Служебният вътрешен министър Иван Демерджиев остро нападна съдебната власт и бившите управляващи за трагедията със загиналите 18 мигранти и проблемите с трафика на бежанци. "Един от основните хора, замесени в тази ситуация, довела до този изключително тежък инцидент, е получил два пъти по пет месеца със споразумение с прокуратурата и съдът ги е акумулирал и му е дал общо 5 месеца. Той ги излежава тези пет месеца и месец по-късно извършва това престъпление", заяви министърът пред журналисти във Варна.
"Е, как да се борим с тези хора?! Ние сме го заловили няколко пъти, ние сме го предали на правосъдието. Защо се пита полицията, а не се питат другите отговорни институции какво направиха те, за да предотвратят този случай", изрази възмущението си Демерджиев. По негови думи, ако не беше слючила прокуратурата споразумение със задържания за трагедията с мигрантите, той нямаше да бъде на пътя.
Той постави и въпроси във връзка с охраняването и строежа на граничната бразда. “Много интересни въпроси се задават за начина, по който се охранява границата. Но никой не си задава въпроса каква е оградата на тази граница. Защо за 10 години никой не обезпечи 110 км от 250 км на границата? Никой не си зададе въпроса защо пътищата по границата не бяха оправени? Защо 2000 гранични полицаи бяха съкратени и там се полага извънреден труд от сили на полицията и на армията?", попита Демерджиев.
Той е категоричен, че въпреки липсата на кадри “има добри резултати”. И направи сравнение: през 2021 г. са съставени три досъдебни производства за каналджийство в Бургас. За 2022 г. до февруари 2023 г. - те са 170.
В ПОМОЩ
Трима служители на Европол са командировани в България за разследване на случая, съобщи БНР, като цитира източници от Европейската комисия. Изпратени са двама служители в помощ на граничната полиция и един анализатор в ГДБОП. Веднага след трагедията българските власти са се обърнали за помощ към Европол.
Засега няма опасност Комисията да промени позицията си за влизането на България в Шенгенското пространство, стана ясно от коментар на говорителката Анита Хипер. "Предизвикателствата на миграцията са общи за целия Европейски съюз. Както каза председателката Урсула фон дер Лайен, те изискват общ европейски отговор", заяви тя.
18-те мигранти, починали от задушаване, бяха открити на 17 февруари край софийското село Локорско в изоставен камион. Други 34 афганистанци бяха настанени в столични болници. Прокуратурата повдигна обвинения на шестима души за случая - че са организирана престъпна група, превозвала мигрантите. Един от тях е заловен в Гърция и предстои съдът там да се произнесе за предаването му на българските власти. Петима от групата бяха задържани в България и днес Софийската градска прокуратура внесе искане те да останат за постоянно под стража, което съдът одобри.
Става дума за Христиан Дунгаров, Атанас Атанасов, Петър Янев, Тачо Тачев и Виктор Кузмов. Според съда има достатъчно доказателства, от които може да се направи извод, че те са извършители на престъпленията, в които са обвинени, както и че ако останат на свобода, може да извършат престъпление. Деянията са предварително добре планирани и старателно изпълнени, допълва съдът.
До момента са разпитани множество пострадали лица, които разказват подробно, че са блъскали по преградите, защото са започнали да се задушават, но шофьорите не са помогнали и са избягали.
Пред съда петимата обвинени поискаха по-леки мерки за неотклонение. Дунгаров каза, че е израснал без баща и иска само да е с майка си. Атанасов заяви, че е съдействал напълно и е помогнал "много неща да се решат". Янев каза, че не се чувства виновен, защото е бил на 400 км. Тачев съжалява, че е "станало така", а Кузмов, който е обвинен, че е ръководил престъпната група, заяви, че би изтърпял наказанието си, ако вината му се докаже.
Определението на градския съд не е окончателно и петимата могат да го атакуват пред апелативната инстанция. Ако го направят, делото там ще се гледа идния вторник.