Медия без
политическа реклама

Бургас ще се опита да си върне улицата през Догансарай

"Биволъ" изнесе още данни за начина, по който е узаконен достроения без документи кей към сараите

Решението на общинския съвет в Бурас, с което бе позволено деактуването на част от общинска улица и прехвърлянето й в собственост на "Хермес Солар" - фирмата зад Догансарай, отива на поправителен. Общинските съветници Димитър Найденов от "Демократична България" и Константин Бачийски - от ПП "Средна европейска класа" са внесли докладна за отмяна на решението, която е успяла да стигне до разглеждане в общинския съвет. Докладната е отхвърлена на правна комисия, но с малък брой гласове и отива за разглеждане в зала на предстоящото заседание на съвета във вторник. 

Това съобщи за "Сега" Димитър Найденов по повод установените от прокуратурата нарушения при проверката в сараите и други проекти по черноморието. Това не е първият опит за прокарване на подобна точка в дневния ред на общинския съвет, но предходния доклад катастрофира в местната правната комиия. 

Както "Сега" писа, на 28 април общинският съвет в Бургас одобри промени в подробния устройствен план на три квартала на територията на парк "Росенец". С промените към имота на "Хермес Солар" се придават 4566 кв.м от бивша общинска улица. Аргументът за деактуване на улицата е, че тя вече е с отпаднало предназначение и не води до публичен имот. С промените в плана се прокарва и нова улица покрай охранителната зона на нефтобаза "Росенец", като се твърди, че тя ще е достатъчна за гарантиране на достъпа до плажа в непосредствена близост до сараите. Промените в плана бяха приети в извънреден порядък по настояване на кметската администрация с аргумента, че ако не бъдат гласувани спешно, общината ще загуби публично финансиране за благоустрояването на рибарското селище Ченгене скеле. 

Двамата съветници твърдят, че при приемането на решението за изменение на плана и допускане на деактуване на общинска собственост и прехвърлянето й на частни лица са извършени нарушения. Докладната е прокарана в дневния ред като спешна без възможност за запознаване с приложената 47 страници документация, а в същото време спешността не е аргументирана никъде в самия такст. Това е в противоречие с правилника за дейността на съвета, твърдят общинските съветници. Според тях решението влиза в колизия и с друг закон - за общинската собственост. Законът позволява деактуване от публична в частна общинска собственост на имоти, които са загубили предназначението си да задоволяват трайно обществени потребности. Съветниците твърдят, че няма никакви доказателства улицата да е загубила предназначението си. 

Ключов по тази тема е друг въпрос - чия е собствеността върху кея, изграден пред сараите и как е установена тя. "Този кей стои незабелязан от кадастъра с години и за него не е имало данни за собственост. При приватизация на "Нефтохим"-а и при последващите продажби просто този кей го няма. В един момент той започва да расте - сателитни снимки показват как той е нарастнал с над 200 метра в периодад от 2018 до 2019 г. През март, 2020 г. в констативен акт  вече се твърди, че той е собственост на "Хермес Солар" и кеят е отразен в кадастъра. За този кей се твърди, че е строен през 80-те години, пък в същото време на снимките се вижда, че той не е фигурирал преди края на 2019 г.", обясни Найденов. Подробно разследване за кея и актуването му на името на фирмата пусна сайтът "Биволъ". Въпросът е ключов, защото това би било единственият имот публична собственост, до който да води улицата с отпаднало според общината предназначение. "Показателна и разполагането на действията на институциите в годините - промяната в подробния план, в който се твърди, че улицата вече не води наникъде, се иницира още преди да е ясна съдбата на кея. Явно нещата са били ясни за този, който се разпорежда", допълни Найденов. 

Другият публичен имот - плажът, до който се опитаха да стигнат протестиращите, е отляво на сараите, а излазът на общинската улица е вдясно от тях. "Тепърва ще се нищи проблемът с кея. И без него обаче предложеният в момента обиколен алтернативен път за достигане до плажа не върши работа, защото не излиза близо до него и се налага да се преминава крайбрежието, част от което е под вода. Скачахме от камъни на камъни при протеста, за да стигнем до плажа", твърди Найденов.

Не е ясно какви са шансовете на докладната на фона на твърденията на общината, че няма правна възможност за отмяна на решението. Според версията на администрацията, има внесени съдебни жалби срещу решението и няма процедура, по която общинският съвет сам да го отмени. В отговор на тези аргументи съветниците вадят други решения, в който съветът е отменял вече взети решения. 

ХАНГАР ИЛИ САРАЙ

Съветниците ще проверят детайлно и издаденото разрешение за строеж на самите сараи. "По кадастър тези хубави сгради са нанесени като едноетажни и са описани като хангар, депо, гараж", съобщи пред Би Ти Ви Найденов. Възможно е обаче това да е проблем с отразяването на статута на имота в кадастъра, а да няма проблем с документите, признават съветниците. "Ще инициирам и процедура за нанасяне на съответните специализирани карти на публичния плаж до сараите", коментира още Найденов. 

РАЗКРИТИЯ

Междувременно разследващия сайт "Биволъ" излезе с нови разкрития за начина, по който на хартия е узаконен достроения без документи кей към Догансарай. Сайтът представи копие на констативен акт, в който "Хермес Солар" твърди, че 230 м. новоизграден вълнолом всъщност е построен през 80-те години на миналия век. Според акта кеят е бил изграждан на два пъти - първо 50 метра през 70-те години, а после през 80-те години още  125 метра на север и 85 метра на запад. Записаното за градежа на кея през втория етап е измама, но това не е попречило тези твърдения да се впишат в акта за собственост с аргумент отстраняване на фактическа грешка, твърди "Биволъ". Новият костативен акт е издаден на 18 март, 2020 година насред извънредното положение. За да се стигне дотук, няколко институции са обединили усилия в одобряването на специализиран подробен устройствен план на изградено незаконно съоръжение, пише още "Биволъ". Специализираният подробен устройствен план е внесен на 2 септември, 2019 година в МРРБ с писмо на транспортното министерство по искане на фирма "Хермес Солар". Според СПУП-а проектът отразява съществуващото положение и не предвижда разширяване на хидротехническите съоръжения. Никой не си е направил труда да провери това твърдение, изтъква "Биволъ". СПУП-ът е съгласуван с военното министерство и е приет от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионална политикъм към МРРБ. Заповедта за приемането му е от 10 октомври, 2019 година. Малко по-късно - през февруари, 2020 г., шефът на кадастъра в Бургас отразява кея  в кадастралната карта с аргумента, че отсъствието му от нея е явна фактическа грешка. С тези два документа през март "Хермес Солар" успяват да си извадят и констативен акт за собственост на достроеното без документи съоръжение, пише "Биволъ".  

Още по темата