Нито един водач няма да бъде глобяван за липсата на винетка за ползване на Северната скоростна тангента и пътищата до Банкя, Панчарево и Нови Искър. Това увери пред бТВ шефът на Агенция Пътна инфраструктура Георги Терзийски, след като вчера премиерът Бойко Борисов го нахока за поставените знаци на винетни стикери по тези пътни участъци.
От обясненията на Терзийски стана ясно, че цяла година АПИ и Столична община са обсъждали кои пътища да бъдат освободени от винетни такси и кой да поеме разходите за поддръжката им. Едва вчера Столичната община е депозирала искане за изваждане на въпросните участъци, предстои да се сключи и споразумение за финансовите параметри.
Нямам вина за това, че не сме постигнали споразумение, каза Терзийски.
"Дали сме възможност на всички общини да заявят участъци, които да бъдат освободени от винетни такси, но след като поемат разходите за поддържането им. АПИ ще поддържа тези участъци, но разходите трябва да бъдат поети от съответните общини, съгласно споразумение с всяка община", разясни Терзийски.
Кметът на София Йорданка Фандъкова върна топката в полето на министерството на регионалното развитие и се оправда с него и с АПИ затова, че досега проблемът не е решен. "Още в самото начало при възникването на казуса миналата година поисках въпросните участъци да бъдат извадени от обхвата на системата. Преговорите се водиха изключително тежко. До много скоро МРРБ не беше съгласно и това беше причина за забавянето. Не си представяйте, че с лека ръка някоя институция ще се съгласи някой да й вземе приходите. Разбира се, изисква се и политическо решение. Затова благодаря на премиера за намесата. Споразумението го готвим, дали сме заявлението и документите, трябва да има решение и на Министерски съвет. След това ще внеса и предложение до Столичния общински съвет, който също трябва да вземе решение", заяви днес кметът на София. Фандъкова изчисли, че разходите на Столична община за поддръжката на новите участъци от републиканската пътна мрежа, които ще й бъдат предоставени, ще са на стойност около 500 000 лв. на година. За 5 години, за колкото ще важи споразумението с АПИ, това прави 2,5 млн. лв. Според Фандъкова непредвидените средства щели да бъдат осигурени от парите за текуща подръжка на пътната инфраструктура за тази година. По отношение на автобусите от градския транспорт, които от 1 март трябва да плащат тол такса на АПИ, Фандъкова поясни, че се надява тепърва да се намери решение и обществените линии да бъдат извадени от обхвата на системата .
Тази сметка се разминава драстично с изчисленията на АПИ. Според Терзийски издръжката на Северната скоростна тангента и пътищата до Банкя, Панчарево и Нови Искър излизала 8 милиона лв. годишно, а за пет години, колкото ще трае споразумението - 40 млн. лв. Изобщо не е ясно как ще се постигне споразумение, след като оценките се разминават в пъти.
ПРОТЕСТИ
Фандъкова даде да се разбере, че не смята да отиде в Нови Искър и да се срещне лично с протестиращите жители на града. "Кметът на Нови Искър е на място, ние водим с нея непрекъснато диалог. Смятам, че ще успокоят гражданите на база на практиката и на конкретните действия. Имам уверенията на АПИ, като, разбира се, не аз налагам санкциите. Искам и моля да бъде направен този компромис", коментира Фандъкова. Шефът на АПИ пък обясни, че камерите по спорните пътища, които предизвикаха недоволството на местните жители, са монтирани заради тол-системата, която обхваща тежкотоварните автомобили и автобуси.
"Проведох лични срещи и разговори по телефона с кметовете на Банкя, Панчерево и Нови Искър, за да за да успокоят хората, че няма да бъдат глобявани", заяви Георги Терзийски по повод заръката на премиера да разгласи по площадите на селата като глашатай, че винетки за тези населени места няма да има. Министърът на регионалното развитие Петя Аврамова в интервю за Нова тв се опита да насочи недоволството именно към районните кметства на столицата, с които липсвата комуникация. "Има и такива критични моменти. Още от миналата година от Нови Искър поискаха да пътуват без винетки. Тогава премиерът каза, че общините, които искат това да стане, трябва да поддържат тези пътища и така ще стане. И Варна, Шумен, Белица, Челопеч и още няколко общини го направиха. Преговорите със София продължават. Подозирам и един друг елемент - чисто политически, което бе видно в Народното събрание", сподели Аврамова.