За пореден път Софийският градски съд не успя да даде ход на разпоредителното заседание по делото срещу бившия шеф на столичното следствие, адвокат в неизвестност и сочен за съдебен лобист Петьо Петров - Еврото. Част от страните в процеса не се явиха в съдебната зала, предаде БНТ.
Първият опит бе миналата есен, но делото за документна измама в особено големи размери беше върнато на прокуратурата с мотив, че са допуснати редица нарушения. В края на ноември по-горната инстанция нареди делото да се гледа и през януари съдът направи втори опит да му даде ход. Тогава повод за отлагането стана нередовна процедура по призоваване на част от страните в процеса.
Това е единствената част от сагата "Осемте джуджета", която стигна до съд, обвиняем остана само Петров, който отговаря задочно, тъй като е в неизвестност. Случаят "Осемте джуджета" започна да се разплита, след като АКФ пусна разследване как бизнесменът Илия Златанов потърсил съдействие от Петров заради конфликт със сина си Явор и в опит да си върне активи, които той му присвоил. Вместо помощ Петров, със съдействието на представители на МВР, прокуратурата и охранителната фирма "Делта гард", присвоили имуществото и бизнеса им в групата "Изамет", за което бащата и синът спорели.
Според обвинителния акт в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. в София чрез използване на неистински документи Петров получил без правно основание чуждо движимо имущество, което имал намерение да присвои – 147 броя монети на обща стойност 106 763 лева и 1 брой златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лева, собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лева, собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова. Цялото имущество (монети, златно кюлче и парична сума) са на обща стойност 1 301 966 лева.
Проверка на Инспектората на прокуратурата установи, че по това дело в бившата вече Специализирана прокуратура са работили четирима прокурори, които са извършил груби нарушения при връщането на това имущество.
По казуса с "Осемте джуджета" публично известно беше обвинението срещу прокурор Дилян Деянов във връзка с иззетите пари и злато от Златанови, но то беше прекратено и прокурорът беше възстановен на работа. По същия казус обвинен е бил и прокурор Кирил Пейчинов, като и неговото привличане като обвиняем е било отменено от апелативната прокуратура в София.
Петров се издирва от близо 2 години. "Считаме го за жив. Обявен е за издирване от 31 май 2023 г. и нашите екипи го търсят постоянно. По мои данни не се намира в България, повече информация не следва да давам. В близка на нас страна, според мен", каза през февруари 2024 г. шефът на СДВР Любомир Николов пред bTV.
И ОЩЕ
Еврото протича и в скандала с българския европейски прокурор Теодора Георгиева, след като изтече видеоклип, уж пратен до медиите от сочения за съдебен лобист, бивш следовател и адвокат в неизвестност Петьо Петров - Еврото, придружен с писмо, в което Георгиева се обвинява и за подкупи. Във видеото Петров и жена, чието лице не се вижда, но се твърди, че е Георгиева, обсъждат избора на български европрокурор. Накрая Петьо Еврото ѝ казва: "Решили сме го. Ставаш и това е. Пък после к’вото стане". Датата от таймера на видеото съвпада с времето Теодора Георгиева бе избрана за представител на България в Европейската прокуратура. Записът отново остро постави въпроса за архива на Еврото, на който прокуратурата на практика отказва да отговори от години.