Днес, 27 октомври, България гласува на предсрочни избори за Народно събрание. Това е седмият парламентарен вот от 2021 г. насам.
Избирателните секции отвориха врати в 7 часа сутринта и ще работят до 20 часа, освен ако има чакащи избиратели, при който случай изборният ден може да се удължи до 21 часа.
В изборите ще участват 6 601 262 гласоподаватели според избирателните списъци. На сайта на ГД ГРАО може да се направи справка дали името на избирателя присъства в избирателните списъци и в коя избирателна секция можем да гласуваме.
В страната са разкрити 12 879 избирателни секции, а в чужбина – 719 (адреси и карта на задграничните секции – тук), от които близо половината се падат на три държави – Турция (168), Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия (112) и Германия (66).
Във вота ще участват 19 партии, 9 коалиции и 1 независим кандидат. Претендентите за парламента са общо 4855 души, от които 1176 лица се състезават едновременно в два избирателни района. Листите с кандидати могат да се разгледат тук.
Избирателите могат да гласуват с хартиена бюлетина или с машина, стига в тяхната секция да има такова устройство. С машини е предвидено да се гласува в секциите с повече от 300 гласоподаватели (9353 секции в страната и 157 в чужбина). Навсякъде в машинните секции ще има само по едно устройство за гласуване.
ГЛАСУВАНЕ С ХАРТИЯ
Ако изберем хартията, най-напред член на секционната избирателна комисия (СИК) слага един печат на гърба на бюлетината. Гласува се зад параван, където избирателят отбелязва със син химикал знак X или V в квадратчето пред името на партията, коалицията или независимия кандидат, които предпочита. По желание може да отбележи и личен вот за кандидат от листата на политическата сила, която е избрал – в кръгчето с трицифрения номер на съответния претендент, отново със знак X или V.
След това бюлетината се сгъва, така че да не се вижда изборът, подава се на члена на СИК, за да й сложи втори печат и да откъсне отрязъка с номера й, а избирателят я пуска в кутията и се подписва в избирателния списък.
Ако избирателят сбърка при гласуването, може да поиска друга бюлетина, но само веднъж. Сгрешената бюлетина се надписва, че е такава.
ГЛАСУВАНЕ С МАШИНА
За гласуване с машина избирателят получава карта, която трябва да постави в отвора на машината с чипа нагоре. На екрана му се показва машинната бюлетина, която е разположена на няколко страници. Изборът на политическа сила е задължителен, а преференцията за кандидат – по избор.
Ако имаме проблем с гласуването, член на СИК може да помогне – но само с устни инструкции и то от разстояние поне 2 метра.
След като избирателят гласува, машината отпечатва бюлетината. Издърпва се от отвора без бързане – първо устройството издава звуков сигнал, че е готово. Избирателят преглежда дали хартиената бюлетина отговаря на избора му.
Ако машината отпечата бяла или частична бюлетина, каквито случаи е имало в миналото, избирателят гласува с хартиена бюлетина, а гласът му, подаден с машината, се анулира.
Ако всичко е наред, машинната бюлетина се сгъва така, че да не се вижда как е гласувано, и се подава на член на СИК, за да й постави печат. Избирателят пуска бюлетината в кутията, връща картата за гласуване и се подписва в списъка.
ВАЖНО – КОГА ГЛАСЪТ Е НЕДЕЙСТВИТЕЛЕН
Известно е, че при хартиено гласуване има немалък брой недействителни бюлетини. Затова е важно да се внимава с хартията.
Всеки друг знак в бюлетината, освен X или V, я прави невалидна. Същото се случва и ако използваме химикалка с друг цвят, а не стандартната синя. Ако отбележим само кандидат, но не и политическа сила, бюлетината става недействителна. За такава се брои и ако има каквито и да било символи или надрасквания по хартията. Както и ако е подпечатана само веднъж от секционната комисия.
Ако избирателят покаже своя вот, заснеме го или представи бюлетина с номер, който не съответства на номера в кочана с бюлетини, тази бюлетина става недействителна, а избирателят не се допуска да гласува повторно.
ГЛАСУВАНЕ В ЧУЖБИНА
Извън страната българските граждани могат да гласуват в секция по техен избор. За гласуване е необходимо, но не е задължително, да е подадено предварително заявление за гласуване. Ако избирателят не е подал такова, тогава трябва да предаде в съответната СИК декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува другаде.
За всички други въпроси, засягащи гласуването, може да се прегледа интерактивна брошура на Централната избирателна комисия (ЦИК).