Четири язовира, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, са със запълване под 50%. Това са "Студена", "Асеновец", "Ястребино" и "Дяково", става ясно от месечния график за ползване на комплексните язовири, публикуван днес на сайта на МОСВ.
От екоминистерството уточняват, че ведомството управлява водите на 52 язовира, като ежедневно следи състоянието им.
За язовир "Студена" (34,85% запълване) са предприети действия "за максимално ограничаване на водовземането", като се подават води единствено за питейно-битово водоснабдяване. Заявката на ВиК-Перник е удовлетворена, като е разрешено използването на 0,300 млн. куб. м от язовира, с допълване на 0,780 млн. куб. м от водосбора на яз. "Белмекен".
За язовир "Асеновец" (32,44% запълване) разрешените обеми за питейно-битово водоснабдяване са редуцирани на 0,500 млн. куб. м.
За язовир "Дяково" (44,86% запълване) е ограничено водоподаването за други цели освен за питейно-битовото водоснабдяване, като и това количество е редуцирано.
Обемът на язовир "Ястребино" (31,41% запълване) гарантира осигуряването на питейно-битовото водоснабдяване и не е необходимо редуциране на заявката на ВиК дружеството.
За язовирите "Калин" и "Карагьол" (25,66% запълване) с месечния график за април са разрешени води за освобождаване на обем, с цел поемане на очакван приток. Дружество "Кюстендилска вода" ЕООД е уведомено, че до подаване на заявление за издаване на разрешително за водовземане в МОСВ, няма да бъде включвано в графика и следва да ползва алтернативни водоизточници.
Язовир "Тича" (52,30% запълване) се ползва за питейно-битово водоснабдяване на градовете Търговище, Шумен и Велики Преслав. Постъпващият в язовира приток е значително по-малък от разхода и заявките на ВиК-Шумен и ВиК-Търговище са намалени. Екологичното водно количество е редуцирано за 95% обезпеченост на притока и не са разрешени заявените води за напояване.
"Към момента няма язовири в режим на провеждане на високи води и в тази връзка не се налага допълнително наблюдение, с по-голяма честота", добавят от МОСВ.