Медия без
политическа реклама

България изпраща и самоходни гаубици, и БРДМ-и за Украйна

Помощ се дава по решения на НС, а плановете за предоставяне са класифицирани, обявиха от МО пред "Сега"

07 Март 2024
122 мм самоходна гаубица "Гвоздика"
Цветан Александров Фейсбук
122 мм самоходна гаубица "Гвоздика"

В България е регистрирано движение на извадени от склад 122 мм самоходни артилерийски установки "Гвоздика", съобщава украинското издание MILITARNYI. То се позовава и на снимки във Фейсбук на Цветан Александров, на които се виждат бронирани машини БРДМ-2.

Цветан Александров твърди, че е направил снимките в Нови Искър. 

 

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10224760908717078&set=pcb.10224760912397170

 

Разконсервираните 122-мм артилерийски установки "Гвоздика" са съхранявани в доста благоприятни условия и са в добро състояние, посочва украинското издание. Но добавя, че бронираните машини БРДМ-2 имат окаян вид и вероятно ще се нуждаят от значителна модернизация. На  БРДМ-2 нямало и картечниците.

Самоходните оръдия 2С1 "Гвоздика" се произвеждат серийно в Съветския съюз от 1971 г. Варианти се произвеждат по лиценз в Полша от 1971 г. и в България от 1979 г. Българският вариант влезе на въоръжение в съветската армия и почти не се различаваше от съветския модел 2С1, пише украинското издание.

Основната бойна бронирана машина на разузнавателните войски БРДМ-2 е приета на въоръжение през 1962 г. Към нея  обикновено има 14,5-мм картечница с голям калибър и сдвоена 7,62-mm картечница PKT в кула.

За сегашната история с "Гвоздика" пишат и други украински медии. 

Тези машини са различни и вън от пратката със станалите особено популярни 110 БТР-а, които България дарява на Украйна с решение на Народното събрание. БТР-те са на МВР и нашето вътрешно министерство подписа специален меморандум с Киев.

"Сега" попита Министерство на отбраната дали на Украйна се предоставя техника от резервите на армията, за какви видове и количества става дума, както и на какво основание се изпращат. "Помощта за Украйна по различните решения на Народното събрание се предоставя, съгласно националните възможности, при координация и в съответствие с приоритетите на украинската страна. Плановете за предоставяне представляват класифицирана информация", отговориха от МО.

 

Коментар

БТР-ите, които тръгват към Украйна, предизвикаха много коментари в украинските Телеграм-канали. Много коментатори веднага отбелязаха, че БТР-60 били много морално остарели, БРДМ-2 били в изключително неудовлетворителен вид и само към САУ 2С1 “Гвоздика” нямаше никакви въпроси.

"Да, БТР-60 е морално и технически остаряла бронирана машина, но има нюанс - Украйна има богат опит в работата с такъв материал. През последните 10 години бяха подготвени и реализирани няколко много интересни проекта за модернизация и подобряване на страия съветски БТР-60. Най-интересната версия беше БТР-60 "Хорунжий" - дълбока модернизация от компанията "Практика". При това с повишено ниво на бронезащита на корпуса и противоминна защита, както и с други кардинални изменения. И аз не смятам, че в зоната на бойната действия тия машини ще бъдат изпратени в този вид, в който ги получим. Доработката в днешните условие е просто задължителна", коментира известният украински военен анализатор Александър Коваленко в Телеграм. И припомня, че дори прехвалените Leopard 2A4 е трябвало да бъдат доработвани, за да се намали тяхната уязвимост срещу дронове.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Гвоздика, БРДМ