Медия без
политическа реклама

Български студент измина 1800 км, за да гласува

Българи в Хамбург не успяха да открият изборната секция

27 Окт. 2024Обновена
Йоан Желев
БНТ
Йоан Желев

Български студент пропътува над 1800 километра със самолет от Банкок през Куала Лумпур до Сингапур само за да може да гласува на извънредните парламентарни избори, предава БНТ.

Йоан Желев предприел дългото пътуване, защото смята, че за да съществува демокрацията, всеки трябва да упражни своя вот. Той е на 21 години. Учи "Международни отношения и организации" в Лайденския университет в Нидерландия, но сега по програма за обмен на студенти е в тайландски университет в Банкок. Той вижда в списъците на ЦИК за гласуване в чужбина столицата на съседната Малайзия - Куала Лумпур, където му е най-лесно да пътува. За щастие ЦИК открива секция в съседния на Малайзия Сингапур. Йоан решава в деня на изборите да лети от Куала Лумпур до Сингапур и да гласува там. 

"Успях да гласувам в 8 часа местно време в избирателната секция в Сингапур. Комисията беше изключително дружелюбна с мен. След като пропътувах почти 1800 километра със самолет и преминах през три държавни граници, аз усетих правото си на вот като дълг и смятам, че това е същността на демокрацията. И се надявам, че много от българите днес ще изминат няколкото крачки от блока си, за да упражнят също това тяхно право", казва Йоан Желев.

Къде е секцията?

Изборният ден в чужбина не минава без куриозни случки. Възмутени сънародници са сигнализирали до БНТ за проблем с намирането на секцията за гласуване в Хамбург, тъй като никъде няма табела къде точно могат да упражнят правото си на глас.

Изборната секция се намира на "Мексико ринг", 15, на 500 метра от консулството ни. Хората обаче не са могли да намерят секцията и са обикаляли в търсене. Нямало е и българско знаме. Нямало е в консулството кой да каже къде е секцията, хората обикаляли и се питали един друг къде е секцията. Сънародниците ни били упътвани с ръчнонаписана "табелка" за изборите.

Без членове на комисии

В откритите в чужбина секции за гласуване много от членовете на комисии не са се явили на работа, става ясно от първото заседание на ЦИК в изборния ден. Обикновено в такива ситуации Министерството на външните работи трябва да уведоми ЦИК с протокол с кого са били заменени липсващите членове на СИК. ⁩

Генералният ни консул в Одрин Радослава Кафеджийска обясни за БНР, че в една от секциите се е наложила смяна на член поради незнание на български език. На няколко места е имало случай на неявил се член на комисия.

За фрапиращ случай от вчера сигнализира БТВ. Кметът на Бурса Мустафа Бозбей подкрепи една от политическите сили и посочи номера на бюлетината за нея. Събитието е безпрецедентно за политик от такъв мащаб, защото Бурса е с население от над 3 млн. души. "Предстои много важен избор в България, призовавам всички български изселници, които живеят в Бурса и притежават двойно гражданство, да гласуват. И дайте гласа си за този, който от години ви защитава и се бори за вашите права, е номер (...). Гласувайте за партия (...). В този ред на мисли идете и убеждавайте вашите съседи и познати да гласуват за тази партия. Защото единствената партия, която е способна да промени вашето бъдеще и да защитава вашите права, е номер (...). Аз, като кмет на Бурса, ви моля да го направите. И вярвам на вас, че ще отидете до урните и ще подкрепите номер (...)", казва Бозбей във видеообръщение. 

Прогнозите за изхода от вота в южната ни съседка са разнопосочни, но единство има съгласие  около мнението, че не се очаква висока активност, предава БНР. Последно бяха запечатани две секции в истанбулския квартал "Авджълар", където на място присъства екипът на БНР. Там заради провеждан изпит работата по подготовката на изборите в определеното за целта училище можеше да започне едва в късния следобед, но премина гладко и организирано.

Ниска активност

Българите в Обединеното кралство упражняват правото си на вот в предсрочните парламентарни избори в 112 секции – 6 по-малко от предходните избори през юни т. г. По-малко са и машините за гласуване, предаде кореспондентът на БНР от Лондон. Намаляването на броя на секциите не е в резултат на затваряне на някои от тях, а поради сливане на секции на няколко места, където преди това две са се намирали в едно помощение. За такива секции е увеличен броят на членовете на комисиите. На практика дори има една съвсем нова избирателна секция в Северна Ирландия.

Според местните координатори българите на Острова не проявяват традиционния интерес, както преди. Макар и това да не е критерий за активността, се отчита също и факта, че все по-малко българи се регистрират онлайн на сайта на ЦИК за гласуване.

Висока избирателна активност бележи секцията в Брюксел. Към 15:00 българско време 334 българи са упражнили правото си на вот. Това съобщи за "Нова телевизия" заместник-председателят на секцията Анета Тодорова. За сравнение, само преди три месеца общия брой гласувалите в секцията за целия ден бе 332 души.

В Италия гласуването на българите за нов български парламент се провежда в 27 секции из цялата страна без островите и се следи от медиите.

Гласуването започна в 7 часа местно време и ще приключи в 20 часа също местно време. Навсякъде гласуването е с хартиени бюлетини. 

Медиите на Апенините отразяват събитието като изтъкват, че то е седми поред предсрочен вот. Информационната агенция Ansa, цитирана от БНР, отбелязва, че "това е седмият предсрочен вот за последните три години, знак за висока политическа нестабилност, свързана с традиционно много фрагментиран парламент, неспособен да определи солидни мнозинства, способни да гарантират стабилни и дълготрайни правителства“.  Отчита се още, че предсрочният вот "се провежда на фона на икономическа безизходица и социални вълнения, заедно с нарастващ граждански скептицизъм и недоверие в изборите като цяло“.  Ansa посочва още, че живеещите в чужбина българи също гласуват и че първите частични резултати се очакват късно вечерта. 

Недоволство

Някои от българските изселници в турския град Измир обмислят да не гласуват и да бойкотират вота в неделя. Това съобщи за БНР Кенан Йозгюр от Измир.

"Да усеща се, че има избори. Няма как да не се усеща, но няма голям интерес от хората, както беше преди -предишните години, да ви кажа честно. Просто очаква се ниска избирателна активност", посочи той.

Йозгюр обясни какви са причините липсата на желание за гласуване. "Българските граждани, които живеят в Турция, са отчаяни от българските политици изцяло. 35 години стана от 1989 година нататък и идва ново поколение. Аз съм един от тях, който сме образовани, знаем език и ние също като граждани искаме да участваме в управлението на страната. Партиите от нас искат само гласове. Затова и младото поколение се отказва да участва активно в изборите - за българските избори става дума", заключи Кенан Йозгюр.

Последвайте ни и в google news бутон