Медия без
политическа реклама

ДКК си търси част от раздадените 600 млн. лв. за неремонтирани язовири

Не може да си позволим вдигане на заплатите в "Ел Би Булгарикум", заяви министърът на икономиката Богдан Богданов

08 Март 2024
Приоритет за нас е да възстановим по сметките на ДКК около 42 млн. лв., каза пред депутати министърът в оставка Богдан Богданов
Илияна Димитрова
Приоритет за нас е да възстановим по сметките на ДКК около 42 млн. лв., каза пред депутати министърът в оставка Богдан Богданов

Министерството на икономиката има малки шансове да си възстанови част от раздадените преди пет години близо 600 млн. лв. за уж спешни ремонти на язовири, които така и не се случиха.

Това стана ясно от отговор пред депутатите на министъра на икономиката в оставка Богдан Богданов, който е принципал на Държавната консолидационна компания - възложител на ремонтите на държавни и общински язовири.

"Приоритет за нас е да възстановим по сметките на ДКК около 42 млн. лв.", каза Богданов. По повечето от казусите обаче се водят дела, които на първа инстанция държавата вече е загубила.

Общо 267 са сключените договори за ремонти на язовори с възложител ДКК и изпълнител държавното дружество "Монтажи", което е под нейната шапка, отчете министърът. От тях са завършени само 10 язовира като повечето от тях станаха печално известни с конструктивните си проблеми и дефекти. Отделно с вече приключили строително-монтажни работи, но неокомплектовани документи, са 74 язовира. Ремонтите на други 24 язовира са спрени от ДНСК, а 52 проекта са прекратени. На етап одобрение и обследване са над 70 язовира.

За всичко това ДКК вече е изплатила 589 млн. лв. като още 92 млн. лв. са необходими за разплащане, посочи Богданов. Той припомни скандалния факт, оповестен през 2021 г. от финансовия министър Асен Василев, че огромната част от тези пари са отишли в три частни фирми с директни договори с държавната "Монтажи" без провеждане на обществени поръчки. Те са получили 451 млн. лв. като една от тях е получила 345 млн. лв., каза Богданов, без да назовава компаниите. Те обаче станаха известни преди две години - "Ковел-Про", "Абак ДС" и "Планекс-ГЕС".

От обясненията на министъра стана ясно, че по прекратените 52 проекта са били платени 4 млн. лв., които сега общините, собственици на тези язовири, отказват да възстановят на ДКК. "Сезирахме прокуратурата, но тя излезе със становище, че няма нарушения. Обжалвахме в съда, но вчера излезе съдебно решение, което подкрепя становището на прокуратурата. Ще обжалваме на втора инстанция", каза икономическият министър.

С приоритет се опитваме да си възстановим 16 млн. лв. похарчени за застраховки, които са невалидни, защото са сключени между две свързани дружества  - ДКК и "Монтажи", обясни още Богданов. За тях министерството също води дела, като едно от тях е загубено на първа инстанция. 

Други 16 млн. лв. икономическото министерство очаква да си възстанови за аварийния водопровод на Перник. Както и 6.5 млн. лв. от договор за покупка на дронове, които вече пета година те са доставени от чужбина.

ПОРЕДНО НАПРЕЖЕНИЕ В ЕЛ БИ БУЛГАРИКУМ

Поисканият от синдикатите 45% ръст на заплатите в производствената база на "Ел Би Булгарикум" във Видин би довело до допълнителен разход за дружеството от над 2,5 млн. лева. При сегашното финансово състояние на дружеството не може да си го позволим, защото би довело до фалита му дори при очакваната печалба от 3,4 млн. лв. за 2023 г., заяви министър Богданов по повод питане на БСП за поредното напрежение и готовност за стачка в държавния млекопроизводител.

Богданов съобщи, че средното възнаграждение на работещите в производствената база във Видни е нараснало с 33% през последните две години и вече е 2692 лв.  при средна заплата в региона от 1398 лева.

Министърът отново обясни, че преди две години необосновано и несъобразено с пазарните условия и нарасналите разходи са били намалени с 60% цените на продукцията на Ел Би Булгарикум, което е довело до огромни загуби. Прекратени са били и договори с големи търговски вериги, от което държавната фирма търпи загуби от 70 000 лв. месечно. "Няма друг начин за спасяване на дружеството, освен вдигане на цените на поносими за потребителите нива", каза Богданов.

По думите му дейността от продаването на лицензи за производство на кисело мляко със специалните закваски с лактобацилус булгарикус е отделена от производствената дейност на дружеството. За миналата година по договора с японската компания "Мейджи" са реализирани приходи за 9 млн. лв. при 10 млн. лв. предната година.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?