Медия без
политическа реклама

Бракониери убиха край Джебел световноизвестен лешояд (ГАЛЕРИЯ)

Рядката птица бе подарена на България в опит да се увеличи популацията на застрашения вид

21 Септ. 2022
Птицата е намерена застреляна край Джебел
БДЗП
Птицата е намерена застреляна край Джебел

Женският египетски лешояд Бояна, който придоби световна известност след пускането му на свобода в дивата природа у нас, бе намерен мъртъв, прострелян от бракониери край Джебел. Съобщението е на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), което поясни, че Бояна е първата птица от застрашения вид, която е излюпена в зоопарк, а след това пусната на свободя у нас и успяла да сформира двойка.

Смъртат на лешояда е установена от БДЗП, сигналът от GPS предавателя му, е показвал едно и също място дълго време. Екип на дружеството, със специално обучено куче, е отишъл на мястото и е открил тялото на Бояна. Веднага е подадена информация към всички отговорни институции. Сформиран е екип с представители на полиция, прокуратура и държавно горско стопанство. Образувано е досъдебно производство и разследването продължава.

Египетският лешояд е застрашен от изчезване вид в световен мащаб и е най-бързо намаляващата хищна птица в Европа. Затова отстрелването му се преследва от закона в България, като Наказателният кодекс предвижда наказание лишаване от свобода до 5 г. и глоба от 5 000 до 20 000 лева.

За последните две години това е втори случай на бракониерска стрелба по лешояд в Кърджалийска област. При първия бе застрелян черен лешояд.

За последните 30 г., популацията на египетският лешояд на Балканите е намаляла с 80%. Специално в България гнездят едва 26 двойки. Над 20 организации от 14 държави по целия миграционен път на тези птици (от Европа, Азия и Африка) са обединили усилия за опазването им.

"Смъртта на Бояна е огромна загуба за природата на България и тежък удар за стотиците хора, които работят усилено за опазването на този световно застрашен вид не само у нас, но и по целия му миграционен път до Африка", твърдят от БДЗП.

Бояна е излюпена и отгледана в зоопарк Прага през 2017 г. Година по по-късно е дарена на България, за да стане част от програмата за подсилване на популацията египетски лешояди на Балканския полуостров. През 2018 г. Бояна е освободена в дивата природа на Източни Родопи и се адаптира успешно. През следващите три години тя е била в над 20 държави в Европа, Близкия Изток и Африка, за да се завърне в България през 2022-а. В Източни Родопи тя е намерила и партньор, с когото заемат гнездова територия близо до Джебел.

Това е и първият случай в България и едва втори в Европа, при който египетски лешояд, излюпен под ветеринарен контрол, сформира двойка в дивата природа. Именно успешното адаптиране направи Бояна световноизвестна. 

Последвайте ни и в google news бутон