефицити". И даже предупреди десните, че "тяхното поведение ще бъде оценявано не от това, които се случва днес, а ще бъде оценявано кармично".
А самият Борисов неколкократно спомена името на Горанов в собствената си реч, като го обвързваше с това, което смята за постижения на правителствата на ГЕРБ. Така показа, че не е отлъчил ексминистъра, и вероятно го държи в готовност за някакъв пост.
Версии и обвинения
Борисов твърдеше, че не му се коментират изтеклите компрометиращи записи срещу ПП-ДБ и въпреки това говори надълго и нашироко за тях. Той обяви, че всичко чуто вече му било известно, тъй като самите десни лидери го споделяли пред него. Кога, при какви обстоятелства и защо - това избягна да уточни. Но допусна, че "техните хора си ги записват" - тоест, отрече версията на ПП-ДБ, че записите са правени от специалните служби.
Тази сутрин Андрей Цеков - бивш регионален министър, а сега кандидат-депутат от ПП-ДБ, разви друга версия за появата на записите. Той сравни това с подобен случай в Словакия, където са се сблъскали политиците Роберт Фицо и Михал Шимечка.
"Няколко дни преди изборите там из медиите започват да циркулират записи, които с гласа на Михал Шимечка съдържат твърдения за купуване на гласове и манипулиране на изборните резултати. В резултат на това партията на Роберт Фицо печели изборите, а впоследствие се оказва, че записите са манипулирани с изкуствен интелект, deep fake технология, а бившият диктатор приближен на Путин (Цеков нарича така Фицо - бел.а.) успя да се завърне на власт", разказа бившият министър пред bTV.
"Наблюдаваме словашкия сценарий - комбинация от бивш посткомунистически диктатор, чужди служби, родни служби и deep fake технологии", смята Цеков. Под натиска на водещите той уточни, че в ролята на диктатора у нас е Бойко Борисов.
Това, че ПП публикува първия запис на Фейсбук страницата си, Цеков определи като "ирония". Какво има предвид, не се разбра. Той отрече, че има "кеш в торби" при финансирането на партията му, както се чува на първия запис, и заяви, че хората искали да даряват пари в брой за изборите, защото се страхували от репресии.
Различаващи се версии се чуха от ГЕРБ и ПП за прясно асфалтирания път, на който десният лидер Кирил Петков участва в катастрофа. Борисов днес неколкократно спомена за това и обяви, че така е било направено, за да не може да се извърши повторна експертиза на пътя. Цеков пък заяви, че преасфалтирането е било направено по решение на Агенция "Пътна инфраструктура". Но също посочи, че така се възпрепятства провеждането на последващи експертизи след катастрофата.