Депутатът от ПП-ДБ и един от лидерите на ДБ в момента Божидар Божанов алармира за атака срещу случайното разпределение на дела в съдебната система с пост в Туитър.
"Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за съдебната власт. Наред с други проблемни неща, се предлага отпадане на централизираната система за случайно разпределение, която всички органи на съдебната власт бяха длъжни да ползват (въведена в закона с мое участие миналото лято), както и отпадане на изискванията към информационните системи на съдебната власт, в т.ч. да бъдат с отворен код (отново въведено от нас)", написа той.
Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане промени в Закона за съдебната власт. Наред с други проблемни неща, се предлага отпадане на централизираната система за случайно разпределение, която всички органи на съдебната власт бяха длъжни да ползват (въведена в…
— Bozhidar Bozhanov (@bozhobg) 20 декември 2024 г.
Божанов добавя: "Ще опитаме да спрем това в парламента, но е време да преминем от режим на "спасяване на дузпи", към водене на процесите и реализиране на реформите. А за това е нужно редовно правителство с антикорупционна програма, която включва реалното прилагане на горните гаранции за случайно разпределение и прозрачност".
Ден по-рано МП пусна официално съобщение, с което обявява, че публикува за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗИД на ЗСВ), изготвени от междуведомствена работна група с участие на представителите на съдебната власт и професионалната общност. Обществените консултации ще се проведат от 19 декември т.г. до 8 януари 2025 г., посочват от министерството.
Сред промените, в които има предвидени нови правила за конкурсите и атестирането в съдебната власт, за дисциплинарната отговорност, за инспектора на ВСС, за стажовете, действително има и нови текстове за информационните системи.
"Предвижда се, че след съгласуване с министъра на правосъдието и министъра на електронното управление съдийската колегия на ВСС одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт и осигурява системната им интеграция и оперативната им съвместимост", пишат от МП за предлаганите промени.
Предвижда се и кодифициране на подзаконовата уредба в единна наредба за процесуалните действия в електронна форма (до чието обнародване е предвидено да важат досегашната наредба относно изискванията към интернет страниците, електронните документи и плащанията, наредба относно воденето на електронните дела и съхраняване на доказателствата, правилник за използването на електронен подпис, както и отнасящите се до воденето на делата на хартиен носител правилници за съдебната администрация), посочват още от ведомството.
Възприето е връщането на предходна редакция на закона, според която при системи за случайно разпределение случайността на разпределението трябва да може да бъде публично доказана с криптографски средства, определени с наредба на министъра на правосъдието съгласувано с министъра на електронното управление.
Законопроектът внася прецизност относно електронната форма на актовете и удостоверителните изявления, от една страна, на органите на съдебната власт, като същевременно предвижда актовете и изявленията да се издават и в друга форма, когато това е предвидено в закон или електронната форма не е възможна.
Разграничени са три периода относно воденето на съдебните дела на хартиен носител и в електронна форма. Образуваните до 30 юни 2021 г. дела се приключват на хартиен носител във всички инстанции. По тези дела може да се извършват процесуални действия в електронна форма от участниците в производствата. Актовете и удостоверителните изявления на органите на съдебната власт могат да се издават в електронна форма, когато Висшият съдебен съвет е осигурил технологична възможност за това. Образуваните първоинстанционни дела в периода от 1 юли 2021 г. до 1 януари 2026 г. може да се водят във електронна форма или да се водят едновременно в електронна форма и на хартиен носител до приключването им във всички съдебни инстанции. Образуваните от 1 януари 2026 г. първоинстанционни дела ще се водят единствено електронно.