България и САЩ преговарят боеприпасите за бронираните бойни машини "Страйкър" да се произвеждат у нас. Това става ясно от официално съобщение на българското Министерство на отбраната по повод разговори в понеделник в София между министъра на отбраната Тодор Тагарев и директора на Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността на САЩ Джеймс Хърш.
Двамата са обсъдили двустранното сътрудничество и направили преглед на изпълнението на проектите по линия на Програмата за чуждестранно военно финансиране (FMF) и Програмата за чуждестранни военни продажби FMS. В момента са в процес на изпълнение над 80 проекта в различни направления, сред които са например придобиването на изтребителите F-16 и съпътстващите проекти по разполагането им в Граф Игнатиево, както и придобиването на "Страйкър"-ите
Веднага след това от МО съобщават, че "в рамките на срещата бяха обсъдени и аспектите на индустриалното сътрудничество с акцент върху възможностите за съвместно производство на боеприпаси по проекта за придобиване на бойни машини от фамилията „Страйкър“".
"СЕГА" припомня:
Договорът за придобиването на бронираните бойни машини "Страйкър" бе ратифициран със закон от Народното събрание на 01.12.2023г. Той бе подписан в изпълнение на приетия от парламента Проект за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада".
Проектът предвижда придобиване на 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които от фамилията Stryker, в състав от: 90 броя ХМ1296 Infantry Carrier Vehicles - Dragoon (ICVD); 17 броя М1126 Infantry Carrier Vehicles (ICV); девет броя М1132 Engineer Squad Vehicles (ESV); 33 броя М1130 Command Vehicles (CV); 24 броя M1133 Medical Evacuation Vehicles (MEV); десет броя М1135 Nuclear, Biological, Chemical Reconnaissance Vehicles (NBCRV); три броя М98ЗА4 Heavу Expanded Mobility Tactical Truck (НЕМТГ) Light Equipment Transports (LET) в комбинация с Modular Catastrophic Recovery System (MRCS); три броя М1120A4 НЕМТТ Load Handling Systems; три броя М984А4 НЕМТT Wrecker; шест броя М978А4 НЕМТТ Fuel Servicing Truck (Tanker).
Прогнозната стойност за реализация на проекта за инвестиционен разход е 1,376 млрд. долара (2 504 320 000 лв., изчислени при курс на щатския долар $1 = 1.82 лв.) без ДДС. Заплащането на посочения проект на договора и двата бъдещи договора за придобиване на бойни припаси е предвидено да се извърши за период от пет години. Първото плащане следва да бъде направено тази година.
В проекта е записано още, че общата сума по проекта е прогнозна, като предвид естеството на договорите по Програмата за чуждестранни военни продажби, в случай на необходимост, промяната на стойността на договора ще се извършва по реда на Закона за международните договори на България. Освен посочените финансови средства, за цялостната реализация на проекта за придобиване на бойни и спомагателни машини ще са необходими и други допълнителни разходи за заплащане на данък добавена стойност (ДДС), мита и други; заплащане на транспортни разходи.
Предвидено е началото на доставките на машините да е през третото тримесечие на 2025 г., а краят да е през първото тримесечие на 2028 г. Основното количество бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г. с темп на доставките от десет машини на месец.
На всички машини ще бъде инсталирано и интегрирано комуникационно-информационно оборудване, отговарящо на изискванията на Министерството на отбраната (МО) за оперативна и техническа съвместимост с оборудването, което към момента се използва в Сухопътните войски от състава на Българската армия.
В обхвата на проекта са предвидени още: обучение на личен състав от Сухопътните войски за експлоатация и техническа поддръжка на всички типове машини и системи; доставка на учебни пособия и тренажори за подготовка; доставка на първоначален комплект от резервни части и консумативи; първоначална логистична поддръжка за подпомагане на процеса по усвояване на експлоатацията и поддръжката на машините; мобилни полеви работилници за ремонт и/или възстановяване на бойни повреди.
За осигуряване на подготовката на личния състав и бойните действия на формированията от състава на механизираната бригада ще бъдат придобити съответните количества артилерийски, стрелкови бойни припаси и управляеми противотанкови ракети. Придобиването на бойните припаси ще е обект на допълнителни договори по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби, които се очаква да бъдат получени в Министерството на отбраната в края на настоящата/началото на следващата 2024 г.
Базовата версия на "Страйкър" е въоръжена с 12,7 милиметрова и 7,62 мм картечница. Наличен е и 40 мм гранатомет.
Към платформата може да се интегрира система за изстрелване на противотанкови ракети FGM-148 Javelin или за ПВО ракети Stinger. България проявява най-голям интерес към версията, която е снабдена с купол, имащ 30-милиметрово автоматично оръдие.
Автоматичното оръдие се захранва от два пълнителя с бронебойни и високоексплозивни боеприпаси. Всеки носи 78 патрона. Други 264 патрона се съхраняват в корпуса.
Оръдието показва повишена смъртоносност и точност в сравнение със стандартната 12,7 мм картечница. То може да атакува леки бронирани превозни средства до 3000 метра. То може да се използва и за унищожаване на дронове.
Тази версия е удачна и за условията на градски бой, където може да оказва огнева поддръжка.