Местната власт не спира да ражда куриози след октомврийските избори. Най-фрапиращ е Видин, където общинските съветници от мнозинството счетоха, че не подлежат на законов контрол от областния управител - и просто подминаха негово решение. В центъра на казуса е изборът на председател на общинския съвет:
За шеф на органа на ноемврийската сесия бе избран Светослав Славчев, представител на коалицията СДС - НДСВ. Тя е прокметска (кмет - Цветан Ценков), около нея се формира мнозинството. Създаването му обаче стана изключително трудно поради фрагментацията на общинския съвет. Самият избор на председател се състоя при серия скандали и съмнения за манипулации - с 1 глас повече. Крамолите дадоха повод на областния управител Иво Атанасов (ПП) да върне решението. По закон то следва да се разгледа отново в 14-дневен срок. Съответно, ако мнозинството е единно, просто го прегласува. Именно такава е масовата практика - върнатите решения се прегласуват. Във Видин обаче, най-вероятно поради страх да не се получи желания резултат, прегласуване не се състоя. ГЕРБ, които са опозиция в града, опитаха да свикат сесия за обсъждане на решението. Но съветниците от мнозинството не влязоха. А няколко дни по-късно си проведоха друга сесия, свикана от Славчев - на която най-спокойно си приеха бюджета на града - все едно върнато решение за избирането му не е имало.
Междувременно Славчев обжалва в местния административен съд върнатото от областния управител решение. Съдът остави жалбата без разглеждане. Но втората инстанция сметна, че делото трябва да продължи. В крайна сметка АС- Видин спря изпълнението на заповедта на областния управител. Обаче той също смята да използва правото си на обжалване. Така казусът освен политически, виси и юридически - ясно е единствено, ситуацията с наличието на председател на общинския съвет във Видин е "тука има, тука нема".
А ситуацията роди и куриоз. Кметът Ценков прати специално писмо до премиера Николай Денков, в което го помоли да дисциплинира областния управител: "Убеден съм, че Вие не насърчавате такава намеса и няма да позволите г-н Иво Атанасов да стопира работата на орган на местното самоуправление". Всъщност, конкретно по юридическата страна на въпроса Ценков написа дословно, че изборът на председател на съвета не е административен акт и не подлежи на съдебен контрол, или на контрол от областния управител.
ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ МЕСТА
Макар без чак такива скандали, и в други градове не е скучно. Във Варна мнозинството около ПП-ДБ е крехко. В резултат, въпреки многобройни градски проблеми, бе решено... сесия да не се провежда в края на декември, както се възнамеряваше първоначално - за да се даде време за заглаждане на споровете. Тактиката "по-малко сесии, но пък по-плодотворни" даде резултат в Сливен. Там първоначално съветът си нямаше председател, ГЕРБ не успяваше да формира мнозинство. Но разреждането на заседанията "даде въздух" на съветниците - и си избраха човек от ГЕРБ (Димитър Митев).