Медия без
политическа реклама

Брюксел ни гарантира право на ремонт на техниката

Еврокомисията въвежда нови правила за лесна и изгодна поправка на домашните уреди

24 Март 2023
Както много други човешки права, така и правото на ремонт бе постигнато след граждански протести в Европа
https://repair.eu/
Както много други човешки права, така и правото на ремонт бе постигнато след граждански протести в Европа

Европейската комисия прие общи правила за насърчаване на поправката на стоки, за да се пестят пари на потребителите и да се подкрепи Европейската зелена сделка чрез намаляване на отпадъците, съобщи пресслужбата на ЕК.

През последните десетилетия при дефекти на продуктите често се даваше предимство на замяната пред поправката, а потребителите не бяха достатъчно стимулирани да ремонтират стоките си, когато изтече законовата гаранция. Предложението ще улесни и направи по-рентабилно за потребителите да ремонтират, а не да заменят стоки. Освен това по-голямото търсене ще стимулира сектора на ремонтите, като същевременно ще стимулира производителите и продавачите да разработват по-устойчиви бизнес модели.

Новата инициатива ще гарантира, че потребителите ще имат по-лесни и по-евтини възможности за ремонт на продукти, които са технически поправими (като прахосмукачки или таблети и смартфони), когато законовата гаранция е изтекла или когато стоката вече не функционира в резултат на износване.

Правото на ремонт ще важи както в рамките на законовата гаранция, така и извън нея. Продавачите ще бъдат задължени да предлагат ремонт, освен когато той е по-скъп от замяната.

Извън правната гаранция потребителите ще разполагат с нов набор от права и инструменти, за да направят поправката лесна и достъпна:

- Право на потребителите да предявяват претенции към производителите за ремонт на продукти, които са технически поправими съгласно законодателството на ЕС, като например перална машина или телевизор. Това ще гарантира, че потребителите винаги ще имат към кого да се обърнат, когато решат да ремонтират своите продукти, както и ще насърчи производителите да разработят по-устойчиви бизнес модели.
- Задължение на производителите да информират потребителите за продуктите, които те са длъжни да ремонтират за своя сметка.
- Онлайн платформа за намиране на партньори за ремонт, която да свързва потребителите с майстори и продавачи на ремонтирани стоки в техния район. Платформата ще дава възможност за търсене по местонахождение и стандарти за качество, като помага на потребителите да намират изгодни оферти и повишава видимостта на сервизите.
- Европейски формуляр за информация за ремонта, който потребителите ще могат да изискват от всеки сервиз, като по този начин ще се осигури прозрачност на условията и цената на ремонта и ще се улесни сравняването на офертите за ремонт.
- Ще бъде разработен европейски стандарт за качество на ремонтните услуги, за да се помогне на потребителите да идентифицират сервизите, които се ангажират с по-високо качество. Този стандарт за "лесен ремонт" ще бъде отворен за всички сервизи в ЕС, които желаят да се ангажират с минимални стандарти за качество
Предложението на Комисията трябва да бъде прието от Европейския парламент и от Съвета на ЕС.

Бракуваните продукти често са жизнеспособни стоки, които могат да бъдат поправени, но се изхвърлят преждевременно, което води до 35 милиона тона отпадъци, 30 милиона тона суровини за ново производство и 261 милиона тона емисии на парникови газове в ЕС всяка година. Освен това загубите за потребителите от избора на замяна вместо ремонт се оценяват на почти 12 милиарда евро годишно. Смята се, че инициативата ще донесе 4,8 млрд. евро за растеж и инвестиции в ЕС.

Предложението на ЕК допълва решението отпреди една година за забрана на т.нар. програмирано овехтяване на стоките, което е нечестна практика на производителите да ускоряват следгаранционното повреждане на уредите, така че те самите да не носят отговорност и в същното време да принуждават клиентите си отново да купуват същата стока, защото замяната ѝ е по-евтина от ремонта.

Европейската комисия забрани на производителите да залагат срок на годност на изделията (т. нар. програмирано овехтяване) и да принуждават клиентите да ги изхвърлят, въпреки че би трябвало да са по-трайни и да могат да се ремонтират.

 

Последвайте ни и в google news бутон