България търси спешно алтернатива на руския газ. Това става ясно от одобрената на днешното извънредно заседание на праителството позиция на България за участие в извънредното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации, енергетика”, част „Енергетика”. Според кабинетът са "необходими незабавни, решителни и координирани действия в ЕС, с внимание върху мерките за гарантиране устойчивостта на енергийната система и достъпността на енергията за гражданите и бизнеса".
От правителственото съобщение става ясно, че страната работи активно за приоритетно завършване на междусистемните връзки със съседните държави - Гърция и Сърбия. Очаква се приключване на строителните работи по ключовия интерконектор България-Гърция в средата на тази година. Ефективното му въвеждане в търговска експлоатация ще доведе до реална диверсификация на източниците и маршрутите на доставка и позволи транспортиране в пълен обем на договорените количества азерски газ, пише МС.
Паралелно с това се водят разговори с Азербайджан за завишаване на предоставяните количества природен газ. Търсят се контакти и с други ключови партньори, вкл. за доставка на втечнен природен газ, чрез използване на терминала в Ревитуса, Гърция. От ключово значение за подобряване на гъвкавостта на газовата система, подпомагане на регионалната сигурност и балансиране на цените е разширяване капацитета на националното газово хранилище в Чирен, твърди още кабинетът.
На същото заседание, Министерски съвет реши да отпусне спешно 4,1 млн. лв., които да отидат за подновяването на запасите от таблетки калиев йодид с изтекъл срок на годност към 31.12.2021 г. и за закупуване на модули и части за ремонт на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване.
В случай на радиационна авария калиев йодид често се използва за защита на щитовидната жлеза. „След вчерашното изказване на президента Путин, че би бил готов да вдигне готовността на ядреното си оръжие, което само по себе си е безумно. Аз не мога да повярвам, че през 2022 г. можем да говорим това в Европа. Надяваме се, че няма такъв риск“, заяви след заседанието на МС премиерът Кирил Петков.
„Не можем да останем безучастни, проверихме каква е възможността да имаме тези таблетки в част от нашия резерв. Видяхме, че има с изтекъл срок на годност и днес това беше едно от другите важни решения - да се снабдим с всички тези таблетки, за да сме готови независимо какъв сценарий има. Това е национална сигурност“, заяви премиерът.
По думите му се е оказало, че и част от сигналната ни система няма достатъчна възможност да работи. „Не искам да вкарвам паника, не вярвам, че това ще се случи. Хората трябва да са спокойни, но ние като българско правителство трябва да имаме този капацитет да сме готови да имаме нормална сигнална система и таблетки за всички български граждани“, каза премиерът.