Медия без
политическа реклама

България ще купува две подводници от Италия

Служебният министър на отбраната заяви, че всъщност искаме спешно изтребители на лизинг за 10 години

08 Окт. 2022
БГНЕС

България продължава да води разговори с италианските си партньори за закупуване на две електрическо-дизелови подводници. Това обяви пред БНТ служебният министър на отбраната Димитър Стоянов. Както е известно България от години няма действаща подводница.

"Състоянието в Черно море вече е коренно различно. Още при предното правителство започнаха преговори с Италия за две електрическо-дизелови подводници. Сега продължаваме разговорите. В края на другата седмица ще замине група от България за разговори с италианската страна - заяви Стоянов. - Вървим към възраждане на подводния ни флот. Решение, разбира се, ще вземе Народното събрание, ние ще подготвим всичко".

Димитър Стоянов каза също така, че предизвикалата вълнение и политическо говорене евентуална сделка за шведски изтребители "Грипен" всъщност не е за закупуването им. А и не било говорено само с Швеция, а и с още няколко държави, като от Франция също са пратили оферта.

"Когато поех поста на министър, продължих започнатото от правителството на Кирил Петков. То още на 1 юни е пуснало писма до Швеция, Франция, САЩ, Испания, Италия. През септември откликнаха Франция и Швеция. С две идентични писма каня отново делегации от тези две страни да дойдат в България и да продължим разговорите. Става въпрос за 10 самолета на лизинг. За да са сравними офертите сме определили един срок от 10 години. След изплащането на този лизинг вече зависи от офертата и най-вече от цената в нея - има два варианта: да ги върнем или да ги закупим. Моето лично желание е да ги върнем, но зависи от цената и това ще го реши парламентът. Аз не се боря за "Грипен", а за въздушен суверенитет", изтъкна Стоянов.

Служебният кабинет и служебният вонен министър влязоха в обяснителен режим, след като стана ясно, че се разменят писма и се водят разговори за закупуване на 10 изтребетеля "Грипен". Служебното правителство не купува самолети "Грипен".

Той отново посочи, че настоящите руски изтребители, които са на въоръжение в българските ВВС, са с ограничен ресурс и за тях няма резервни части и "това налага срочни мерки, за да се намери заместващ самолет", докато пристигнат първите 8 американски изтребителя F-16.

Според Стоянов в момента се водят разговори с Полша за два двигателя за МиГ 29, плюс ремонтиране на още 6, но нямало все още параметри за предсотящия договор. "Очакваме полската страна да откликне с повече подробности. Тези двигатели ни трябват веднага, за да може летците ни да летят", каза министърът.

Според него има заложени разходи от 6.6 млрд. лв. за закупуване на ново въоръжение на българската армия на два етапа - до 2032 г. Димитър Стоянов се надява също така бюджетът на МО за 2023 г. да бъде в размер на 2% от БВП, защото армията ни не се е модернизирала в последните 30 години. 

Той  потвърди, че украинският посланик е поискал от него страната ни дададе тежко въоръжение на Украйна, но в това искане не присъствали самолети.

Що се отнася до евентуално ускорено приемане на Украйна в НАТО, Стоянов, подобно на президента Румен Радев, е против. 

"Украйна е във война и, ако хипотетично бъде приета ускорено, а войната не еприключила, това означава, че НАТО влиза автоматично във война - изтъкна Стоянов. - И генералният секретар на НАТО не е за ускорено членство на Укайна, някои страни също - Словения, Хърватия... Разумното поведение е конфликтът да бъде решен по мирен начин и след това да се решава за членство на Украйна".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата