Централната избирателна комисия (ЦИК) разреши мистерията с машините за гласуване, открити в областни дирекции на МВР, по най-лесния начин – нареди да се съберат в склада в София и да се предадат на доставчика „Сиела Норма”. По каква причина устройствата се бяха озовали в ръцете на полицията – това така и не се разбра, което остави отворени вратите за всякакви спекулации, включително политически.
Откъде се започна
Че в поделения на МВР се съхраняват неизвестен брой машини, се заговори публично непосредствено след като на 12 май бяха назначени новите членове на ЦИК. Тогава комисарите съобщиха, че са открити 78 устройства, задържани по неясна причина в областните полицейски дирекции. Александър Андреев – шефът на предния състав на ЦИК, коментира, че това са „консумативи”, транспортирани с куриерска фирма, което не било подходящият ред за преноса им. По-късно – отново от ЦИК, дойде информацията, че става въпрос само за 10 машини, както и резервни части, и отделни компоненти. Затова комисарите подеха кореспонденция с МВР в опит да изяснят странната ситуация.
Първи информации от МВР
На 19 май членът на ЦИК Емил Войнов цитира писмо от служебния вътрешен министър Бойко Рашков, с което той съобщава, че в областните дирекции на ведомството се намират 89 машини за гласуване. Устройствата са били изпратени чрез куриерската фирма „Еконт” до областните координатори на „Сиела Норма”. Машините не са били сертифицирани и не са използвани в изборния процес, твърди Рашков, и изразява мнението, че трябва да бъдат върнати на „Сиела Норма”, заедно с куфари с резервни части, принадлежности и компоненти.
Пълно объркване в ЦИК
Вместо да изясни ситуацията, това обърка още повече комисарите, тъй като се оказа, че имат и друго, по-ранно писмо от МВР, в което се твърди, че машините са 78 броя. Войнов настояваше, че меродавно е второто писмо, в което се казва, че са 89. Шефът на ЦИК Камелия Нейкова обаче посочи, че не става ясно дали в това число влизат само машини или куфари с части.
„Изпадаме в ситуация, в която не знаем колко машини има в склада, колко машини са използвани за гласуване, колко машини се намират в МВР и къде ли не още ще се появят машини”, обезпокои се заместникът й Росица Матева. И настоя да се поиска по-конкретна информация от вътрешното министерство какво и къде се намира.
„Имам чувството, че изпадаме в още по-неловка ситуация с тази кореспонденция, която проведохме с МВР. Не получаваме отговор на нашето писмо, в което поискахме ясно и конкретно да се каже – става ли дума за компоненти, става ли дума за машини”, присъедини се и колегата им Красимир Ципов. А Ерхан Чаушев видя виновника в „Сиела Норма”, която не е дала отговор какво и къде е пращала.
Чудейки се какво да правят, комисарите решиха отново да пишат на МВР.
Политическото измерение на историята
Междувременно Бойко Рашков внесе и политически момент в случая. На 20 май вътрешният министър подхвана темата пред медиите, без журналистите да го питат, и намекна, че зад предаването на машините на силовото ведомство се крие опит за изборна манипулация от страна на кабинета "Борисов".
"Веднага се усъмних в истинските мотиви да бъдат оставени там. Разбира се, във връзка с тези възможности, които има за въздействие върху тези машини и тяхното евентуално манипулиране. Твърденията, че те не били сертифицирани, подсилват тези мои съмнения", заяви Рашков.
Той обаче не подкрепи с факти думите си. Само се ангажира, че машините ще бъдат закарани в София, където да бъдат проверени. Кога, къде и от кого ще бъде свършена тази работа – това също не каза.
ЦИК набързо си изми ръцете
Отново на 20 май в комисията се получи друго писмо от МВР в отговор на искането за детайли. От ведомството докладваха, че 10 от машините, които съхраняват, са били иззети на 4 април – изборния ден, от секциите, в които са били разположени. Причината е била, че са им били подменени компоненти – например захранващи кабели и др. Вероятно това е свързано с тогавашното решение на ЦИК, че устройствата, които са се повредили, няма да бъдат ремонтирани, докато тече гласуването.
Още 82 машини са били прибрани от полицията на 3 април. Тези устройства са били разпратени до 27 районни избирателни комисии в страната чрез куриерска фирма. С какви цели – това никой не спомена. В Кюстендил районната прокуратура е постановила на 5 април да бъдат върнати на „Сиела Норма” трите машини, пратени на местната РИК. Така в полицейските дирекции в страната са останали общо 89 машини, включително десетте споменати по-горе. От МВР съобщиха фабричните им номера, което вероятно означава, че става въпрос за цели устройства.
Тази вест беше приета с облекчение от ЦИК. Комисарите помолиха вътрешния министър да бъдат запечатани куфарите, в които са поместени машините, след което да бъдат съпроводени под охрана до склада, в който се съхраняват останалите устройства, използвани на изборите. Там ще бъдат предадени на „Сиела Норма”, която ще бъде инструктирана да ги съхранява отделно, без да ги докосва, ако не получи указания от ЦИК.
Изглежда с тази стъпка смятат случая за приключен, въпреки останалите неясноти.