Всеки ден България губи по 1.5 млн. лева заради това, че прословутата газова връзка между България и Гърция (Комотини - Стара Загора) още не е завършена. Само за миналата година пропуснатите ползи за страната ни са за над половин милиард лева. Това стана ясно по време на изслушването на енергийния министър Александър Николов в Народното събрание. От дискусията в пленарната зала се разбра още, че компанията строител е поискала ново удължаване на срока за въвеждане на интерконектора в експлоатация и че сега записаната крайна дата - 1 юли, може да се окаже поредната просрочена. А министър Николов дори намекна, че не е изключено да се търси нов изпълнител. И призна, че събирането на глоби за закъснението още не е започнало, макар че според договора строителят на интеконектора от 1 януари т.г. дължи по 90 000 евро дневно неустойка.
Интересен детайл е, че идеята за изслушването бе на ГЕРБ - партията, която бе управляваща повече от 10 години и носи основна отговорност за колосалното забавяне на ключовия енергиен проект. Газовият интерконектор с Гърция е признат за стратегически проект от европейска важност, защото на него се разчита много за прословутата диверсификация. България трябва да получава по тази тръба природен газ по договора си с Азербайджан, който е за 1 млрд. куб. метра годишно доставки от находището Шах Дениз 2. Заради зациклянето на проекта обаче все още страната ни не може да вземе пълния обем и получава много по-малки количества азерски газ през друга връзка (Кулата-Сидерокастро).
Целта е газовият интерконектор с Гърция да бъде въведен в експлоатация до 1 юли тази година, за да е готов за следващия отоплителен сезон и България да получава цялото количество природен газ по договора с Азербайджан (който в момента е по-евтин от руския), обяви енергийният министър Александър Николов пред депутатите. Той съобщи, че до компанията "Ай Си Джи Би" АД, която е инвеститор и бъдещ оператор на недостроената газова връзка, е изпратено писмо за налагане на неустойки на строителя - гръцката "Авакс" (J&P Avax), заради забавянето. Той не можа да обясни защо се налага писане на писма, при положение че начисляването на неустойки е записано в договора. А бившият енергиен министър на ГЕРБ Теменужка Петкова, която сега е депутат, пресметна, че неустойките само за първите 6 дни дни на януари вече са 560 хиляди евро.
Александър Николов разкри, че от "Авакс" са поискали ново удължаване на срока за пускане на интерконектора, но българската страна е възразила. Той поясни, че в проектната компания "Ай Си Джи Би" всички решения се взимат с единодушие. Компанията е съвместно дружество, в което нашият холдинг БЕХ и международното обединение "Посейдон" държат по 50% (акционери в "Посейдон" са гръцката ДЕПА и "Едисон груп"). Министърът призна, че заради забавянето може да се наложи търсене на допълнително финансиране и че смяната на строителя е "опция". Провеждането на нова процедура за довършването на проекта обаче означава и допълнително какъснение.
Депутати от различни парламентарни групи коментираха причините за забавянето на газовата връзка, чието изграждане реално започна през 2019 г. (а решението за проекта е взето през далечната 2009 г.) От ГЕРБ арогантно настояваха, че основна вина носят служебните и сегашното правителство - а те сумарно имат едва 8 месеца на власт. От "Възраждане" обвиниха Атина, че умишлено бави старта на интерконектора, защото след като той заработи, Гърция ще трябва да сподели с България ролята си на балкански газов хъб. Повечето народни представители, както и сегашният енергиен министър, бяха категорични - трите правителства на Бойко Борисов са виновни за огромното закъснение. Много от изказващите се припомниха, че т. нар. "Балкански поток" бе построен само за година и че очевидно този газопровод е бил приоритет за ГЕРБ.