Медия без
политическа реклама

И Борисов ще бъде разпитан за ареста си по делото срещу Кирил Петков

Процесът срещу съпредседателя на ПП тръгва по същество на 10 юни

29 Апр. 2025Обновена
Кирил Петков се яви в съда днес с адвоката си Даниела Доковска. Той сам се отказа от депутатския си имунитет и обяви случващото се за действия на "жалки мафиоти".
Булфото
Кирил Петков се яви в съда днес с адвоката си Даниела Доковска. Той сам се отказа от депутатския си имунитет и обяви случващото се за действия на "жалки мафиоти".

Софийският градски съд насрочи за 10 юни първото заседание по същество по делото за престъпление по служба срещу съпредседателя на ПП Кирил Петков. Той е обвинен, че като премиер е превишил правомощията си и е наредил ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г.

По време на днешното разпоредително заседание съдия Мирослав Георгиев прецени, че няма основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, не откри и нарушения на прокуратурата, за отстраняването на които делото трябва да ѝ бъде върнато. Защитата пледира, че делото трябва да се върне. Така беше определена дата, на която процесът да започне по същество.

По искане на защитата ще бъдат разпитани всички над 30 свидетели, предаде БНТ. За 10 юни ще бъдат призовани четирима свидетели.

Освен това градският съд отмени мярката за неотклонение на Петков, която по това дело беше най-леката - подписка.

"В България политиците се разделят на два типа – на тези, които ги е страх от българския съд и на тези, които не ги е страх. Тези, които ги е страх, са зависими от чужди интереси. Тези, които не ги е страх, са независими. Вярвам, че единственият начин България да продължи да се развива напред е с хора, които не ги е страх от българския съд и които са независими, и чиято единствена цел е да направят нещо за народа, а не за нечии чужди интереси, които ги държат", каза Петков в съда днес. Той отказа да коментира делото, като посочи единствено, че е невинен, а присъствието му в залата показва, че вярва на съда. На въпрос дали е оказвал натиск, за да се извършат арестите, Петков отговори на журналистите: "Няма да ви кажа, нищо повече, защото не вярвам на прокуратурата", но подчерта, че стои зад собствените си действия. 

Запитан защо вътрешният министър от кабинета на Петков Бойко Рашков не е подведен под отговорност за арестите на Борисов и компания, прокурорът по делото Ангел Кънев заяви, цитиран от БГНЕС, че "разпитаните по делото свидетели, видеозаписите и писмените доказателства не сочат той да е имал каквато и да е деятелност, активност и дума да е проронил по отношение на упражняване на тези правомощия".

Борисов, Арнаудова и Горанов също ще бъдат разпитани. "Единствено г-н Борисов не е разпитван на досъдебната фаза, но ще бъде поискано от прокуратурата на съдебна фаза да бъде разпитан. Фактите и обстоятелствата, на които е станал свидетел са относими към предмета на доказване. Той е рамкиран като лице пострадало от действията", заяви прокурор Кънев. 

ОБВИНЕНИЯТА

Прокуратурата твърди, че Петков е превишил властта си на министър-председател, като разпоредил на началник и на зам.-началник на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" на националната полиция, както и на главен разследващ полицай в отдела. Лидерът на ПП им е наредил да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия, както и производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел, без да са налице основания за това.

Държавното обвинение твърди, че нарушение на закона е и негово нареждане на полицаите да извършат претърсване и изземване в тъмната част на денонощието в жилищата на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова без предварително разрешение на съда и без да има основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства.

Петков е обвинен и за това, че като премиер е превишил властта си, като е разпоредил на шефовете на националната полиция "да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Борисов, Горанов и Арнаудова". Така той има за цел да "причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото" и от това били "настъпили значителни вредни последици за държавата - уронване на престижа на изпълнителната власт", твърди прокуратурата.

Самото разследване, по което тримата бяха задържани, беше прекратено безславно от самата прокуратура, която изначално обяви действията на МВР за незаконни.

ВТОРО ДЕЛО

Срещу Кирил Петков се води и още едно наказателно производство, но то още е на фазата на разследването. По него той е обвинен заедно със съпредседателя на "Да, България" Божидар Божанов, след като и двамата се отказаха от депутатския си имунитет.

По него Петков има обвинение, че е опитал да принуди бившия министър на електронното управление Александър Йоловски да съгласува действията си с Божанов. А пък Божанов е привлечен към наказателна отговорност за престъпление по служба заради обществена поръчка.

 

Казуса си припомнете тук:

Народните представители имат много връзки, могат да въздействат и да оказват влияние върху разследвания. Това е основният аргумент на бившият спецсъдия, а сега магистрат в Софийския градски съд Силвия Русева да откаже да отмени гаранциите от по 10 000 лв.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Кирил Петков

Още по темата