Медия без
политическа реклама

Депутатите крият какви хибридни атаки ще бори разузнаването

11 Март 2020
Димитър Лазаров от ГЕРБ обяви, че управляващите усъвършенствали практиката по добиване на разузнавателна информация.
Илияна Кирилова
Димитър Лазаров от ГЕРБ обяви, че управляващите усъвършенствали практиката по добиване на разузнавателна информация.

Парламентът набързо прие тази сутрин поправки в Закона за Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР) на първо четене, с които възложи на спецслужбата да събира информация за „хибридни атаки и за асиметрични рискове и заплахи“. Промените бяха внесени от ГЕРБ и „Обединени патриоти“.

Управляващите обаче така и не обясниха какво включват в тази пределно обща и неясна фраза. В законопроекта не беше записан никакъв текст, който ясно да дефинира какво означава „хибридна атака“ или „асиметрична заплаха“.

В краткия дебат, провел се в пленарната зала, въпросът изобщо не беше засегнат. В критиките си опозицията в лицето на БСП се фокусира върху това, че промените се разглеждат едва седмица след като са внесени, без да са проведени задълбочени обсъждания с участието на представители на службата. „Законопроекти, внесени от левица, чакат по една година“, оплака се соцдепутатът Иван Иванов.

Вносителят – депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров, който ръководи парламентарната комисия за контрол над спецслужбите, съвсем разводни дискусията като раздразнено обвини социалистите, че се държат като в „детска градина“. „От тази трибуна сме слушали да говори с назидателен тон един друг ментор на г-н Лазаров, който завърши трагично и си замина. Има нещо работещо в тази държава и това са службите, и в момента се прави поредният опит да бъдат спрени да работят“, отвърна му Иванов. Той обаче така и не обясни ясно какво смята, че управляващите готвят на специалните ведомствата.

С това дебатът приключи, без дори да бъдат засегнати множеството други поправки, които се правят със законопроекта. Промените обхващат и други закони – за ДАНС, за противодействието на тероризма, за движението по пътищата, за електронните съобщения, които, по установилата се порочна законодателна традиция, се правят през преходните и заключителните разпоредби на законопроекта. Сред поправките е и предложението за създаването на междуведомствено контратерористично звено, разположено в ДАР.

Последвайте ни и в google news бутон