Медия без
политическа реклама

Братът на бивш шеф в ДАНС е оправдан за пране на пари от аферата "Златното пате"

Преди 10 години заради прокурорски пропуск Петър Драшков се спаси и от делото за имотната измама

Днес, 06:54
Петър Драшков в съда преди 10 години.
БГНЕС
Петър Драшков в съда преди 10 години.

Петър Драшков, който е брат на бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков, е оправдан за пране на пари от аферата "Златното пате", съобщи "Лекс".

Преди 10 години Драшков се спаси от дело за измама в особено големи размери, която е и особено тежък случай заради казуса с имот от 14 дка в столичния кв. "Стрелбище". Тогава прокуратурата се забави с един ден и така изтече крайният срок, в който обвинението срещу Драшков можеше да влезе в съда. Подсъдима остана помагачката му Ивалина Трифонова-Янакиева, а в мотивите към присъдата на Софийския районен съд (СРС) тогава се казваше, че Драшков е щял да бъде осъден ефективно, ако е бил подсъдим.

Десет години по-късно прокуратурата е внесла в Софийския градски съд (СГС) обвинение срещу Драшков и за пране на пари от имотната измама, но и по него преди дни съдът го е оправдал. Присъдата не е окончателна и ако реши, прокуратурата може да протестира пред горната инстанция.

Разследването започна през 2008 г., а делото тръгна в СРС през 2014 г., като подсъдими останаха само бившата деловодителка Даниела Малинова и Ивалина Трифонова-Янакиева, която е помагала на Драшков. Две години по-късно съдия Георги Крушарски осъди помощничката на 4 години затвор и оправда бившата деловодителка, която след това осъди прокуратурата.

Ставаше дума за подправен през 2008 г. договор, с който Столична община продава на фирмата на Драшков "Сида-С" терен от над 14 дка в кв. "Стрелбище" за по-малко от 1 млн. лева. Тогавашният кмет на София Бойко Борисов свидетелства и каза, че всички негови подписи по тази сделка са фалшифицирани, теренът не е продаван и никакви пари не са влизали в общината. На терена се намира детската градина "Златно пате", откъдето идва и името на аферата.

Инициатор на сделката с имота била Ивалина Трифонова-Янакиева, която още през 2007 г. опитала да го "продаде" на друг бизнесмен, като ползвала друго име, но той се усъмнил в самоличността ѝ и се отказал. За имота обаче научил и Драшков, който се познавал с въпросния бизнесмен и се съгласил също да се срещне с Трифонова, която поискала от него капаро от 100 000 лева. Макар да бил предупреден за подбудите на Трифонова, Драшков казал на жената, че ще получи парите, ако му осигури документите, с които общинският имот се прехвърля на фирмата му. Тя му представила договор за продажба на имота, който Драшков подписал, а Трифонова се ангажирала да бъде поставен и фалшифициран подпис на Бойко Борисов. На финала обаче Трифонова решила, че е твърде рисковано и се отказала, но неизвестни лица няколко пъти я отвличали и заплашвали, а накрая тя изпълнила уговорката.

След вписването на договора в Имотния регистър и получаването му, Драшков платил на Трифонова, а намерението му след това било да препродаде имота на фирма на бившия депутат Емил Димитров за 14 милиона евро. Сделката била финансирана с банков заем от 10 млн. евро. По лична сметка на Драшков били преведени 5 млн. евро, но останалите 5 млн. евро не били платени, тъй като Бойко Борисов вече бил сигнализиран за измамата и разкри случая пред медиите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата