Медия без
политическа реклама

Кабинетът отчаяно се мъчи да спаси пари по ПВУ

Енергийното министерство се отказва от важни проекти заради липсата на време и готви план Б

Владимир Малинов призна, че няма време за реализиране на важни проекти.
БГНЕС
Владимир Малинов призна, че няма време за реализиране на важни проекти.

Политиците започнаха открито да признават очертаващия се провал на Националния план за възстановяване и устойчивост, по който България има право да получи 5,689 млрд. евро. Дотук страната ни е получила едва 1,37 млрд. евро и зацикли на второто плащане и протяжни опити за предоговаряне на плана. На изслушване в ресорната комисия в парламента енергийният министър  Владимир Малинов призна, че ведомството му вече работи по план Б и се отказва от важни проекти заради липса на време. Финансовото министерство пък обяви, че в преговорите с ЕК висят отворени десетки проблемни реформи и инвестиции.

 

ЕК и България се разбират за вредните емисии, но не и за БЕХ

 

Най-критичната реформа в плана за възстановяване и устойчивост, която доведе до бурни политически спорове, протести на миньори и енергетици и извънредни решения в НС - поетият ангажимент за намаляване на квотите на въглеродните емисии от производството на електроенергия с 40% спрямо базовата 2019, вече не стои на дневен ред със същата острота. България ще успее да се вмести в изискването след спирането на “Контур Глобал” тази година заради изтекъл дългосрочен договор и неизгодни условия за работа на свободен пазар. Европейската комисия е склонна на този фон да отпадне годишният график за намаляване на квотите конкретно на въглищните централи и изискването да е за цялата индустрия, коментира енергийният министър Владимир Малинов. ЕК обаче не е съгласна с настояването на България, подкрепено и с решение на НС, да отпадне предвиденото изваждане на “Есо” и “Булгартрансгаз” от шапката на БЕХ. България е предложила като алтернативно решение да се забрани кроссубсидирането на дружества под шапката на БЕХ, но според ЕК това не е достатъчно реципрочна алтернативна промяна. Малинов счита, че ще успеят да убедят Брюксел с подобряване на това предложение. На директен въпрос ще създаде ли финансов риск изваждането на двете дружества от БЕХ Малинов отговори - За тях - не, но за БЕХ - да”. Реформата бе остро критикувана с аргумента, че от шапката ще бъдат извадени силни финансово дружества, а зад това стоят апетити за фалиране на холдинга. Малинов допълни, че по линия на либерализацията на пазара на електроенергия на дребно страната ни поддържа тезата, че няма реален отказ от реформата.

 

Енергийното министерство ще се откаже от важни проекти заради липса на време

 

България е единствената държава в ЕС, която още не е представила новата глава “RePower EU” в рамките на политиката за енергийна независимост от Русия. Енергийното министерство бе готово със списък с проекти в края на миналата година, но те вече се преработват заради липсата на време, съобщи пред депутатите енергийният министър. Той призна, че ведомството работи по план Б, защото инвестициите в енергетиката изискват време за изпълнение, а до края на периода по плана за възстановяване ще останат реално 18 месеца (ако България предоговори всичко и получи зелена светлина до края на годината). Малинов призна, че е имало желание в рамките на тази глава с общо финансиране от 479  млн. евро да се финансират и ключови елементи от проекта за разширяване на ПАВЕЦ “Чаира”, но времето не е достатъчно. От енергийното министерство ще се опитат да преформатират част от парите под формата на финансови инструменти, което обаче означава, че фирмите ще получат заемно финансиране вместо безвъзмездни грантове. Готвят се проекти и за Маришкия басейн, съобщи министърът, като отказа повече подробности, защото текат разговори с ЕК.

 

МФ отваря за предоговаряне с Брюксел десетки реформи и инвестиции

 

От финансовото министерство обявиха, че извън спорните моменти в енергетиката страната ни ще иска предоговаряне заради невъзможност да ги изпълни по обективни причини на десетки инвестиции и реформи. “Ще се договарят промени в описанието на ключови етапи и цели на 21 инвестиции и 9 реформи по плана, при 10 инвестиции и три реформи ще се променят целеви стойности, при 5 - бюджет, при 15 инвестиции и 2 реформи - срокове”, съобщи пред депутатите финансовият министър Людмила Петкова.  

Всичко това влиза на предоговаряне заедно с големите спорове и новата глава “Рипауър”. Правителството си постави за срок да приеме пакета от промени до 11 септември, до 15 септември се очаква те да бъдат изпратени в ЕК. Ще има и обществено обсъждане.

От МФ признаха, че при второто плащане ЕК може да замрази част от парите и България рискува да ги загуби, ако в 6-месечен срок не изпълни обещаните реформи.

 

Къде сме и кой е виновен?

 

На този фон депутати откровено започват да говорят, че се задава провал и България няма да вземе много от безвъзмездно полагащите й се по плана пари. Искра Михайлова от ДПС-Делян директно попита работи ли се по план Б за финансиране на подготвените проекти, в случай, че европейското не дойде. На сходна позиция, че няма да се вземат пари, са и депутати от “Възраждане”.

На фона на лошите новини бившият финансов министър Асен Василев се опита да притиска министрите с много уточняващи въпроси и на няколко пъти подчерта, че няма движение по второто плащане заради Народното събрание. Стигна се дотам Кирил Петков от ПП-ДБ, председател на комисията, да уточнява, че този въпрос може да бъде зададен и на самите тях. Бившият премиер Николай Денков обобщи, че държавата се намира на същото място, на което е била преди година, но депутати от различни партии не приеха това. “Това, което чувам, по нищо не се различава отпреди 2 година. Докато не обясним, че пазарът ще свърши своята работата, и престанем да вземаме решения, които пречат на преговорите, много трудно ще напреднем. Изпускаме средства, с които можем да помогнем на хората”, коментира Денков.

Депутати от ГЕРБ и  ДПС не се съгласиха, че ситуацията е същата. Деница Николова от ГЕРБ припомни, че решенията на НС за предоговаряне са се наложили заради нереалистични ангажименти, поемани в плана, а за пръв път има ясен график как да се завърши процесът на предоговаряне. От “Възраждане” считат рамката за неизпълнима като цяло и смятат, че планът ще се провали, защото никой в предизборна обстановка няма да иска да носи отговорност за предоговарянето. От “Възраждане” все пак считат, че е важно да има някакъв ясен план, защото много хора в министерствата работят и “получават заплати”.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?