След като дни наред цяла България гледа видеозаписи на това какво се е случвало по време на изборите, накрая ЦИК се сети да изпрати в прокуратурата видеозаписите от броенето в 7 избирателни секции заради разминаването с протоколите и с резултатите. Прокуратурата трябва да провери и да каже дали налице данни за съставяне на документи с невярно съдържание, съобщи председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
"В случай че бюлетините, които са в чувалите, след тяхното преброяване не съответстват на вписаните в протоколите на СИК данни, няма как ЦИК да установи и заради това ви предлагам, след като получим видеозаписите и бъдат изготвени заверените копия на протоколите, същите да бъдат изпратени на съответната районна прокуратура", заяви Нейкова.
Председателят на комисията Камелия Нейкова изреди номерата на 6 секции: № 011300001 – село Гърмен, №130600011 – село Исперихово, №192700175 – Русе, №172800019 – село Катуница, №162202055 – Пловдив и №234615123 – София. Поне няколко от тези секции бяха посочени в журналистически разследвания, които свидетелстват за възможни нарушения при отчитането на вота.
Шефът на ЦИК дори спомена, че четири от шестте секции са попаднали в извършвания от комисията анализ на несъответствията в изборните протоколи. Тези несъответствия били уловени при въвеждане на изборните данни в изчислителните пунктове на районните комисии и ЦИК ги отстранила, твърди Нейкова. Разминаванията в бюлетините и протоколите обаче са нещо, което комисията не може да установи и затова ще търси помощта на прокурорите.
По молба на зам.-шефа на ЦИК Росица Матева беше добавена и секция №011300014 в село Огняново (още една секция от община Гърмен). Матева разказа, че при преброяване на гласовете от машината за една от коалициите на записа се чува ясно и дори се виждат номерата на бюлетините, че въпросната коалиция е получила 14 гласа, а в протокола е записано 0 гласа. Членовете на СИК добавили тези 14 гласа на друга коалиция с поправка в протокола.
В 43 секционни избирателни комисии не е имало видеонаблюдение и запис от броенето на бюлетините и попълването на протоколите, защото устройствата не са били включени или не е бил сканиран QR кодът. Това сочи новата обобщена информация, представена в Централната избирателна комисия от фирмата "Информационно обслужване". Вчера на ЦИК бяха докладвани 70 секции за които няма данни за видеозаписи, но след детайлна проверка се оказало, че част от тях са били в болнични и социални заведения, някои устройства са върнати едва вчера вечерта, едно е попаднало в чувал с изборни материали. Част от устройствата пък не са работили по технически причини.
На базата на новата справка на "Информационно обслужване" в Централната избирателна комисия изпраща писма до няколко районни избирателни комисии, за да наложат наказания на председателите не 43 секционни комисии, които са отговорни да включат и изключат устройствата за видеонаблюдение. 7 от секциите са в Благоевград, 20 в Кърджали, 3 в София-област, по една в Бургас, Видин, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, 24-та РИК-София, Търговище, Хасково и Ямбол.
Зам.-председателят на ЦИК Росица Матева обяви, че в част от секциите причината за липсата на видеозапис е техническа. "Установен е дефект в устройството за видеоизлъчване. Не може да бъде държан отговорен председателят на секционната комисия. Има пет секции, които са без видеоизлъчване на живо от видеозапис поради установена грешка в устройството за видеоизлъчване", заяви тя и добави: "Там също не може да бъде държан отговорен председателя на секционната избирателна комисия, и има пет секции без видеоизлъчване на живо и видеозапис, в които устройството е било включено преди 20.00 ч. поради нестабилна комуникация. Не е записан процесът на гласуването, а е записан само процесът на броене на бюлетини и съставяне на протокол".